Бора Бора, егзотичен рај во Француска Полинезија

Кабини во Бора Бора

Бора Бора стана една од најдобрите дестинации кога станува збор за уживање во меден месец и одмор во А. егзотично место. Мора да се каже дека тоа е луксузна дестинација, но секако е идеално место за многу посебен одмор, во кристално чистата лагуна, престојувајќи во кабини со секаков вид удобности.

Бора Бора се наоѓа во Француска Полинезија, и не е многу преполна дестинација, во најголем дел поради тоа колку е мал островот и затоа што не можат сите економии да си го дозволат тоа. Постои главен остров, а потоа има различни „мотиви“ или мали островчиња кои немаат планински формации, обично само мала вегетација. Тоа не е само дестинација за сонце и плажа, туку и место за откривање на многу посебна античка култура.

Кратка историја на Бора Бора

Во принцип, секој остров во Полинезија беше управуван од локален поглавар независно. Околу 1700 година Англичаните ја презедоа контролата над поголемиот дел од територијата, која траеше до XNUMX век, кога Французите ги раселија Англичаните и ја добија контролата, станувајќи Тековна Француска Полинезија. Денес, иако имаше некои движења во прилог на независност, политичките закони ставаат до знаење дека Франција нема да се откаже од овие прекуморски територии.

Важни информации за патување

Аеродром во Бора Бора

Бора Бора се наоѓа северозападно од Тахити, и јужно од Хаваи и е формирана од изгаснат вулкан тоа веќе не е активно. Опкружен е со лагуна одделена од морето со корален гребен, што ја прави многу спокоен и идеално место за исклучување.

За да се стигне до островот потребно е поминете низ аеродромот во Тахити, користејќи ја услугата на компанијата „Ер Тахити“. За околу 50 минути можете да стигнете до аеродромот Мото Мате, на северо-исток. Ова мало островче или мото се наоѓа на 30 минути од Ваитапе, што е главниот град на Бора Бора. Од аеродромот треба да одите траект за да стигнете до различните дестинации, а идеално е претходно да се договорите за трансферот со хотелот. На островот нема јавен превоз, затоа мора да изнајмите автомобил, да одите со џип сафари или да се шетате со велосипед или коњ, како и чамци кои одат од едно во друго мото. Друг начин да стигнете таму од Тахити е со користење на бродови за крстарење, иако тие не се многу препорачани бидејќи се бавни и исто така имаат малку погодности.

Документацијата да биде донесе е пасошот ако ќе бидеме помалку од три месеци и визата ако престојот е подолг. Валута е францускиот пацифички франк, а околу 120 франци е еднакво на едно евро. Најдобро е да ја смените валутата на островот, во истите хотели, во банкомати или во банки, а на некои места дури и да прифаќаат евра.

Бора Бора

Климата нуди 25 до 30 степени цела година, но најдобро време е од мај до октомври, бидејќи има месеци кога има силен ветер. Месеците мај, јуни, септември и октомври се најдобри за комбинација на време и аранжман за сместување.

Што да видам и да направам во Бора Бора

Лагуна во Бора Бора

Во текот на првите денови, најдоброто нешто што треба да направите е да се одморите, уживајќи во прекрасните кабини на вода и кристално чистата лагуна. Кога ќе се опоравиме од патувањето, можеме да започнеме да уживаме во активностите. Туркање низ лагуната со кануВо забавни чамци со стаклено дно, гледањето на дното е толку чисто, нуркањето, пливање или нуркање е одлична алтернатива. Островот е мал, со околу 30 квадратни километри, со големата внатрешна лагуна, опкружен со мото, еден од најубавите е Мото Тапу, а во овие чамци можете да ги посетите и блиските острови Тахаа или Раја чај.

Морски живот во Бора Бора

Една од екскурзиите што ентузијастите за нуркање не треба да ја пропуштаат е посета на коралниот гребен. Во него можете да видите многу подводен живот, вршејќи спортови на вода. Можете исто така да уживате во зајдисонце од катамаран.

Ако сакате да ги видите морските животни од околината, можете одете во морскиот парк Лагунариум, на приватен остров. Таму може да се видат и исто така е можно да се плива со животни како што се егзотични риби, делфини, зраци или желки. Во Ле Меридиен имате уште еден морски парк со повеќе од сто видови морски желки, ако сакате да го запознаете ова животно во длабочина.

Планината Отеману во Бора Бора

на екскурзија до планината Отеману е уште една суштинска важност. Таа е формирана од антички заспан вулкан и можете да уживате во пејзажот како никогаш порано. Исто така, постојат 4 × 4 екскурзии долж падините на планината, можете да одите на качување, или да одите на екскурзија за да ги видите остатоците од Втората светска војна.

Гастрономија

Ова патување ќе биде и можност за уживајте во егзотична гастрономија. Пробајте џемови направени со егзотично и свежо овошје или пробајте јадења од морска храна. Се нуди кујна која е мешавина од француски и интернационални јадења, покрај специјалитетите од Тахит. Уру е типичен полинезиски зеленчук, а може да пробате и јам, корен зеленчук. Што се однесува до пијалоците, тука се вкусни коктели како што се Банана Коралија, со свежи банани, сок од лимон, сируп од јагода и кокос.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*