Алхамбра во Гранада ги отвора градините Generalенералифа бесплатно

Генералифе Алхамбра

Од минатата пролет, loversубителите на Алхамбра во Гранада не престанаа да имаат добри вести во врска со овој многу важен шпански споменик. Тоа беше во мај кога Одборот на доверители на Алхамбра и Генералифе од Гранада го отвори Торе де ла Каутива за јавноста на исклучителен начин и иницијативата беше толку добро прифатена што во јули го отвори Торе де лос Пикос.

Во оваа прилика, Алхамбра во Гранада сака да им предложи на посетителите да дојдат, помеѓу 1 август и 9 септември, во тврдината Насрид за да ги видат градините Generalенералифе., една од најважните енклави на монументалниот комплекс што обично е затворена од конзерваторски причини.

Следно, ќе прошетаме низ овој малку познат агол на Алхамбра за да ги откриеме неговите тајни. Чудесен план за ова лето!

Градините на Генералифа

Слика | Одбор на доверители во Алхамбра

Градините на Алхамбра во Гранада и овоштарниците на Генералифа, со нивната осумстотинска историја, го отвораат новиот циклус на тури со водич што ќе им овозможи на туристите да ја запознаат оваа прекрасна палата и некои од местата од кои обично се затворени друга гледна точка на јавноста од причини за зачувување.

Овие овоштарници се наоѓаат на падините на Серо Сол во Generalенералифа (селска куќа на која е нарачано да се гради сутанот Мохамед Втори на крајот на XNUMX век) и се составени од четири простори (гардероба, Фуенте Пења, Гранде и Колорада) кои вклучуваат површина од седум хектари.

Generalенералифа беше опкружена со овошни дрвја и овоштарници чии плодови беа користени за консумирање на дворот. Покрај тоа, таму се грижеле пасиштата за добиток.

Со цел да го подобри зеленото наследство, Алхамбра организира серија посети за да ја објави работата извршена во нејзините градини. И, тоа е дека од XIV век до денес, земјоделската експлоатација се одржува со употреба на истите техники што се користеле во тоа време. Iousубопитен, нели?

Денес, градините на Generalенералифе се еколошки и поддржуваат бидејќи нивната жетва е наменета за различни центри од социјална и хуманитарна природа. Некои од намирниците одгледувани во Алхамбра се артишок, грав, компир, домат, блитва, спанаќ, праз, морков, тиква, ротквица, краставица, зелена салата и модри патлиџани.

Водени посети на градините Generalенералифе

Слика | Сега Гранада

Водени посети на овоштарниците ќе се одржат од 1 август до 9 септември. Тие се бесплатни и има два вида посети, за кои е потребна претходна регистрација и дозволуваат само 15 лица на смена. Децата треба да бидат придружени со возрасен и удобни чевли се препорачуваат за посети.

Градините на Генералифа. Зелено наследство на човештвото

Тие ќе се одржат на 7, 14, 21 и 28 август од 9 часот наутро. во 12ч. Тие ќе се одржат во градините Гранде, Фуенте-пења, Аберди и Колорада, како и во областа Алберконес, кои се генерално затворени за јавноста.

Запознајте се со градините на Генералифа како семејство

Оваа активност исто така нè запознава со овоштарниците Generalенералифе преку кратка обиколка што завршува со работилница наречена „Hortelanos por un día“, каде учесниците детално ќе ја научат традиционалната работа во овоштарниците и нивните посеви. Е се одржи на 23 и 30 август и на 9 септември од 10 часот наутро. во 12ч.

Оваа активност започнува со кратка обиколка и завршува со работилницата „Hortelanos por un día“, каде учесниците ќе можат да стапат во контакт со традиционалното управување со овоштарниците и нивните добиени производи. Датумите се: 23 и 30 август и 9 септември 2017 година од 10:00 до 12:00 часот.

Алхамбра од Гранада

Алхамбра од Гранада

Ако Гранада е позната ширум светот по нешто, тоа е по својата Алхамбра. Изграден е меѓу 1870 и XNUMX век во времето на кралството Насрид, како воена тврдина и палатински град, иако бил и христијанска кралска куќа сè додека не бил прогласен за споменик во XNUMX година. На овој начин Алхамбра стана туристичка атракција од толку значење што беше предложена дури и за новите седум светски чуда.

Алказаба, Кралската куќа, Палатата на Карлос V и Патио де лос Леонес се едни од најпопуларните области на Алхамбра. Исто така, се и градините Generalенералифа кои се наоѓаат на ридот Серо дел Сол. Најубавото нешто кај овие градини е меѓусебната поврзаност помеѓу светлината, водата и бујната вегетација.

Од каде го носи името Алхамбра?

Алхамбра

На шпански јазик „алхамбра“ значи „црвена тврдина“ заради црвеникавата нијанса што зградата ја добила кога сонцето светнало на зајдисонце. Алхамбра во Гранада се наоѓа на ридот Сабика, помеѓу сливовите на реките Даро и Генил. Овој тип на покачени градски локации реагираат на одбранбена и геополитичка одлука многу во согласност со средновековниот менталитет.

Без сомнение, Алхамбра зазема привилегирано место, каде што неговите архитектонски вредности се комбинираат и совршено се вклопуваат со околниот пејзаж. За подобро да го цените, препорачливо е да одите во населбата Албаицин (Мирадор де Сан Николас) или Сакромонте.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*