Плаја д'Аро: што да се види?

Плеја де Аро

Дискутирај Плаја де Аро и што да се види во оваа каталонска општина тоа значи да се прави од прекрасните заливи и плажи на Коста Брава или од пешачки патеки. Но и од место со долга историја што се навраќа на неолитот, за што сведочат на Менхирите од Валбанера.

Плаја де Аро се наоѓа помеѓу Калонг y Сан Фелиќ де Гиксолс. Кон внатрешноста се протега од страна на долината аро, рамнина испливана од реката Ридаурас и ограничена со Сиера де Кадиретес и масивот Гавар. Како што можете да видите, нејзината географска локација е привилегирана. Но, покрај тоа, тој е составен од два други локалитети: Замокот Аро y С'Агаро. Ако сакате да го откриете одговорот на прашањето „Плаја де Аро: што да видите?“, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Плажи и заливи

Кала Ровира

Кала Ровира, во Плаја д'Аро

Како што не би можело да биде поинаку ако зборуваме за Коста Брава, Плаја де Аро ви нуди прекрасни плажи и заливи од сон. Најпопуларен е во урбаниот центар на градот. е голема плажа, кој е долг речиси два километри и го има единственото Карпата Кавал Бернат, што нема никаква врска со истоимениот Монсерат.

И, заедно со претходниот, имате во Плаја де Аро заливите убави како оние на Кањерс, дел Пи, Беладона, Са Кова или Педроса. Исто така, во градот Са Агаро го имате Плажата Сант Пол и многу блиску, Рако. Сите тие, со ситен песок и кристално чисти води, ви овозможуваат да уживате во спортови како нуркање. кајак или риболов.

Пешачки патеки

Римска вила на Плаја де Аро

Пла де Палол римска вила

Многу од овие плажи се наоѓаат и во подножјето на Парапетна прошетка, патека која ги поврзува Плаја де Аро со блиската Калонг. Тоа е една од најлесните рути што можете да ги направите во каталонската општина и ви нуди спектакуларен панорамски поглед на Коста Брава. Ви препорачуваме да погледнете делови како што се Родонес де Динтре и де Фора, кои се појавуваат и се кријат во зависност од плимата и осеката. Или исто така Les Roques планови, со својот необичен заоблен изглед поради морската ерозија.

Заедно со претходната, во Плаја де Аро имате многу други пешачки патеки кои дури ги користат старите железнички линии. Меѓу нив ќе го споменеме и оној со кој се спојува овој град Сан Фелиќ де Гиксолс. Дел од остатоците од Римска вила на Пла де Палол, датиран во XNUMX век п.н.е. Низ различни заливи и плажи и откако ќе поминете низ С'Агаро, ви овозможува да го запознаете и Сан Фелиу, чиј залив можете многу добро да го цените од испосница на Сант Елм, капела изградена во XNUMX век.

Што да видите во Плаја де Аро

Пристап до Плаја де Аро

Патен пристап до Плаја де Аро

Откако ќе ви кажеме за природата на оваа општина Жирона, ќе ви покажеме што можете да видите во трите града што ја сочинуваат. И ќе започнеме со Плаја де Аро, што е најтуристички од нив. Всушност, покрај Плаја Гранде ќе најдете бројни барови и ресторани каде што можете да ја пробате вкусната кујна на Коста Брава.

Исто така, веројатно е дека ќе престојувате во овој град, бидејќи е град со најголем број хотели. Но, главните споменици на општината се во градот Кастиљо де Аро.

Што да се види во Кастиљо д'Аро

Замокот Бенедормиенс

Замокот Бенедормиенс

Иако добива друго име, таа е многу блиска до претходната популација. Всушност, таму можете да стигнете пеш. Мора да се качите на црковна понуда, пешачка улица опкружена со дрвја и канделабри од кои имате прекрасен поглед на Коста Брава.

Така, ќе стигнете до црква Санта Марија, прогласена за културно богатство од национален интерес и лоцирана на истоимениот плоштад. Изградена е во XNUMX век и осветена од епископот од Херона, Беренгер Гифред. Несомнено, тоа е скапоцен камен на каталонската романескна.

Но, пољубопитни ќе бидат Музеј на куклата или Нина. Таа беше отворена во 1997 година и има повеќе од осумстотини парчиња донирани од колекционерот Џозефина Тексидор и донирани од различни делови на светот. Тие се кукли од сите возрасти и форми.

Најстарите се од XNUMX век, но има и многу од XNUMX. Меѓу прикажаните, групата изработена во капчиња од Изабел Мунтада и други колекционерски предмети донирани од познати брендови како Барби или Д'Антон.

Од друга страна, веднаш до музејот, можете да го видите замокот benedormiens, исто така прогласен за национален културен интерес. Неколку пати е обновен, но најстариот дел датира од 1041 век. Меѓутоа, првиот документ во кој се појавува е од XNUMX година.

