Важни споменици на Шпанија

Алхамбра од Гранада

зборува со тебе за важни споменици на Шпанија претпоставува да се направи напор за концизност и синтеза. Затоа што нашата земја има многувековна историја која резултирала со неверојатно и обемно монументално и уметничко наследство.

Грците, Римјаните, Визиготите, Арапите и другите народи поминале низ Пиринејскиот Полуостров. Сите оставија релевантно наследство во форма на згради и култура. Од Астуриас до Андалузија и од Estremadura до Арагон, четирите кардинални точки на нашата нација имаат згради кои заслужуваат ваша посета и кои се меѓу најпосетуваните туристи од целиот свет. Но, во секој случај, ќе ви го покажеме нашиот избор на важни споменици во Шпанија.

Алхамбра од Гранада

Суд на лавовите

Дворот на Лавовите, во Алхамбра во Гранада

Самитот дело на андалузиската архитектура, Алхамбра не е споменик, туку група од нив. Под ова име се вклучени арапската цитадела, прекрасните градини, старите палати, па дури и подоцнежниот манастир претворен во туристички хостел.

Можете да пристапите до куќиштето преку неколку врати. Меѓу нив, оние на оружје, правда, вино, седум ката или Аррабал. Од своја страна, во цитаделата на Кулите Хоменаје и Вела. Но, онаму каде што ве чекаат нејзините главни чуда е во Медина. Тука се палатите меѓу кои се издвојуваат два. Оној од Комарес бил изграден околу Патио де лос Арајанес во XNUMX век, додека лавовите бил изграден околу истоимената градина.

Можете исто така да го видите повикот Мексвар, просториите што се користат за давање правда и, во областа Партал, остатоците од други постари палати. Од друга страна, со името Царските соби група соби изградени во време на Карлос Први. Сепак, тие наскоро ќе паднат во неупотреба кога палата наменета за императорот.

Исто така е задолжително во Алхамбра да се помине низ прошетка по кулите, кој, како што кажува неговото име, ве води да ги видите Лос Пикос, ла Каутива, Лас Инфантас и дел Агуа. Но, другиот голем скапоцен камен на овој монументален комплекс е Generalенералифе. Станува збор за рурална вила опкружена со украсни градини и овоштарници кои ги користеле кралевите на Гранада како резиденција за одмор. Исто така датира од XNUMX век и околу него може да се видат и други градби од насридскиот период. Меѓу нив, на Мурсов стол, на скршен базен или остатоците од Палатата Дар-ал-Аруса.

Светото семејство

Светото семејство

Саграда Фамилија, еден од важните споменици на Шпанија

Оваа религиозна градба во Барселона е дело на генијот на Антонио Гауди. Но, тоа е и пример дека големите дела можат да се градат со личен стил полн со фантазија. Неговото целосно име е Изгубен храм на Светото семејство а извонредниот каталонски архитект ја започнал својата изградба во 1882 година.

Интересно е што сè уште не е завршен, но е еден од најпосетуваните споменици во Шпанија. Тоа го отсликува креативното изобилство на Гауди и е најдобриот експонент на тоа Каталонска модернистичка архитектура. Всушност, совршено ги синтетизира сите стилови што ги разви дотогаш. Помеѓу овие, неоготскиот, натуралистот или геометрискиот.

Храмот има латински крст план со пет централни кораби и трансепт од три. Има и апсида со седум капели. Однадвор има три фасади, посветени до Раѓањето, Страста и Славата на Исус. Исто така, кога ќе биде готов, ќе има вкупно осумнаесет кули, меѓу кои ќе се издвојува централната, која завршува со купола и е со висина од речиси сто седумдесет и пет метри.

Што се однесува до нејзината внатрешност, импресивна е и Саграда Фамилија. Генијалноста на Гауди создаде органски простор кој наликува на шума, со столбови во форма на стебло. Од своја страна, сводовите имаат хиперболоиден изглед, а прозорците се распоредени на таков начин што овозможуваат влез на хармонично и меко осветлување. Исто така, сè во храмот има симболична вредност и Гауди се погрижил дури и да ги дизајнира декоративните елементи. Ова е случај со проповедници, исповедници или говорници.

Накратко, Саграда Фамилија е чудо поради големиот Антонио Гауди. Неговиот уникатен карактер и неговата величественост го прави еден од важните споменици во Шпанија.

Катедралите, суштински меѓу важните споменици на Шпанија

Катедрала Бургос

Катедрала Бургос

Има толку многу и толку спектакуларни катедрали во Шпанија што не сакаме да ви кажеме само за една, туку за неколку. Можеби најпосетувана е оној во Севиvilleа поради повеќе причини, покрај неговата спектакуларна природа. Меѓу нив, дека е една од најголемите готски катедрали во светот. Но, веројатно на тоа влијае и фактот дека се има популарното Iraиралда. Ова минаре од арапската ера припаѓало на старата џамија од XNUMX век и се користела како камбанарија за храмот. Исто така, од тогаш е зачувано скапоценото Двор на портокаловите дрвја.

