Што да се види во Санта Еулалија на Ибица

Поглед на Санта Еулалија на Ибица

Што да се види во Санта Еулалија на Ибица? Ако си го поставите ова прашање затоа што ќе го посетите овој град, ќе ви кажеме дека ви го нуди целиот шарм на тој Балеарски остров. Има засадено не помалку од четириесет и шест километри крајбрежје урбани плажи и девствени песочни брегови. Но и со бројни пешачки патеки и завидна клима.

Санта Еулалија дел Рио, неговото целосно име, доаѓа од фактот дека во него се наоѓа единственото корито што постои во сите Балеарските Острови. Таа веќе била населена во муслиманско време, но тоа било со освојувањето од страна на Круна на Арагон кога почна да ги стекнува своите сегашни карактеристики. Денес градот е еден од главните туристички центри на Ибица благодарение на неговата прекрасна инфраструктура и неговите повеќе од триста часови сонце годишно. Но, за да одговориме на вашето прашање, ќе објасниме што да се види во Санта Еулалија на Ибица.

Пуиг де Миса

Пуиг де Миса

Поглед на Пуиг де Миса

Тој е главниот симбол на градот Ибица. Всушност, по споменатото арагонско освојување, градот бил изграден од него. Се наоѓа на рид висок педесет метри и е архитектонски комплекс составен од црква со своите гробишта и неколку мали куќички.

Но, тоа исто така беше а утврдување со својата одбранбена кула опремена со топови за да се заштити од пиратски напади. Токму црквата била изградена во XNUMX век на остатоци од постара која останала во урнатини по навлегувањето на тие луѓе. Сепак, тремот на храмот, кој е најголем на сите Балеарски острови, бил изграден во XNUMX век за да му даде поголема естетска вредност на комплексот.

Имате прекрасна пешачка патека која ве води од центарот на Санта Еулалија до Пуиг де Миса. Ве советуваме да го посетите за да ги цените прекрасните погледи на брегот што ви го нуди. Ќе уживате и во типични улици и, по пат, ќе можете да видите Може Рос, за што ќе зборуваме подоцна.

Од друга страна, општината има и други цркви кои вредат да ги посетите. Тоа е случај на онаа на Исус, што, можеби, е најмалку познато. Изграден е во петнаесеттиот век и се карактеризира со бели ѕидови и едноставни форми. Но, внатре ве очекува големо изненадување. И тоа е негово главно олтарничко парче Тој е еден од главните свети накит на островот. Составен е од дваесет и пет панели насликани од Валенсијците Родриго и Франциско де Осона во 1498 година. Иако одговара на доцниот готик, тој веќе покажува знаци на почетната ренесанса.

Конечно, што се однесува до религиозното наследство, ви препорачуваме да го посетите и Црквата Санта Гертрудис, изградена на крајот на XNUMX век. Исто така, има прекрасен олтар, но неговиот трем е пооригинален, многу љубопитен поради неговата мала големина.

Може Рос, уште една суштинска работа да се види во Санта Еулалија на Ибица

Градското собрание на Санта Еулалија

Градското собрание на Санта Еулалија дел Рио

Веќе го спомнавме Кан Рос кога зборувавме за Пуиг де Миса. Но, сега ќе објасниме што е тоа. Сето тоа е а етнографски музеј што ви покажува како изгледал животот на Ибица пред доаѓањето на туризмот. Изложбата вклучува облека, предмети за домаќинството, селски прибор, музички инструменти, оружје, па дури и накит.

Но, колку и внатрешноста е важна зградата. Музејот се наоѓа во типичен селска куќа од многуте што ќе ги најдете во областа. Овој тип на градба е совршен пример за рурална архитектура, со тремот и балконот, кујната и просториите, подрумот, воденицата и бунарот со цистерна. Накратко, убавина и функционално чудо.

Од друга страна, тоа не е единствениот музеј што ќе го најдете во градот Ибица. На Соба Барау, лоциран на прекрасното шеталиште Санта Еулалија, каде се сместени слики од уметникот од Барселона Лора Барау, кој пристигнал на островот во 1912 година по обуката во Франција и Италија. Фасциниран од нејзината светлина и нејзините бои, тој се посветил на прикажување на својот живот и на својот народ.

Исто така, ве советуваме да ја посетите Центар за толкување на реката Can Planetes, што е на околу седумстотини метри од Кан Рос. Како оваа, таа е селска куќа, но има особеност да го има Далтовата воденица, чија операција и денес можете да ја видите. Го зачувува дури и системот на канали кои носеа вода од реката и ја носеа на полињата преку ровови.

Понт Вел

Понт Вел

Воздушен поглед на Понт Вел

Поточно, преку пешачка рута ќе пристигнете од Can Planetes до Pont Vell. Тоа е рута која, покрај тоа, ќе ви овозможи да ги впиете легендите на Санта Еулалија. Меѓу нив, не можеме да одолееме да ви кажеме за познат. Ова име е дадено на еден вид гоблин кој има голема сила и може многу да му помогне на селанецот што ќе го најде. Но, тој може и да го уништи затоа што, кога не работи, има жесток апетит.

