Бањата Архена

Се поблиску сме до летото и многумина организираат годишни одмори. Можеме ли да патуваме во странство или оваа година треба да останеме во земјата? Дали оваа година сликате планини или плажа? Дали ќе биде долг одмор или само неколку дена? Што ако оваа година пробавме некои топли извори? Ако се определиме за топли извори, добра опција е Спална Archena.

Топлите извори Тие се близу до Аликанте и Мурсија и тие се многу популарна спа-дестинација во овој дел на Шпанија веќе долго време. Ајде да се запознаеме со бањата Архена денес.

Спална Archena

Бањата се наоѓа на југоисток од Шпанија, во провинцијата Мурсија, покрај реката Сегура и во природниот парк Вале де Рикоте. Ова 80 километри од Аликанте и само 24 од Мурсија за да можете да се извлечете и да поминете неколку дена во топла вода, релаксирајќи се.

Оваа бања датира од историјата затоа што врелите извори се стари. Се чини дека користењето топла вода од страна на доселениците започнало околу XNUMX век п.н.е., од рацете на Иберијците, а потоа областа станала дел од трговската рута што се движела кон главниот град на Турдетанија, Кастуло. Очигледно е дека Римјаните Тие го сакаа и самите се одговорни за изградбата на првите бањи.

Тоа е да се каже, со конструкции специјално посветени на уживањето и бањите. Така, современите археолози открија остатоци од колони, термална галерија, двокатен хотел, резервоар за вода за пиење што служеше за да се дистрибуира подоцна, со неговиот влез сè уште во функција, остатоци од водени тркала, па дури и некропола.

Бањата сè уште работи и во средниот век била во рацете на Орденот на Свети Јован Ерусалимски. Од XVI век започна да се здобива со слава, тогаш правците се подобруваат и во деветнаесеттиот век е дека ја прифаќа сегашната урбана форма, типично за бањите од тоа време, со неколку хотели: хотелот Термас, хотелот Мадрид и хотелот Леванте, казиното ...

Посетете ја бањата Архена

Hotешките извори се синоним за топла вода. Еве водата е сулфур, сулфур, хлорирана, натриум, калциум, и произлегува на температура од 52, 50 Ц. на голема пролет. Водата овде е единствена по својата минерални својства стекнато по 15 илјади години под земја.

Овие топла вода се разгалување за телото, тие се одлични за да се ослободат од стресот и одморот, покрај лекувањето на некои болки во зглобовите или омекнување на кожата. Тие се добри за ревматизам, белодробни состојби и болки во коските исто така Очигледно не можеме да нуркаме во вода поголема од 50ºС без да се запалиме, така што просечната температура е 17ºС. Ако додадете на ова дека станува збор за прекрасно сончево земјиште со скоро три илјади часа Феб на небото годишно ... добро, тоа е одлично!

Архена е комплекс така, најдоброто нешто е да дојдете и да останете во внатрешен хотел. Постојат три за избор од вкупно 253 соби. На Хотел Термас и Хотел Леванте се четири starsвезди, додека Хотел Леон Тоа е рејтинг со три starвезди.

Хотелот Термас е од 68 век и има нео-Насридска декорација со вклучена реплика на Фонтаната на лавовите на Алхамбра. Тој нуди бесплатна WiFi во салоните и бесплатен пристап до термалниот комплекс. Има XNUMX соби со комплетно купатило, ТВ со меѓународни сигнали и мини бар. Исто така, има трпезарија. Хотелот Леванте е ист.

 

Хотелот Леон има и директен пристап до бањата, односно не мора да го напуштите хотелот за да одите на топлите извори. Има 117 соби кои неодамна се реновирани, на три ката. Пријавувањето е во 3 часот, а одјавувањето е во 12 часот, како и во другите две сместувања.

Комплексот е составен од термални базени, термичко коло и термички третмани што се нудат. Постојат два големи базени, еден отворен и еден затворен. Внатре имате хидро-термални услуги со водни млазници, потоци, водопади, џакузи и детски базен. Тука е и плажа, соблекувални, снек бар. Термичката галерија е јадрото на местото затоа што тука е изворот и термичкиот хотел каде што се наоѓа здравствени третмани.

Овие третмани се пропишани од медицински специјалисти по хидрологија (познавање на терапевтски топли извори). Така, во менито за третман наоѓаме хидромасажи, кружни тушеви, термални авиони, респираторни третмани, влажни печки, третмани со кал, разни масажи и вежби за физиотерапија.

Постои одредена масажа наречена масажа Арчена, што се прави под термални тушеви за вода и со кал, на пример, подобрување на циркулацијата за враќање и контрактури на олабавување. Калта е глина измешана со минерална вода на температура од 45ºС. Нанесена на зглобовите, има антиинфламаторно и аналгетско дејство.

Од друга страна, постои сектор крстен како Термахена што е мало термичко коло составено од влажен шпорет, базен од 37 ºC, тушеви за термички контраст, мраз и кабини за кратки рачни триења. Резултатот? Изгледате млитаво како кукла од партал.

По вашата посета на Спа Archena, можете да понесете со вас различни производи како сувенири: гелови за капење, млека за тело, специјални шампони, термална вода, млеки за чистење, креми против стареење со матични клетки, кавијар серум, пилинзи за лице и крем за раце.

Практични информации за Балнеарио де Архена:

  • Часови: понеделник до недела од 10 до 9 часот (јануари до 15 март, ноември и декември); од 10 до 10 часот (од 16 март, април, мај, јуни, септември и октомври); од 10 до 12 часот (јули и август) и на 24 и 31 декември од 10 до 7 часот.
  • Цени: на одредени датуми цената е 14 евра за возрасен и 22 на празници. Другите датуми чинат 12 евра од понеделник до петок и за време на викендите 18 евра и други денови, 16 и 22 евра, соодветно. Проверете ја веб-страницата за овие датуми. Цената на Термичкото коло е 25 евра во работните денови и 35 во сабота и недела. 30 евра за оние кои престојуваат во бањата.
  • Постојат пакети со сместување и без сместување. од 48 евра можете да уживате на ден со масажа на парови и пристап до термалното коло. Со сместување има пакети од три дена сместување со план на исхрана и разни третмани од 144 евра по лице. Уживате во попуст од 15% ако купите еден месец претходно. Поевтина опција е од 94 евра за две ноќевања што вклучува велосипедски патеки. И уште поедноставно, од 100 евра имате четири ноќевања, вклучена храна и бесплатен пристап до базените.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*