Атракции и активности во Индија

Индија пазар

Ако сакате да патувате во Индија, тогаш можеби долго време го планирате патувањето, тоа е нормално. За да патувате во Индија, потребно е долго време да уживате во сето она што го нуди, патувањето од само неколку дена би било прекратко. Што повеќе, ако сакате да патувате во Индија, треба добро да знаете каде сакате да престојувате и буџетот што го имате. Во Индија има цени од секаков вид, но во зависност од цените може да бидете и со повеќе или помалку удобности, тоа ќе зависи од вашите лични вкусови.

Но, во прилог да го земеме предвид сето ова кога патувате во Индија, исто така, ќе сакате да знаете кои се нивните најпопуларни атракции и активности со цел подобро организирање на вашето патување. Денес сакам да разговарам со вас за некои од најважните атракции и активности во Индија за да можете подобро да одлучите за вашето патување.

Во Индија можете да имате многу атракции и активности, покрај посетата на неверојатни места за уживање на одмор или одлично патување.

Градот Делхи

Делхи

Newу Делхи е поделен на два дела, Стариот Делхи и Модерен или Newу Делхи. Вториот е модерен град со многу активности што треба да се направат и модерни стегања што ќе ви го одземат здивот. Стариот Делхи има тесни улички и неверојатни храмови, без сомнение има многу посетители кои претпочитаат да се изгубат во стариот Дели. Нема да можете да ги пропуштите Црвениот тврд и Јама Масџид, Најголемата џамија во Индија, не можете да ја пропуштите ниту прекрасната кула Аутаб Минар.

Ако сакате да видите неверојатна слика Вие нема да можете да ја заборавите посетата на Златниот триаголник. Златниот триаголник се наоѓа на линија повлечена помеѓу Делхи, Агра и Jaајпур. . Во јужниот агол на триаголникот се наоѓа Агра, позната по Таџ Махал. Во југозападниот агол се наоѓа ipајпур во Раџастан, дом на Килибарната палата и Палатата на ветровите.

Посета на чудесниот мавзолеј Таџ Махал

Таџ Махал

Таџ Махај во Агра е познат на целиот свет и е огромен мавзолеум од бел мермер бил изграден помеѓу 1632 и 1653 година по наредба на царот Мого Шан Јахан во спомен на неговата омилена сопруга. Таџ Махал се нарекува уште: „солза на образот на вечноста“ и е едно од ремек-делата на могулската архитектура и е еден од најважните споменици во Индија.

Исто така, белата купола на Таџ Махал тоа е мермерен мавзолеј и вклучувам други прекрасни згради, водни тела, обемни украсни градини со дрвја, цвеќиња и прекрасни грмушки. Убавина е што ако ја видите во прво лице нема да ве остави рамнодушни.

Парковите во Индија

Парк Раџастан во Индија

Индија има не помалку од 70 национални паркови, а дел од неа има и 24 резерви на тигри и 400 засолништа за диви животни во земјата. Само за да имате време да ги посетите сите, веќе ќе ви требаат неколку месеци одмор ... така, една идеја е да барате информации за секој од нив и дека на овој начин можете да изберете оној што најмногу сакате да го одите или оној што е најблиску до местото каде што ќе престојувате.

Индискиот тигар и азискиот слон се наоѓаат низ целиот регион, но ако сакате да го знаете најпознатиот природен резерват и сакате да го посетите за да можете да се за inубите во сè што ви нуди, тогаш не пропуштајте Национален парк Рахастан Баратпур и Национален парк Бенгал Сундарбан.

Големата пустина во Индија

Во североисточна Индија можете да ја најдете Големата пустина позната и како Тар. Оваа пустина зафаќа површина долга 804 и широка 402 километри. Скоро ништо! Постојат градови низ оваа пустина како пустинските градови Раџастан и ако ги посетите, ќе откриете дека се неверојатно блескави. Најпознатите градови за посета се Хаизалмер благодарение на неговиот пустински фестивал што се одржува во месеците јануари и февруари или градот Пушкар каде што се одржува Саемот на камили во ноември.

Покрај сето ова, можете да најдете и тврдини, палати и храмови од големо историско и архитектонско значење.. Но, ако сакате да го посетите Раџастан нема да можете да го заборавите Удаипур, одлично место за одење со вашиот партнер бидејќи е многу романтично. Замислете дали е толку романтично да има луѓе кои ова место го нарекуваат „Венеција на истокот“. Градот е изграден околу езерото Пичола и езерото Палас е место каде што можете да престојувате за да можете да издржите живот во пустината (благодарение на езерото).

Свет места

Можеби знаете дека Индија е едно од најрелигиозните места и затоа нема да можете да пропуштите некои нејзини свети места, иако има голем број на различни религии кои коегзистираат едни со други. Луѓето ги почитуваат меѓусебните верувања, претставувајќи одличен пример за верска толеранција за сите.

Доминантна религија во Индија е хинду и дури може да се каже дека е една од најстарите религии во светот. Системот хиндуисти каста игра важна улога во животот и општеството на луѓето во Индија. Едно од најважните места што не треба да ја пропуштите можноста да ја посетите е Варанаси, кој е религиозен центар на хиндуистичкиот свет и сместува не помалку од илјадници и илјадници аџии годишно.

Исто така, треба да го посетите Пури на брегот на Бенгалскиот залив кој е еден од најголемите аџилак во Индија и е добро познат благодарение на храмот Јаганат.

Покрај тоа, низ цела Индија има и места кои припаѓаат други религии како што се будизмот, сикизмот и христијанството.

Авантуристички активности

Авантуристички активности во Индија

Но, ако покрај тоа што ја познавате архитектурата, нејзините луѓе, храмовите и долгата итн, треба да знаете дека во Индија има места поврзани со авантуристички спортови за да можете да одморите. полн со акција и адреналин.

Може да најдете планини за скијање во зима, реки и водопади за вежбање ризични спортови на вода, брегови на плажи, неверојатни шуми ... Во Индија можете да направите скала, скијање, пешачење, трки, спортови на вода и ризични спортови, голф ... Вие само ќе треба да го изберат местото и активноста што сакате да ја направите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*