Шпански обичаи

Слика | Пиксабеј

Во 60-тите години на минатиот век, шпанската влада смисли туристичка кампања за привлекување посетители во Шпанија, која го искористи странското клише што ја замисли земјата како изолирано место со живописни обичаи: Шпанија е поинаква!

Вистината е дека, иако имаме многу културолошки сличности со нашите северни соседи, исто така, имаме исто така Имаме многу чудни обичаи што ја прават нашата култура единствена за изненадување на надворешните лица. Кои се највпечатливите?

Доцни часови

Шпанците стануваат рано, но легнуваат многу подоцна од другите Европејци. Нашите улици обично се преполни со луѓе до доцна во ноќта затоа што часовите во продавниците и баровите се многу долги. Во центарот на големите градови секогаш ќе најдете толпа во кое било време од денот.

Исто така, времето за оброк е подоцна. И покрај фактот дека појадокот е многу ран, Шпанците обично јадат и вечераат помеѓу два и три часа подоцна отколку во Европа. Не заборавајќи на ручекот, кој се одржува напладне пред главниот оброк, и попладневниот чај, закуска земена пред вечера.

Барови и предјадења

Слика | Пиксабеј

Една од главните одлики на шпанската гастрономија е предјадењето. Тапасите се мали количини храна што се служат за придружба на пијалок во барови. Во Шпанија е многу вообичаено да се оди со пријатели на предјадења, што се состои од одење во бар до бар за јадење и пиење, обично чаша пиво или вино.

Концептот на предјадења е нешто што многу ги изненадува странците бидејќи тие не се навикнати да јадат и да пијат стоејќи во преполн бар и да прават патека низ најпопуларните локали. Сепак, штом ќе го пробаат, не сакаат ништо друго.

Со почит

Во Шпанија вообичаено е да се поздравуваат пријатели и странци со два бакнежи во образ, нешто што не се случува во другите европски земји и на почетокот може да изгледа малку чудно, но во оваа земја физичкиот контакт е вообичаен.

Siesta

Слика | Пиксабеј

Сиестата, тоа малку време кога спиеме после јадење и што ни овозможува да ги наполниме батериите за да се соочиме со остатокот од денот, е шпански обичај кој постепено станува многу популарен меѓу странците. Дремувањето е научно докажано дека го подобрува здравјето и циркулацијата и спречува стрес.

Имајте ролетни

Нешто што многу ги изненадува странците кога ќе пристигнат во Шпанија е обичај да имаат ролетни во сите куќи. Во северните европски земји, имајќи малку време на сонце, тие се обидуваат да искористат што е можно повеќе светлина и да користат само завеси за да ја покријат кога тоа им пречи. Сепак, во Шпанија светлината е силна, па затоа има само завеси не е доволно, особено во лето. Покрај тоа, ролетните обезбедуваат дополнителна приватност на домот.

Слика | Многу интересно

Шпанска новогодишна ноќ

Како се дочекува Новата година во Шпанија? С.Сигурен сум дека некогаш сте чуле за дванаесетте среќни грозје. Според обичајот, мора да ги јадете едно по едно, во ритамот на звуците што одбележуваат полноќ на 31 декември. Кој ќе успее да ги земе навреме и без гушење, ќе има година полна со среќа и просперитет.

Работната површина

Јадеме подоцна од останатите Европејци и при пристигнувањето тука на многу туристи им е тешко да се навикнат. Ние исто така имаме навика и тоа е После добар оброк, Шпанците добро седат покрај масата и разговараат додека уживаат во кафе и десерт. Нешто толку наше што ги изненадува оние што не посетуваат за прв пат.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*