Што да направите во Захара де лос Атунес

Захара де лос Атунес

кои се чудат што да правите во Захара де лос Атунес треба да знае дека тоа е мал град кој се наоѓа во општина Кадиз Барбате. Затоа е во целост Коста де ла Луз, гаранција за сонце и убаво време во текот на целата година.

Но, Захара де лос Атунес има многу повеќе да ви понуди. Своето име го должи на фактот што беше старо рибарско село со центар стапицата за туна. А, поради својата крајбрежна природа, има прекрасни плажи, места каде што можете да поминете прекрасни пешачки патеки, прекрасна хотелска понуда и разни споменици од интерес. Ако сакате да знаете што да правите во Захара де лос Атунес, ве покануваме да продолжите да читате.

Уживајте на плажата Захара де лос Атунес

Плажата Кануело

Поглед на плажата Кањуело

Овој град на провинција Кадиз Има повеќе од еден километар крајбрежје што се протега до Кабо де Плата во Тарифа. Ова се преведува во спектакуларна урбана плажа со бели песоци и кристално чисти води каде, благодарение на ветровите, можете да вежбате спортови како на пр. Сурфање на ветер. Јавете се на Богородица од планината Кармил, ги има сите услуги и барови на плажа за да можете да јадете или да пиете нешто.

Меѓутоа, ако претпочитате потивки песочни брегови, во близина на претходната имате други кои веќе припаѓаат на гореспоменатата Тарифа, но тие се на чекор. Тоа е случај со плажата Атлантера, долга речиси еден километар, но помалку експлоатирана од масовниот туризам.

Сепак, според нас, тоа е уште поубаво Плажата Кануело, скриен меѓу борови и достапен само пеш. Скоро девствено, ќе го најдете меѓу ртовите на Камаринал и Грација. Конечно, го имате заливот на Германците, кој комбинира песок и карпи и се издвојува по силниот ветер. Исто така, од него ќе набљудувате уникатни вили како што се таканаречените „НЛО“ или Ентрерока. Но, пред сè, на оваа плажа ќе уживате во капењето во природните базени кои се формираат меѓу карпестите гребени.

Пешачки патеки, друга активност што треба да се направи во Захара де лос Атунес

Природен парк Брена

Природен парк Брења и Маризмас де Барбате

Природните чуда на овој град Кадиз не завршуваат на брегот. Многу блиску до него започнуваат прекрасни пешачки патеки кои ќе ве фасцинираат. Ова е случај со оние кои минуваат низ Природниот парк Брења и Маризмас, кој започнува најблиску Барбате. На пример, можете да го направите оној што започнува од плажата Хиербабуена и пристигнува, низ карпи, до средновековните кули Тајо и Мека.

Исто така, многу убави се правците што одат од Караминал до плажата Болоња, кој ви нуди извонредни погледи и од Захара до градот Алмарчал следејќи ја реката Кахон. Покрај тоа, вториот со потешкотии продолжува кон планините.

Можете дури и да направите во Захара археолошки правци. Тоа е случајот со оној што оди на Пештерата на Мур. Сепак, мора да имате на ум дека оваа дупка не е во подножјето на патот, туку ќе треба малку да се искачите. И, исто така, дека е затворена, иако нејзините пештерски слики се гледаат однадвор.

Уште поинтересна е рутата што оди до Местото на Папското столче, во општина Тарифа. Од пунско потекло, тој е во највисокиот дел на Сиера де Плата, во близина на заливот Болонија. Затоа, се работи за нагорна рута, но по пат ќе видите и остатоци од градби и антички гробници.

Исто така, пристап до пештерата орка, во близина на таканаречениот Urbanización de los Alemanes. Има и пештерски слики кои репродуцираат човечки суштества и животни. Но, најистакнатите се вдлабнатините направени во карпата кои се чини дека го објаснуваат, веќе во палеолитот, циклусот на риболов на туна.

Откријте ги спомениците на Захара де лос Атунес

Палатата Пилас

Палатата на батериите или замокот Захара де лос Атунес

И покрај неговата мала големина, овој град на Коста де ла Луз ви нуди и интересни споменици. Најважниот од нив е можеби Палатата Пилас, наречен и замок Захара де лос Атунес или Форталеза де ла Чанка.

Изградена е во петнаесеттиот век по наредба на Војводата од Медина Сидонија и се состои од три добро диференцирани градби: палатата на војводите, одбранбениот замок и таканаречената чанча, која беше, токму, местото каде што се сече на парчиња рибата туна. Како целина, замокот е четириаголна структура од речиси петнаесет илјади квадратни метри со ѕидови и пешачка патека. Исто така, има неколку порти и две главни кули: Леванте и Пониенте. Од 2004 година оваа градба е од културен интерес.

