Бункери во Шпанија

Бункер на врвот на Леон

Има многу бункери во Шпанија дистрибуирани низ националната географија. Тие се остатоци од војните што ги претрпе нашата земја, а некои од нив може дури и да останат незабележани затоа што се интегрирани во пејзажот и во состојба на напуштеност.

Сепак, другите ќе ви го привлечат вниманието поради нивните димензии и нивниот робустен изглед. Од друга страна, можеме да земеме предвид и бункери за други видови објекти. Ние се однесуваме на засолништа од последици какви што постојат, на пример, во Палатата Монклоа de Мадрид или во Воената база Торехон де Ардоз, исто така во автономната заедница Мадрид. Но, второто не може да се посети. Затоа, ќе се фокусираме на првиот тип на бункери во Шпанија, кои се оние што можете да ги запознаете.

Железен појас во Билбао

железен појас

Железниот појас Билбао, еден од најдобро зачуваните комплети бункери во Шпанија

Тоа е веројатно најважното утврдување од оние што постојат кај нас. Изграден е за време на Граѓанската војна и се состои од две одбранбени линии разделени на околу двесте метри. Тие го опколија баскискиот град за подобро да го одбранат. Вкупно имаше околу сто осумдесет бункери, обично споени со ровови.

Доколку сакате да го посетите, ви препорачуваме да го направите преку областа на планината Арханда, еден од најдобро сочуваните делови. Покрај тоа, можете да му пристапите преку познатите жичница и, патем, ценете прекрасни погледи на градот и неговата околина. Без да заборавите дека имате прекрасни пешачки патеки низ оваа планина и блиските.

Фортификација на заливот Алгесирас

Еден од бункерите во Алгесирас

Еден од бункерите во комплексот Алгесирас

Меѓу бункерите во Шпанија, овој сет е еден од најдобро зачуваните. Заливот Алгесирас бил, поради неговата близина до Гибралтар, особено чувствителна област за време на Втората светска војна. Поради оваа причина, беше изграден овој спектакуларен одбранбен сет.

Се состоеше од три линии. Првиот вклучуваше шест реда змејски заби. Ова име е дадено на малите пирамидални конструкции кои се поставени на земја за да се спречи поминување на возила. Зад неа следеше минско поле и втора линија исто така со пречки на земја. Конечно, третата линија беше составена од осум бункери а комплетот беше комплетиран со неколку митралезно гнезда лоцирани во граничните области како Сиера Карбонера или Сан Роке.

Ако сакате да го знаете ова утврдување, ве советуваме да започнете со бункерите во близина Ла Линеа де ла Консепсион, чиј градски совет ги рехабилитираше и создаде специфична рута за нивна посета. Но и во гратчето ALGECIRAS, поточно во неговиот Стогодишен парк, можете да видите неколку од нив.

Теме парапети

Парапетен Теме Поглед

Вертекс Парапетос, еден од бункерите во Арагон

Ова име е дадено на утврден комплекс што можете да го посетите во близина на кафез, во покраината Сарагоса. Покрај тоа, ќе ви биде лесно да го најдете бидејќи се наоѓа од двете страни на патот што го поврзува овој град со Фуендетодос.

Се состои од четири бункери правоаголни и со дупки од типот наречен квадратен столб. Покрај тоа, во неговиот средишен дел имаа мал магацин и простор за одмор. Поточно, во општината Фуендетодос исто така можете да го видите Темето на Сиера Горда, уште еден сет бункери изградени како одбрана од претходните. Во овој случај, има четири кутии за таблети, неколку парапети и напредни стражарски места.

Кампосото, примерок од бункерите во Шпанија за одбрана на брегот

Бункерот Кампосото

Еден од бункерите Кампосото

Тие ја прикажуваат љубопитноста да се биде во целост Плажата Кампосото (Кадиз), од каде го добиваат своето име. Тоа се две згради распоредени од север кон југ кои моментално се во прилично лоша состојба. Но, тие сè уште можат да се посетат. Ако го направите тоа, ќе се изненадите кога ќе ги најдете во истиот песок на плажата.

Од друга страна, бидејќи сте во оваа област, искористете ја можноста да ја посетите Сан Фернандо, каде што ќе најдете и други примери на воена архитектура како на пр замоците Сан Ромуалдо и Санкти Петри или одбранбените батерии на Пунта дел Бокерон. Но, можете да видите и други видови споменици како што се главната црква Сан Педро и Сан Пабло или испосникот Серо де лос Мартирес.

Албендин

Бункерот Албендин

Бункер во Албендин

Можете исто така да видите бункери во оваа област Кордова која припаѓа Баена. Во овој случај, тие се мали градби наменети за следење на областа и се во добра состојба на конзервација.

Од друга страна, бидејќи сте на ова место, можете да го посетите црква Санта Марија и необичното панорамско тркало кое ги репродуцира старите направени од Арапите. Исто така, веќе во Баена, ве советуваме да ги видите спомениците како на замокот и заградениот ограден простор на Алмендина, црквите на Пресвета Богородица од Гвадалупе и Сан Франциско или куќи како оние на грофицата и Терсија. Не е изненадувачки што многу од зградите во овој град се вклучени во Андалузиско историско наследство.

