Чианг Маи, розата на северен Тајланд

Чианг Маи, северната престолнина на Тајланд, е одбегнување од вревата во Барнгкок. Позната е како Ла Роса дел Норте за огромната убавина на пејзажите што го опкружуваат, како и по богатата културна активност.

Тука се наоѓаат повеќе од 300 будистички храмови, Националниот парк Дои Интанон, светата планина Дои Сутеп и познатиот парк за природни слонови „Слон“.

Ако размислувате за идеја да отпатувате за Тајланд во оваа сосема нова 2017 година, ние ви ја предлагаме Чианг Маи како вашата дестинација.

Локација на Чианг Маи

Сместено е во северен Тајланд, на околу 80 километри од градот Чианг Маи, кој пак се наоѓа на 700 километри од Бангкок.

Основана е во 1296 година од кралот Менграу кој нареди изградба на ров и wallид околу градот за да се заштити од упадите на Бурма. Овој wallид сè уште постои и денес го дефинира стариот град Чианг Маи каде ќе најдете многу работи што треба да ги направите.

Истражување во центарот на градот Чианг Маи

Како што истакнав претходно, стариот град Чианг Маи е опкружен со wallsидови и ров за одбрана од Бурма. Центарот е место полно со живот и движење, совршено за да поминете дел од денот и да го запознаете Чианг Маи пеш или со велосипед.

За време на турнејата сигурно ќе видите многу будистички храмови бидејќи на ова место има повеќе од триста. Сепак, најубав и најпознат е веројатно Ват Фра Синг изграден во 1345 година.

Толку многу туристички рути ви го отвораат апетитот, затоа ви препорачуваме да посетите еден од уличните ресторани во Чианг Маи за да пробате вкусна тајландска подлога, да пробате месо на скара и да пиете освежителна чаша овошно смути.

Познавање на локалните пазари

Чианг Маи има многу пазари за да се изгуби, па затоа и купувачите ќе бидат за тоа. Ако е време да побарате сувенир што ќе го понесете со вас од патувањето во Тајланд, ве советуваме да набавите парче ракотворби.

Една од најтуристичките е улицата Недела одење (улица Танон Ратчадомнон) која се отвора во недела од 16 часот. до полноќ. Друг многу интересен пазар за посета е пазарот Варорот, лоциран на аголот од улицата Танон Чианг Маи со Танон Витчајанон.

Учење тајландска култура во Чианг Маи

За да ги збогатите искуствата што сте ги живееле за време на вашето патување во Тајланд, ве советуваме да земете курс поврзан со тајландската култура ако имате време. Во Чианг Маи има многу видови училишта: готвење, јазици, масажи ... Покрај тоа, градот и неговата околина се познати по духовниот туризам, така што можете да проучите и некој будизам.

Посета на националниот парк Дои Интанон

Приближно 65 километри од Чианг Маи се наоѓа прекрасниот национален парк Дои Интанон во кој се наоѓа највисоката планина во Тајланд со своите 2565 метри што е дел од Хималаите. Влезот чини околу 300 Бах за странци и 50 за локалното население.

Овој тајландски национален парк го носи името на Интанон, седмиот владетел принц на Чианг Маи, чии смртни остатоци почиваат во близина на самитот.

Меѓу неговите зелени планини, Националниот парк Дои Интанон крие прекрасни водопади како што се оние на Вахиратан или Сиритан, патеки опкружени со бујна вегетација и типични полиња со ориз, како и прекрасните пагоди Кинг и Кралица кои беа изградени во 1987 и 1992 година за да ги слават монарсите 60-ти роденден. Сместени во срцето на Дои Интанон, тие се многу посетени и фотографирани бидејќи се опкружени со прекрасни градини, водопади и езерца и имаат спектакуларен поглед.

исто така, Во националниот парк Дои Интанон можеме да најдеме и две заедници кои живеат во него: Карен и Хмонг. Двете племиња живеат во едноставни куќи и се посветени на земјоделството и занаетчиството. Всушност, Хмонг секој ден организира традиционален пазар за да им ги продаде своите производи на посетителите во нивните шарени традиционални носии.

Најдобар начин да го посетите Националниот парк Дои Интанон е ангажирање турнеја со која било агенција во Чианг Маи. Цената е обично околу 900 бањи по лице, иако може да варира во зависност од агенцијата. Овие типови тури вклучуваат посета на паркот, влезници и храна. Сепак, може да се посети и самостојно, со влез од 300 бахти за странци плус 40 бати ако сакате да ја посетите страницата со пагода. Цената на храната и превозот е одделна.

Парк на природата на слонови

Тоа е едно од најпопуларните светилишта за пачидерми во Тајланд. Познат е по тоа што е камп посветен на грижата за слоновите (иако тие исто така пречекуваат кучиња и мачки спасени од улиците, како и биволи) опремени со сите удобности за да можат да се опорават.

Паркот на природата „Слон“ е роден за оваа намена во 1990 година и оттогаш доби бројни награди за својата работа. Што повеќе, Тие се поставија да бидат не само засолниште за злоупотребувани животни, туку и центар за подигање на свеста за други проблеми како што се уништувањето на шумите во шумите или зачувување на локалните култури, фаворизирајќи употреба и потрошувачка на локални производи.

За оние кои сакаат да го знаат Паркот на природата Слонови, тие треба да знаат дека тоа можат да го сторат со различни модалитети, главно посетители или волонтери, и секој од нив има свои карактеристики.

Има посети со часови, за еден ден, за неколку дена или за една недела и секоја има различна цена. Меѓу активностите што можат да се спроведат е да се видат слоновите како се капат, да ги хранат, да се прошетаат низ резерватот, да се сретнат со локалните заедници или да се запознаат со природата и земјоделството, меѓу другото.

Турнеја на планината Дои Сутеп од Чианг Маи

Националниот парк Дои Сутеп-Пуи е составен од две планини наречени Дои Сутеп и Дои Пуи. Во првиот има прекрасен храм наречен Wat Phrathat Doi Suthep, кој е видлив од Чианг Маи.

Се вели дека е изграден околу 1393 година за време на кралството Лана и според легендата, местото каде што е изградено е избрано од слон на банка, кое носело мошти од Буда.

Најдобро време да се запознаете со ова место е на зајдисонце, а тоа е кога има помалку туристи и можете да уживате во екскурзијата тивко. Покрај тоа, храмот е совршено осветлен што го прави уште поубав ако е можно.За екскурзијата можете да изберете тура или да го направите тоа сами. Влезот чини 30 бањи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*