Не очекувајте да го најдете типичниот средновековен замок. Има различни форми, но во неговата конструкција се издвојува фасадата во вид на полукружен вусоаризиран трем со пет дупки. Друга нејзина фасада има прозорец и балкон кој исто така е обложен и завршува во галерија под која има низа дупки. Но, можеби најимпресивниот дел од зградата е нејзината јужна фасада, со четири големи сводови кои поддржуваат долга балконска површина.

Што да се види во С'Агаро

Хостал де ла Гавина

Хостал де ла Гавина, во С'Агаро

И покрај се што ви покажавме, сигурно најспектакуларниот град во целата општина е С'Агаро. затоа што е убава урбанизација изградена на почетокот на XNUMX век за привилегираните класи од областа.

Тоа беше дело на архитектот Рафаел Масо и одговори на стилот ноуцентиста. Сепак, со текот на годините беа додадени и други помодерни згради. Во секој случај, централното јадро на урбанизацијата го сочинуваат прекрасни вили со големи градинарски површини. Во многу од нив може да се види влијанието на традиционалното Каталонски фарми а комплексот има и услуги како училиште, тениски терени и ресторан.

Меѓу вили кои ја сочинуваат урбанизацијата на С'Агаро, ќе споменеме онаа на самиот Рафаел Масо, Рокет, Бадија или Буфала. Но, сакаме да истакнеме две за да им посветите повеќе внимание ако го посетите градот.

Едниот е познат како Сења Бланка, која беше прва изградена во 1924 година. Можеби поради оваа причина има привилегирана локација, веднаш до Камино де Ронда за која веќе ви кажавме. Не треба да ви кажеме дека од него има спектакуларни погледи на Коста Брава. Станува збор за едносемејна куќа со три ката со трем и тераси.

Од друга страна, втората е Хостал де ла Гавина, која првично била и едносемејна куќа лоцирана на Плаза дел Росерар. Изграден е помеѓу 1924 и 1929 година од самиот Масо, иако сегашниот изглед се должи на Франсеск Фогуера. Покрај тоа што е една од најистакнатите згради во С'Агаро, таа е и една од најоригиналните. Во делот што е свртен кон плоштадот, тој одговара на италијанскиот и класицистички тренд на Noucentisme, додека градината има порурален и попопуларен каталонски стил.

Како куриозитет ќе ви кажеме дека низ својата историја филмските ѕвезди како Ава Гарднер, Елизабет Тејлор или, во поново време, Шон Конери y Роберт де Ниро.

Околината на Плаја де Аро: Што да се види

Пријатели

Средновековниот град Палс

Иако има многу што можете да видите и уживате во Плаја де Аро, вашата посета на градот Жирона би била нецелосна доколку не ја знаете блиските градови кои исто така припаѓаат на Регионот Бахо Ампурдан. Некои се прекрасни крајбрежни градови, додека други се вистински средновековни скапоцени камења.

Меѓу вторите, ве советуваме да ги посетите Пријатели, со импресивен историски центар. Определување во него на Кула на часовите, романескно чудо изградено помеѓу XNUMX и XNUMX век. Може да се шетате и низ калдрманите улици врамени со згради со сводови и зашилени прозорци. Треба да го посетите и неговиот Црквата Сан Педро, на средновековен wallид со четири кули кои датираат од четвртиот век и Аркеолошки музеј.

Ние можеме да ви го кажеме истото за Ператалада, прогласена за историско-уметничко место и која претставува една од најистакнатите и најдобро зачуваните концентрации на средновековната архитектура во Каталонија. Можете да ги видите неговите остатоци замокот од XNUMX век со својата поклонничка кула, на Црквата Сан Естеве, од XIII, и на Палатата Ператалада, од XIV. Но, една едноставна прошетка низ нејзините улици ќе ве пренесе во светот на средниот век.

Што се однесува до крајбрежните градови во близина на Плаја де Аро, ве советуваме да ги посетите Бегур, со своите куќи на Индијанци вратени од Америка, нејзиниот романескно јадро на Есканија и неговите прекрасни песочни брегови. или спектакуларното Тоса де Мар, со своите импресивни замокот кој е национален споменик и кој опфаќа добро сочувано средновековно население.

Како заклучок, на прашањето „Плаја д'Аро: што да се види?, ви одговоривме со прикажување на некои од природните чуда на оваа општина во провинцијата Херона, во срцето на Коста Брава. Но, ви кажавме и за чудниот С'Агаро и спомениците на Кастиљо де Аро. Дури ве советувавме да посетите некои од блиските градови, кои ви нудат и средновековни накит и прекрасни плажи. Немате желба да патувате во каталонскиот град?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*