Нулес бункери

Нулес бункери

Нулес бункери

Исто така, ќе ви биде лесно да ги најдете овие бункери во провинцијата Кастелон, бидејќи тие се исто така во подножјето на патот АП-7. Тие се четири самостојни згради, односно немаат комуникација меѓу себе. Сите тие имаат трапезоиден план и должина која варира помеѓу петнаесет и осумнаесет метри. Што се однесува до неговата висина, таа исто така варира од три до речиси четири метри. Исто така, неговите покриви се полукружни и во форма на спуштен свод. Конечно, сите имаат митралезно гнездо со кружна основа.

Од друга страна, бидејќи сте во Нулеш, задолжително посетете ги црквите како оние на Светото семејство и на Безгрешната, Музеи како што се музеите за историја или медалисти и Театар Алказар. Но, пред сè, приближете се до Маскарел мал град со ѕидини од средновековно потекло.

Бункери на Серо дел Ацеитунило

Бункерите Ацеитунило

Еден од бункерите на Серо дел Ацеитунило, во Луке (Кордоба)

Се наоѓа во близина на градот Кордоба Луке, на рид висок речиси шестотини метри, ќе ги видите и покрај патот. Во овој случај се работи за централно утврдување и три митралезно гнезда. Првиот е обликуван како призма, со дијаметар од девет метри и висина од два. Сепак, основата е делумно под земја, што значи дека кога ќе влезете внатре, ќе ви изгледа повисоко.

Од своја страна, митралезните гнезда имаат купола, кружен план на подот и по две прегради. Тие се со големина од околу два метри и се поврзани со централната тврдина преку бетонски галерии.

Од друга страна, искористете ја вашата турнеја низ бункерите во Шпанија и престојот во Ацеитунило за да го посетите Луке. Го има спектакуларното замокот Венеција, арапска тврдина чија старост не е потврдена. Можете исто така да го видите парохиска црква на Пресвета Богородица Успение, изградена во XNUMX век по ренесансните канони и испосниците на Nuestra Señora del Rosario, San Bartolome или Nuestra Señora de la Aurora. Но, пред сè, приближете се до маѓепсана пештера, во која се сместени репродукции на пештерски слики.

Ел Капричо, меѓу најголемите бункери во Шпанија

Бункер на Капричо

Бункер на Капричо, во Мадрид

Сместен во истоимениот парк во Мадрид, е со димензии ретко видени кај нас. Изграден е да го смести штабот на централната републиканска армија за време на одбраната на Мадрид. Станува збор за импозантна градба од две илјади метри квадратни која достигнува и до петнаесет под земја. Исто така, ќе ви даде идеја за неговиот отпор и сила, бидејќи може да издржи бомби до сто килограми.

Од друга страна, искористете ја вашата посета на Каприс парк добро да го запознаеме, бидејќи е еден од најубавите во Мадрид. Меѓу неговите чуда, покрај градините, ги имате и куќите на Кањас и де ла Виеха, Танц казино, Пчеларот или Ермитаж. Но, исто така, фонтани како што се Делфинс и Октагонал, статуи како што се споменикот на војводата од Осуна, тркалото на Сатурн или храмот на Бахус и плоштади како оној во императорите.

Тие од капризот не се единствените бункери што можете да ги видите во Мадрид и неговата околина. во друг парк, Западот, ќе најдете и неколку од истиот период, иако многу помалку спектакуларни.

Бункерите на Пунта Фалконера

Фалконера Поинт

Бункерите на Пунта Фалконера

Во ова привилегирано место на Коста Брава, целосно интегриран Природен парк Кап де Креус и веднаш до Росас, изградени се пет бункери за надгледување на крајбрежјето. Интересно, во овој случај, тоа беше добро за зачувување на овој прекрасен природен простор, бидејќи присуството на војската спречи шпекулации за недвижнини.

Како и во претходните случаи, можете исто така да ја искористите вашата посета на Пунта Фалконера за да го посетите блискиот град Росас. И, патем, запознајте уште една одлична одбранбена конструкција. Зборуваме за Цитадела, изградена во XNUMX век за да го заштити градот. Исто така, во него се наоѓаат и остатоци од Родос, антички грчки град околу кој бил изграден Росас.

Исто така, ве советуваме да ги посетите остатоците од тројство замок, од XVI, и манастирот Санта Марија. И, исто така, истоимената црква, во неокласичен стил, и т Визиготска тврдина Пуиг Ром, во чиј простор има и гледна точка која нуди спектакуларни погледи на Емпорда, од една страна, и на Медиските Острови, за други. Конечно, не заборавајте да му пристапите на мегалитскиот комплекс.

Како заклучок, ви покажавме некои од главните бункери во Шпанија. Но, ние би можеле да ви кажеме за многу други. На пример, онаа на Altea, на Кармил en Барселонана Дедо Мраз во Тенерифе или еднина блок куќа на Колменар дел Аројо, во заедницата Мадрид. Не мислите ли дека тоа е алтернативен начин за правење туризам?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*