Шпанија ги освои наградите Tripadvisor Travellers'ChoiceTM 2016

Внатрешни работи Саграда Фамилија

Веб-страница за планирање и резервација на патувања TripAdvisor секоја година ги доделува наградите Travellers'Choice TM за страници на интереси Според порталот, тие се утврдени со употреба на алгоритам кој ги зема предвид квантитетот и квалитетот на коментарите и класификациите за светските страници со интерес за една година.

Овие награди ја наградија Шпанија со вкупно десет шпански страници од интерес, од кои три се признати со награди на европско ниво и двајца се признати во топ 10 во светот. Да прегледаме кои шпански споменици биле победници.

Катедрала во Кордоба

Mosамија од Кордоба

Исто така позната како џамија-катедрала на Кордоба, Тоа е првото шпанско обележје со големо признание надвор од земјата. Вреди да се забележи зголемувањето на позициите во споредба со минатата година (петнаесет места на европско рангирање и уште три на национално рангирање) за кое оваа година е доделена на шестата позиција во светот, втора во Европа и прва во Шпанија

Од архитектонското наследство што муслиманите го оставија на Пиринејскиот полуостров, Mosамијата-катедралата во Кордоба е веројатно најспектакуларниот и најфасцинантен примерок, со дозвола на Алхамбра во Гранада. Овде е сумирана целосната еволуција на стилот на Умајадите во Шпанија, но и христијанското повторно освојување, бидејќи кога џамијата станала катедрала, процесот на разубавување продолжил со готски, ренесансен и барокен стил, иако се почитувале уметничките форми на претходниот храм. , нешто што не се случуваше често.

Катедралата во Кордоба е дел од светското наследство од 1984 година. Кога ја посетуваме, можеме да видиме две различни области: портокиовиот двор (каде што стои минарето) и молитвената сала. Најмногу восхитуван внатрешен простор е местото каде што се наоѓаат двобојните колони и аркадите во црвена и бела боја кои произведуваат одличен хроматски ефект и кои ја сочинуваат најпознатата разгледница на џамијата-катедралата на Кордоба.

Алхамбра од Гранада

Светско наследство во Алхамбра

Ако Гранада е позната ширум светот по нешто, тоа е за Алхамбра, што е признато како место за интерес на втората позиција на национално ниво, осмо во светот и четврто во Европа.

Овој шпански архитектонски накит бил изграден помеѓу 1870 и XNUMX век во времето на кралството Насрид како палатински град и воена тврдина, но бил и христијанска кралска куќа сè додека не бил прогласен за споменик во XNUMX година. На овој начин Алхамбра стана туристичка атракција од толку значење што беше предложена дури и за новите седум светски чуда.

На шпански јазик, неговото име значи „црвена тврдина“, поради црвеникавата нијанса што зградата ја добила кога сонцето блескало на зајдисонце. Алхамбра во Гранада се наоѓа на ридот Сабика, помеѓу сливовите на реките Даро и Генил. Овој тип на покачени градски локации реагираат на одбранбена и геополитичка одлука многу во согласност со средновековниот менталитет.

Алказаба, Кралската куќа, Палатата на Карлос V и Патио де лос Леонес се едни од најпопуларните области на Алхамбра. Така се и Градините Generalенералифе кои се наоѓаат на ридот Серо дел Сол. Најубавото и привлечно нешто кај овие градини е претставата што се јавува помеѓу светлината, водата и бујната вегетација.

Плоштадот Еспања во Севилја

Плаза де Еспања во Севилја

Плоштадот Еспања во Севилја ја зазема дванаесеттата позиција во Европа и третата во Шпанија. Зголеми две позиции на националното рангирање во споредба со минатото издание.

Плоштадот Еспања се наоѓа во Паркот на Марија Луиза и се смета за еден од најспектакуларните простори на регионалистичката архитектура во областа. Изграден е помеѓу 1914 и 1929 година по повод Ибиро-американската изложба во Севилја во 1929 година и сите провинции на Шпанија се претставени на нејзините брегови.

Структурата на плоштадот има полуелиптична форма за да ја претставува братската прегратка на Шпанија со нејзините поранешни колонии. Зафаќа површина од 50.000 квадратни метри и се граничи со канал од 515 метри, опфатен со четири моста.

Изградбата на Плаза де Еспања беше изведена со изложена тула и украсена со керамика, тавани со кафини, ковано и врежано железо и врежан мермер. Покрај тоа, на плоштадот има и две кули во барокен стил од околу 74 метри и централна фонтана, дело на Висенте Травер.

Кои други места на интерес во Шпанија го комплетираат списокот?

Националното рангирање на наградите Travellers 'ChoiceTM го комплетираат: Базиликата Саграда Фамилија, Каза Батло, Палау де ла Музика Орфео Каталана во Барселона, Алказар и Соборниот храм на Севилја, Кралскиот дворец во Мадрид и аквадуктот на Сеговија.

Светски атракции

Мачу Пикчу, Перу

Во ова ново издание на наградите Travellers 'ChoiceTM за места со интерес, Мачу Пикчу се истакнува како најдобро место за интересирање во светот и базиликата Свети Петар од Ватикан како најдобра во Европа според корисниците. На третата позиција во светот е џамијата Шеик Зајед во Абу Даби.

Списокот на најдобрите десет во светот е комплетиран од базиликата Свети Петар од Ватикан во Италија, Таџ Махал од Индија, џамијата-катедралата на Кордоба (Шпанија), црквата на Спасителот на истурена крв во Санкт Петербург, Алхамбра, од Гранада (Шпанија), рефлектирачкиот базен на спомен-обележјето на Линколн во Вашингтон и катедралата во Милано.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*