Хаедо де Оцарета

Хаедо де Оцарета

Хаједо де Оцарета е позната и како Волшебната шума во Горбеја. И тоа не е за помалку, бидејќи се наоѓаме пред прекрасен пејзаж полн со стогодишни букови дрвја, кој се чини дека е земен од бајка. Ова е едно од местата што се препорачуваат доколку сакаме пешачки патеки, а исто така и фотографирање, бидејќи поради својата голема убавина оваа шума стана една од најфотографираните во Баскија. Сместено е во рамките на природниот парк Горбеја во Еускади, провинција Бизкаја.

Toе видиме како можете да стигнете до ова место од соништата, но исто така и местата што можеме да ги видиме во околината и што може да се направи во Хаједо де Оцарета. Така можеме уживајте во некои шармантни места во кој треба да се шета со целото семејство. Есенската сезона е особено добра да ја посетите оваа област, бидејќи сè е покриено со прекрасно ќебе со лисја.

Како да стигнете до Хаједо де Оцарета

Хаедо де Оцарета

Ова место се наоѓа во Природен парк Горбеја во Зеанури, Бизкаја. Тоа е во пристаништето Баразар со надморска височина од над 600 метри, па мора да стигнете до патот Н-240 на врвот на пристаништето. Треба да обрнете внимание затоа што веднаш до Хостал Баразар е асфалтиран пат што води до паркот Горбеја. Можно е да го оставиме автомобилот тука ако сакаме да прошетаме долго во паркот, или има паркинг понатаму по тој пат. Појдете околу три километри и ќе дојдете на раскрсница. Одејќи директно напред, ќе стигнете до паркингот Салдропо и свртете лево кон паркингот Хаједо.

Кога го посетувате ова место, треба да дадете некои препораки. Една од нив е тој момент во кој буковата шума е поубава е за време на есента. Кога паѓаат првите лисја и се појавува црвеникава мантија на земјата. Покрај тоа, ако ја посетиме буковата шума кога е магливо, можно е да добиеме некои скапоцени слики, скоро неспоредливи. Мора да се каже дека ова место стана популарен простор меѓу фотографи, па ако сакаме една од оние фотографии во кои нема никој, ќе мора да одиме во текот на неделата и рано, бидејќи за време на викендите е зафатено место.

Што да правам на ова прекрасно место

Хаедо де Оцарета

Во Хаједо де Оцарета можеме да уживаме одење и снимање на убави слики. Изненадувачки е што станува збор за мала шума, лесна за гледање, во која буковите заземаат централно место. Вообичаено е да се гледаат луѓе кои одат како семејство. Кога шетаме низ оваа област, мора да бидеме многу внимателни со корените, бидејќи овие дрвја имаат многу големи и длабоки корени, затоа мора да се избегнуваат несреќи. Ние мора да носиме удобни чевли и соодветни за области со кал, бидејќи тоа е место со многу врнежи од дожд. Во близина на потокот има буково дрво, кое е особено добро познато, бидејќи неговите големи корени се гледаат по должината на работ на водата. Постојат неколку пристапи за одење од едната до другата страна на потокот, па затоа не се препорачува прескокнување над него, бидејќи во некои делови е доста широк, а теренот не е стабилен, така што лесно можеме да завршиме во вода.

Што да видите во природниот парк Горбеја

Планина Горбеа

Оваа букова шума се наоѓа во паркот Горбеја. Може да се посети за кратко време, што нè остава слободно да гледаме други блиски места. Една од нив е Мочуриште Салдропо, старо блато што денес е природно место со голема еколошка вредност. Во ова мочуриште има мала пешачка патека од само еден километар. Неколку метри од мочуриштето се наоѓа водопадот Угуна. Сепак, во рамките на паркот има уште еден поспектакуларен водопад, тој на Гујули, веднаш до селото Гоиури-Ондона. Тоа е водопад од сто метри иако мора да одите во сезоната на дождови бидејќи во текот на летото може да останете без вода.

Овој парк е формиран од еден врв и неговата околина, се повикуваме на планината Горбеа, кој е крунисан со крст кој стана многу популарна слика кај оние што го посетуваат паркот. Ова е највисоката точка во паркот со висина од 1.482 метри и од оваа точка може да имате одличен панорамски поглед на целиот природен комплекс, па затоа вреди да се искачите таму. За да пристапите до него, се искачувате од паркингот Пагомакуре по линеарна рута, со околу 12 километри повратно патување. Патеката е многу добро обележана и има малку потешкотии, така што може да ја направи секој со нормална физичка состојба. Сепак, мора да бидеме претпазливи во текот на зимата поради мраз и магла, бидејќи условите се полоши, иако сепак е лесна рута.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*