Па, легендата вели дека за да најдете еден од овие ликови треба да отидете во Понт Вел ла Сан Хуанс ноќ и под неговите сводови побарајте еден вид цвет што се појавува само неколку часа тој ден. Откако ќе се најде, треба да се чува во црно шише и да се затвори. Кога ќе го отворите велејќи ја магијата феина или мењар (работа или храна), ќе се појави гоблинот.

Настрана од легендите, Понт Вел бил изграден во 1927 век, иако четвртиот лак бил додаден во следниот век. Тој бил единствениот премин преку реката меѓу градот и водениците до XNUMX година, кога бил изграден помодерен.

Одбранбени кули и мелница на Es Puig d'en Valls

Камбанарија

Одбрамбена кула Campanitx

Веќе ви кажавме за мелниците за брашно кога зборуваме за Can Planetes. Ги имаше и до четириесет на островот Ибица, но оној во Тоа е Puig d'en Valls Тој беше еден од последните што се изгради. Има цилиндрично растение и висина од седум метри. На нејзиниот покрив се раѓа дрвената рамка со сечилата кои се вртат со механизам на барабан.

Како куриозитет, погледнете ги малите прозори во нејзиниот горен дел. Тие се користеле за мелничарот да го набљудува правецот на ветрот и со тоа да ги придвижува сечилата во вистинската насока. Овој тип на мелница е единствен на Балеарските Острови, бидејќи се разликува од оние на Мајорка y Менорка со тоа што не е прикачен на живеалиште.

Од друга страна, кога зборуваме за тоа што да се види во Санта Еулалија на Ибица, треба да го споменеме и одбранбени кули. Најспектакуларното од нив е оној од Campanitx, конусна форма, па дури има и мала барака одозгора. До него, треба да ги видите и оние на Кан Монсерат, Кан Риеро, Кан Видал или Каза Бланка Дона.

фонтани и бунари

Островот Тагомаго

Островот Тагомаго

Ќе биде многу љубопитно да се види дека полињата на Санта Еулалија се расфрлани со земјоделски бунари, некои од нив многу стари. Добар пример е Поу де Гацара, што е веќе документирано во XNUMX век. Очигледно, тоа не само што давало вода, туку и селаните го користеле за да танцуваат околу него за да ја прослават прославата на Сан Хаиме.

Исто така, на една од најдобрите пешачки патеки што можете да ги направите во градот Ибизан ќе ги најдете Фонтана Ацаро. Сместено на падината на истоимената планина, исто така е документирано од XNUMX век. До него може да се види и цел архитектонски комплекс кој ќе открие како водата од овој извор се користела за земјоделство.

Се состои од а сафариг, име дадено на резервоарите за вода вкопани во самата земја, ровови за наводнување на овоштарниците, нафтена мелница или трупот па дури и перална. Многу блиску, покрај тоа, ги имате предичните кули на Кан Риеро y Монтсерат што веќе ги спомнавме.

Плажите на Санта Еулалија дел Рио и островот Тагомаго

Плажата Санта Еулалија

Шеталиште и плажа на Санта Еулалија дел Рио

Соочувајќи се кон брегот на Санта Еулалија го имате импозантното Островот Тагомаго, кој е во приватна сопственост. Сепак, Владата на Балеарските Острови ја прогласи за заштитено подрачје и сега може да се посети само за образовни цели. Сепак, можете да му пристапите со дозвола и да ја цените неговата должина од повеќе од XNUMX метри и ширина околу сто. Исто така, можете да го видите неговиот Фаро, изградена во 1913 година.

За да ја завршиме нашата обиколка што да видиме во Санта Еулалија на Ибица, ќе зборуваме за нејзините плажи. Веќе ја спомнавме добрата клима на градот Ибизан, па затоа неговите многубројни песочни брегови се задолжителни за да се капете во неговите кристално чисти и мирни води.

La Урбана плажа Санта Еулалија долга е околу триста метри, а широка четириесет. Наоѓајќи се во станбена и туристичка зона, ви ги нуди сите услуги. Исто така, имате бројни барови и ресторани во неговата околина. Од своја страна, на десетина минути од центарот на градот е речна плажа, исто така многу безбеден за бања.

Сепак, можеби ќе претпочитате да посетите повеќе груби и девствени заливи. Во овој случај, ве советуваме да Es Pou des Lleó, кој формира прекрасен пејсаж, бидејќи е во заштитен карпест довод и има стари рибарски куќи. Ние исто така го препорачуваме С'Естањол, кој е обложен со борови дрвја и има подводни агли совршени за нуркање. Конечно, заедно со горенаведеното, имате и други плажи како што се Aguas Blancas или Es Figueral и заливите како што се Boix, Llenya, Llonga, Mastella, Martina, Olivera или Pada.

Како заклучок, ви покажавме што да се види во Санта Еулалија на Ибица. Како што можевте да сфатите, има многу што овој град може да ви понуди. Но, исто така, бидејќи сте на Балеарскиот остров, искористете ја можноста да запознаете други прекрасни места како на пр Сан Антонио или поседува капитал. Осмелете се да го откриете овој скапоцен камен на Медитеранот.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*