Што да се види во Убеда и Баеза со деца

Плаза дел Популо во Баеза

можеби се прашувате што да се види во Убеда и Баеза со деца затоа што размислувате да ги посетите овие градови во провинција на Jaén со вашите деца. Не за џабе и двајцата се декларирани Светско наследство и ќе сакаш да ги знаат.

Ќе сакате најмалите да се забавуваат гледајќи ги неговите споменици и места на интерес. Тоа е учат историја и уметност, но и дека се развиваат други рекреативни активности. Не грижете се, туристичките менаџери на двете општини го имаат предвид сето ова. Затоа, ќе ви покажеме што да видите во Убеда и Баеза со децата.

Што да се види во Убеда со деца

Кралската улица Убеда

Calle Real, една од најубавите во Убеда

Како што рековме, многу е важно вашите деца да го откријат прекрасното монументално наследство на овие градови. Но и дека го прават тоа најсмешниот начин за нив. Во Убеда се организираат тури со актери кои претставуваат некои делови од историјата на градот. Оваа драматизирана тура трае околу два часа и ќе ги воодушеви најмалите.

Друга можност е да го земете туристички воз. Тоа е урбан конвој кој минува низ улиците на Убеда минувајќи низ нејзините главни споменици. Вклучува и водич и трае четириесет и пет минути. Секоја од овие две активности ќе ги натера вашите деца повеќе да уживаат во своето патување во Убеда. Ќе учат додека се забавуваат.

Исто така, овие тури ги прикажуваат главните споменици на градот. Нервниот центар на ова е Плоштад Васкез де Молина, кој е во рамките на неговиот голем ѕид. Сè уште се зачувани три врати од оваа: оние на Гранада, Лосал и Санта Лусија а исто така и некои од неговите кули меѓу кои се издвојуваат оној со часовникот y онаа од касата. Но, се враќаме на плоштадот Васкез де Молина.

Плоштадот Васкез де Молина

Плоштадот Васкез де Молина во Убеда

Светата капела на Спасителот и палатата на Дин Ортега во Убеда

е вистински Скапоцен камен од ренесансата на Андалузија, до тој степен што ќе ни требаше целата статија за детално да ви ги прикажеме сите чуда што ги содржи. Но, неговиот голем симбол е Света капела на Спасителот, изградена во средината на XNUMX век од Диего од Силоам. Однадвор се издвојува неговата платереска фасада, додека внатре може да се види жртвеник на Алонсо де Берругете па дури и резба на Сан Хуанито се припишува на Микеланџело.

До овој храм, го имате на плоштадот Палатата на Дин Ортега, кој моментално е туристички хостел. Но и не помалку спектакуларното на Синџирите, на Маркиз де Мансера и Куќата на Хуан Медина. На ова место се сместени и други споменици како што е спектакуларното Базилика Санта Марија де лос Реалес Алказарес. Ова, поради долгиот период на градба и неговите различни реставрации, е совршена симбиоза на готскиот, мудејарскиот, ренесансниот, барокот и неоготскиот стил.

Конечно, монументалното наследство на плоштадот е комплетирано со други накит како на пр куќите на епископот и старешината, На Резервоар, венецијанската фонтана, урнатините на средновековната палата Ороско и статуата на архитектот Андрес де Ванделвира. Но, она што можете да го видите во Убеда со деца не завршува тука.

Други споменици на Убеда

Куќа на кулите

Каса де лас Торес, еден од симболичните споменици на Убеда

Исто така, ќе ни треба многу време да ви ги покажеме и другите споменици во Убеда, таков е нивниот квантитет и квалитет. Но, како минимум, ве советуваме да ја посетите црквите Сан Пабло, Сан Педро, Сан Лоренцо и Санто Доминго, како и Манастири на безгрешното зачнување и Санта Клара. Меѓутоа, ако зборуваме за второто, тоа се издвојува онаа на Сан Мигел, во кој се сместени Барокно ораторство на Сан Хуан де ла Круз, големиот шпански мистичен писател, кој почина во овој манастир.

Од друга страна, можеби другиот голем симбол на Убеда е импресивниот Болница во Сантијаго, дело на гореспоменатите Андрес де Ванделвира. Тоа е уште едно чудо на шпанската ренесанса кое се издвојува, надворешно, по своите четири кули. Што се однесува до внатрешноста, мора да го видите неговиот голем централен двор со бели мермерни столбови и спектакуларни скалила. Но и капелата во која се сместени слики од Петар од Раксис y Габриел Росалес.

Конечно, други чуда што треба да се видат во Убеда се стари градски сали, со своите импресивни сводови. И, исто така, на Вела де лос Кобос, грофови од Гвадијана, Дон Луис де ла Куева, Маркиз де ла Рамбла или палати Мединила. Сепак, можеби уште поспектакуларно е Куќа на кулите, еден вид урбана тврдина која ги меша средновековните резонанци со ренесансните елементи.

Рекреативни активности за завршување на посетата на Убеда

Ludoteca

библиотека за играчки

Ако зборуваме за тоа што да се види во Убеда и Баеза со деца, важно е и тие да играат. Затоа, предлагаме забавен начин да ја завршите вашата посета на првата. Во центарот на градот имате установи како што е Коколет, каде што можете вкусете неколку предјадења додека вашите деца уживаат во нивната игротека.