Исто така, многу е посетен катедралата во Сантијаго од Компостела, и поради тоа што е дестинација за аџилак и поради тоа што е романескна скапоценост. Во градбата преовладува стилот, но во него се претставени и готски, ренесансни, барокни, па и неокласични елементи. чуда како Фасадата на Обрадоиро или Порто на славата направи оваа катедрала уникатно дело.

Но, не можеме да заборавиме на Катедралата во Бургос, со својот доминантен француски готски стил. Доби и подоцнежни модификации. Но, ако е впечатливо однадвор, не е помалку и одвнатре. Во него се сместени автентичните скулпторски и архитектонски накит како што се Златно скалило, На готски жртвеник на Гил де Силое или многубројните гробови меѓу кои се издвојува на Сид. Исто така, оригиналот е мушичарка, артикулирана структура која ја отвора устата кога ќе се огласат ѕвончињата.

Би можеле да ви кажеме и за други величествени катедрали кои се меѓу значајните споменици на Шпанија. На пример, на Мурсија, онаа од Саламанка o на Алмудена во Мадрид. Сепак, претпочитаме да продолжиме со други подеднакво извонредни згради.

Џамија во Кордоба

Mosамија од Кордоба

Воздушен поглед на џамијата во Кордоба

Ова е случајот со импресивната џамија во Кордоба, која, сепак, моментално е Катедралата Успение на Пресвета Богородица. Со речиси дваесет и четири илјади квадратни метри, таа беше втора по големина во светот по Мека.

Неговата изградба започнала во XNUMX век и заедно со Алхамбра е најважниот споменик сочуван од Андалузиска уметност. Но, и тој беше неколку пати реформиран. Всушност, некои од неговите врати, како онаа во Санта Каталина тоа е ренесанса. Тој е еден од многуте што ја сочинуваат надворешноста на зградата, во која се наоѓа камбанаријата и старото минаре, балконите како оние на јужната фасада и дворовите како оној на портокаловите дрвја.

Вториот потекнува од дворот за абдести на примитивната џамија и има фонтани како Санта Марија или Кинамомо и цистерни како Алманзор. Што се однесува до внатрешноста, таа е многу позната хипостил сала, со своите столбови и сводови. Но, исто така и маниристичкиот олтар на главната капела, хорскиот ансамбл или различните капели. Меѓу нив, онаа вистинската, онаа на Сан Амбросио, онаа на Вилавичиоза или онаа на Богородица на зачнувањето.

Алказар де Сеговија, тврдина меѓу важните споменици на Шпанија

Алказар од Сеговија

Импозантниот Алказар од Сеговија

Овој величествен замок од XNUMX век е најпосетуваниот од ваков вид во Шпанија. Се издигнува над долината на Ерезма и доминира во историскиот кастилски град. Низ него поминале XNUMX кралеви и некои други најважни ликови во историјата. Тоа е исто така еден од најдобрите примери на воена тврдина од XNUMX век во светот.

Однадвор, Алказар е дистрибуиран во хереријански двор со ров, подвижен мост и чувар, импозантна со квадратната катност и четири кули. Но, уште поспектакуларно е кулата Јован II, кој е подоцнежен и готски, како и т.н Мавританска тераса, кој ви нуди прекрасен поглед на Plaza de la Reina Victoria Eugenia.

Што се однесува до внатрешноста, тврдината има импресивни простории. на на Стара палата се издвојува по своите двојни прозорци и неговите плинтуси; тоа на Камин за неговите портрети и таписерии; оној од Трон за неговите кралски седишта под настрешница и тоа на галеријата Ова име го добива поради стариот таван со каса во облик на превртен бродски труп. Кралската одаја, капелата и другите простории како што е собата за оружје ја комплетираат внатрешноста на Алказар.

Конечно, на една од страните на полигонот, можете да го видите Музеј на Кралскиот колеџ за артилерија. А, како анегдота, ќе ви кажеме дека формите на оваа конструкција се толку прекрасни и сугестивни што се вели дека послужиле како модел за Волт Дизни за вашиот замок Пепелашка. Не случајно прима посетители од целиот свет.

Како заклучок, ви покажавме неколку важни споменици на Шпанија. Но, можевме да ви кажеме и за многу други. На пример, оние кои го сочинуваат астуриски предроманескен, единствена на целата планета. Или, исто така, величествениот Римски театар Мерида, изградена во XNUMX век п.н.е. и сè уште се користи за изведби. Или, конечно, величественото Манастирот Сан Лоренцо дел Ескоријал, ренесансниот скапоцен камен кој е наречен осмо светско чудо. Сето ова без да ги заборавиме другите како што се Базилика на Богородица на столб во Сарагоса, на ѕидовите на Авила О кулата на Херкулес во Ла Коруња, која стои веќе две илјади години. Зарем не мислите дека важните споменици на Шпанија се прекрасни?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*