Но, тоа не е единствениот споменик од интерес во градот Кадиз. Во истиот комплекс на замокот можете да го посетите црква на Богородица Кармен, изградена во XNUMX век. Станува збор за мал храм со еднокораб покриен со барел свод поткрепен со два полукружни лаци. Нејзината внатрешност е украсена со керамички тули и украсни мотиви.

Подеднакво интересна е и зградата на старите училишта, изградена во 1920 година од учителот Мануел Санчез. Има градина, училница и учителска куќа и има строг и функционален аспект. Но, имате и други споменици во близина на градот.

Тоа е случај на Камарински светилник, во Надоместок. Познат е и како светилникот Кабо де Грација бидејќи се наоѓа на врвот и е прогласен за место од културен интерес. Првично тоа беше а светилник кула одбранбена природа, изградена во XNUMX век за да го заштити брегот од пиратски напади. Веќе во XX беше овозможен како светилник.

Камаринален светилник

Светилникот Пунта Камаринал

Конечно, ве советуваме да ги посетите остатоците од стариот римски град Баело Клаудија, кои се блиску до плажа болонија. Станува збор за археолошки комплекс од голем интерес, бидејќи овој приморски град од XNUMX век п.н.е. дошол да ги избере своите владетели, па дури и ковал сопствена валута.

Создадена е како фабрика за морски производи, но продолжила да постои приближно до XNUMX век по Христа. Исто така, тоа беше пристаништето на поаѓање и пристигнување на чамците што патуваа на патеката до Тингис, сегашната Тангер.

Како куриозитет, ќе ви кажеме дека во овој град гарум, кој беше сос кој предизвикуваше восхит кај Ромите. Во моментов, можете да ги посетите урнатините и да дознаете повеќе за тоа во него центар за толкување. Има дури и драматизирани посети.

Но, пред сè, ќе видите цел римски град, со важен театар, храмови посветени на Јупитер, Минерва и Јуно, форумот и улиците, иако ќе видите и градби од секојдневниот живот како куќи, продавници, па дури и таверни. .

Запознајте ја гастрономијата на Захара

Тортиillaи од ракчиња

Омлети од ракчиња, пробање на гастрономијата е една од работите што треба да се направат во Захара де лос Атунес

Конечно, сакаме да разговараме со вас за уште една од работите што треба да ги направите во Захара де лос Атунес. Ние разговараме со вас за да го знаеме вашето вкусна кујна. Затоа што една област не е целосно откриена додека не се вкуси нејзината гастрономија. Градот Кадиз има бројни барови и ресторани каде што можете да го направите тоа.

Меѓу бројните јадења што го сочинуваат, сакаме да истакнеме две за почеток. Едниот е црвена туна со кромид, која се прави со оваа типична риба алмадраба од областа, обично со нејзината вентреска или морило и со многу кромид. На крај се зачинува со шери вино и ловор.

Што се однесува до вториот курс, тоа е Омлет од ракчиња, вообичаена низ провинцијата Кадиз. Како што сугерира неговото име, рецептот содржи овој рак, брашно од пченица и наут, вода, сол, кромид и магдонос. Со сите овие состојки се прави тесто кое потоа се пржи во обилно маслиново масло.

Заедно со овие, можете да нарачате и стартер како Зачинети моркови или јадења како тагарнини динстани со изматено јајце О пржени, што е еден вид рататуј. Исто така популарни се пирињака, салата во која има варени компири и друг зеленчук, и на варена супа, кој се прави со варен леб, пиперки, домати, зелен аспарагус и трошки од бакалар или туна.

Да се ​​вратиме на рибата, тие се една од ѕвездените состојки на гастрономијата во Захара. Можете да најдете било кој од нив на скара, но тие се многу популарни. рипчето и икрата, и пржени, како и на биенмесабе или маринирана кучешка риба. И, што се однесува до месото, на свинско кори во стил на заливкои се слични на рендано месо, свинско чорба или ќофтиња од филе. Исто така со остатоците од зготвеното се прави еден вид сендвич кој го нарекуваат принга.

биенмесабе

Bienmesabe или маринирана кучешка риба

Што се однесува до колачи, ве советуваме да го пробате пестињос, На Слатка каша направени со шеќер или мед Колачи во стилот на Кадиз, На фланш за пудинг од ориз или панизи. И, за да ги напоите сите овие деликатеси, ја имате камилицата од Sanlúcar de Barrameda или вина од земјата Кадиз.

Како заклучок, ви покажавме што да правите во Захара де лос Атунес. Но, градот Кадиз има и бројни продавници каде што можете да купите типични производи, па дури и занаетчиски пазар во лето во внатрешноста на замокот основа. Исто така, има жив ноќен живот. А, доколку сакате да ја посетите околината, ве советуваме да отидете во прекрасното гратче Вејер де ла Фронтера, еден од белите градови во Кадиз, или, малку подалеку, до монументалниот Чиклана де ла Фронтера. Зарем не мислите дека посетата на Захара е одличен план?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*