Можете исто така да ги оставите таму некое време за кои се грижат нивните професионалци додека го посетувате Центар за толкување на маслинки и масло, кој е следен. Но, можеби претпочитате да ги земете малите со вас за да ја знаат историјата и обработката на ова бело злато толку карактеристично за провинцијата Хаен. Конечно, можете да преноќите во кој било од хотелите што ви ги нуди градот и следниот ден да уживате во вашиот посета на Баеза.

Што да се види во Баеза со деца

Плаза дел Популо де Баеза

Портата на Хаен и сводот на Вилалар во Баеза

Затоа, го продолжуваме нашиот предлог што да се види во Убеда и Баеза со децата во овој втор град. Монументалниот комплекс Баеза е исто така Светско наследство. Едвај го делат девет километри од Убеда, што значи помалку од петнаесет минути патување.

Исто така, како и во претходниот, Баеза има водени и драматизирани тури низ нејзините улици. Нив ги нуди компанијата Туристур, која располага со искусни професионалци. Исто така, постои а туристички воз што поминува низ него и ќе ги воодушеви вашите мали деца. Излези од плоштадот пополо а патувањето трае околу триесет минути. Што се однесува до неговата цена, таа е само четири евра.

Но, исто така ќе ве интересира да знаете дека и двете општини создадоа а туристички ваучер да ги посетите двата града и да добиете важни попусти на билетите до нивните најистакнати места. Тоа чини околу дваесет евра и додава тури во отворен и еколошки минибус, како и дегустација на маслиново масло. Но, сега мора да разговараме со вас за тоа што да видите во Баеза.

Плоштад Санта Марија

Плоштад Санта Марија

Плоштадот Санта Марија де Баеза

Ако ви кажевме дека монументалниот центар на Убеда е Плаза Васкез де Молина, истото би можеле да ви го кажеме и за Баеза со онаа на Санта Марија. Бидејќи во него се Готски канцеларии или Високи градски сали, на Семинарија на Сан Фелипе Нери, фонтаната на Санта Марија и, на еден од нејзините краеви, стариот Универзитетот на Света Троица, чудо на маниристички стил.

Сепак, големиот монументален скапоцен камен на плоштадот е Катедралата Рождество на Пресвета Богородица. Станува збор за ренесансен храм изграден на стара џамија чии делови се уште се зачувани. Сè уште можете да видите готски и платерески елементи. Исто така, на западната фасада може да се види вратата на Сан Педро Пасквал, во стилот на Мудејар. Од друга страна, внатре го имате прекрасниот барокен олтар на Мануел дел Аламо и прекрасни капели меѓу кои се издвојува златниот. Покрај тоа, катедралата чува предмети со непроценлива вредност како што е процесиска монструација од XNUMX век поради златара Гаспар Нуњез де Кастро, што е имот од културен интерес.

Други споменици и места на интерес да се видат во Баеза

Палатата Џабалкинто

Прекрасната палата Џабалкинто

Другиот голем плоштад на градот Хаен е онаа на Pópulo или на Лавовите, кој е организиран околу вратата на Јаен а во која се издвојува импресивното Виларски лак. Во него можете да ги видите и зградите на стара месарница, датиран во XNUMX век, а од Куќата на населението, чудо на платерески стил. Таму ја имате туристичката канцеларија.

Продолжувајќи по таканаречениот Пасео, ќе го најдете Плоштад Шпанија, од кастилски тип поради неговите тремови. Во ова можете да го видите Црква на Пречиста, На манастир во Сан Франциско и остатоците од Капелата на Бенавидите, кој бил скапоцен камен на шпанската ренесанса. На овој плоштад ќе ја најдете и зградата на Градска сала, со својата прекрасна плоча. И, исто така, кулата Алхондига, Посито и Алијатарес.

Третиот голем плоштад на Баеза е онаа на Санта Круз, каде што се наоѓа истоимената доцнороманска црква. Но, пред сè, во неа ќе го видите Палата abабалкинто, кој е еден од симболите на градот. Неговата прекрасна фасада во стилот на католичките монарси ќе ве импресионира. Сепак, неговиот внатрешен двор е веќе ренесансен со барокни елементи како што се неговите спектакуларни скалила. Но, имате и многу други палати и прекрасни куќи во Баеза. Меѓу вторите, оние на Авилес, Галеот, Авила и Фуентечила. А, во однос на првото, на Рубин де Себалос и палатите на бискупите.

Од друга страна, сигурно сакате вашите деца да спортуваат и да бидат во контакт со природата. Можете да ги однесете во областа на Голема лагуна, природен парк од 226 хектари кој се наоѓа југозападно од Баеза. Во него не само што ќе можат да уживаат пешачки патеки, но и посетете го Музеј на култура на маслинки.

Како заклучок, ви покажавме што да се види во Убеда и Баеза со деца. Но, не можеме да престанеме да ви препорачуваме и вие да ја посетите Jaén, главниот град на покраината, со своите импресивни Катедрала Успение на Успението и нејзиниот спектакуларен Арапски бањи, најголеми кои се зачувани во сите Европа. Осмелете се да избегате во оваа земја и уживајте во се што ви нуди.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*