Велез де Бенаудала

Велез де Бенаудала

Прекрасниот град на Велез де Бенаудала се наоѓа јужно од Гренада, на патот што го поврзува овој град со Мотрил и брегот на покраината. Затоа, се наоѓа во последното подножје на Алпујара Гранада, во рамнина искапена од реката Гвадалфео.

На оваа прекрасна природна средина, за која ќе зборуваме подолу, додава долга историја која ги потонува своите корени во Андалузиско минато. Од ова време, инаку, има зачувано вкусно пециво кое ве советуваме да го пробате и за кое ќе зборуваме, но, главно, за разни споменици. Ќе зборуваме за сето ова и многу повеќе во оваа статија за Велез де Бенаудала.

Природата на Велез де Бенаудала

Резервоар за правила

Поглед на резервоарот за правила

Како што штотуку ви кажавме, рамнината каде што се наоѓа овој град Гранада е преплавена од Реката Гвадалфео, што, згора на тоа, создаде импозантно грло наоколу. Со меандри и карстни туфови ви нуди и спектакуларни вертикални засеци во карпите.

Но, тоа не е единственото природно чудо што можете да го посетите во областа. Добар дел од неговата општинска област е составена од Сиера де Лујар, што се издвојува, токму, по својот единствен карстичен релјеф. Исто така, има импресивни кањони и, пред сè, огромно богатство од флора и фауна.

Во однос на првото, можете да најдете борови и дабови шуми, како и различни видови грмушки. Помеѓу нив, браздата, смреката, мастиката или розата. Но, областа се користела и за земјоделски инсталации на маслинови дрвја, бадеми и лозја. Што се однесува до фауната, тоа е земја населена со птици грабливки како златниот орел или соколот и со цицачи како дивата свиња или планинската коза.

Како што може да претпоставите, имате убава пешачки патеки од општината Велез де Бенаудала. Помеѓу нив, онаа на Торкаите, кој е кружен, има должина од пет километри и мала тежина. Можете исто така да уживате онаа на Хаза дел Сењор или Сендеро де лас Минас, што е посложено, бидејќи мери дваесет километри и патува низ потешки места.

Исто така, можете да го направите патека на Фуенте дел Алгаробо, кој започнува од Plaza de la Constitución de Vélez и минува низ изворот и клисурата што му го дава името. Или, конечно, онаа што ве носи до Вадос Тајо, точно, спектакуларните засеци на карпата што ја формираат реката Гвадалфео, некои високи и до сто метри. И, исто така, патува низ планините Chaparral и Escalate. Исто така, ако ви се допаѓа спелеологијаИмате прекрасни места во оваа област. На пример, на пештерата на Баранко де Ињате, со повеќе од километар и пол во должина или на тркалезна бездна, со длабочина од околу седумдесет и пет метри.

Од друга страна, помеѓу општините Велез и Оргива го имате импозантното Резервоар за правила. Ги собира водите на јужната падина на Сиера Невада. Ако сакате риболов, можете да го практикувате во него, но не и да се капете. Во секој случај, формира спектакуларен пејзаж.

Накратко, околината на Велез де Бенаудала е прекрасна. Но, не помалку е и градот, со своите Старо маало, формирана од улици со арапски распоред со посебен шарм. Меѓу нив, оние на Алмендрос, Сан Силвестре или Парадас. Исто така, градот Гранада има неколку споменици. Ви ги прикажуваме најрелевантните.

Замокот Улоа

улица Велез де Бенаудала

Типична улица на Велез де Бенаудала

Сместено е, токму, на Арапското маало, на гребенот кој доминира со населението. Се верува дека е изградена по налог на Дон Хуан де Улоа, господар на градот на крајот на XNUMX век. Но, сè укажува дека порано на местото постоела муслиманска тврдина што се користела за градба.

Тоа бил бастион кој завршил во урнатини по протерувањето на Маврите, а подоцна и со француската инвазија. Затоа, тоа е само зачувано од него кула со седум неправилни страни. Ова има шестоаголна кат план и зафаќа површина од речиси двесте и педесет квадратни метри. Исто така, висината на неговите сводови е околу петнаесет метри и има два ката со по неколку соби. Конечно, зградата ја крунисува тераса.

Откако беше реставриран од Градскиот совет, денес во него се сместени Центар за толкување на локалното наследство. Можете да го посетите секој петок во јули и август помеѓу XNUMX:XNUMX и XNUMX:XNUMX часот наутро и помеѓу XNUMX:XNUMX и XNUMX:XNUMX часот попладне.

Црквата Пресвета Богородица Бројаница

Црквата Велез де Бенаудала

Црквата на Пресвета Богородица на Бројаница

Во гореспоменатиот Plaza de la Constitución ќе го најдете овој храм изграден во XNUMX век на врвот на претходниот во стилот на Mudejar кој бил уништен од пожар. Тоа го планирал никој друг туку славниот архитект Вентура Родригез, творец, меѓу многу други згради, на палатата Лирија во Мадрид и на фасадата на катедралата Санта Марија ла Реал во Памплона.

Затоа, црквата Нуестра Сењора дел Росарио е на неокласична фактура, со едноставноста и елеганцијата на формите својствени за овој стил. Сепак, тоа претставува надворешен куриозитет: кулата се наоѓа во центарот на фасадата. Во ова има часовник, но побогата е внатрешноста на храмот. Во него се издвојуваат неколку подеднакво неокласични жртвеници, колони од тоскански ред и фигура на Безгрешното зачнување поради училиштето во Гранада. Педро Анастасио Боканегра.

Градината Насрид, уште еден од скапоцените камења на Велез де Бенаудала

Ботаничка градина

Детал од ботаничка градина

наведени како Историска градина во средствата од културен интерес на Хунтата де Андалузија, ова природно чудо сè уште ја зачувува структурата на овоштарниците од насридскиот период. Исто така познато како Градина на сетилата за количината на ароми и бои што ги содржи. Структуриран е на два дела околу водата, централната оска на местото.

Ова доаѓа преку ров од Прошетка на Христовото раѓање, каде што има три извори. Но, освен што ги полева овоштарниците, со својот тек и дава хармонија и звук на целината и ја украсува со фонтани. Што се однесува до двата дела што ги спомнавме, првиот е куќа која се развива во три тела околу централниот двор, а вториот е самата градина.

Во врска со ова, тој се состои од три овошни насади и неколку градинарски површини во кои има ароматични и украсни растенија, овошни дрвја и градинарски производи. Има дури и а вертикална градина полни со мали пештери. Исто така, во центарот на комплексот може да се види стара воденица. Накратко, тоа е едно од чудата што ви ги нуди Велез де Бенаудала.

Што да се види во општина Велез

Лагос

Воздушен поглед на градот Лагос

Ако природното опкружување на градот Гранада и спомениците во него се прекрасни, малите градови во неговата општинска област исто така вредат да ги посетите. Оставајќи го Велез на патот што оди од Баилен до Мотрил, ќе ви биде интересно Музеј на нафта, каде што ќе научите се што е поврзано со неговото одгледување и древната култура што го придружувала.

Изложбата има изложбен простор, друг простор за наследство, конференциска сала и продавница каде што може да се купи таканареченото „течно злато“ од областа. Во него ќе ги видите машините кои во минатото се користеле за пресување масло и многу други љубопитни алатки. Објектот има зимски распоред и летен распоред.

Првиот е од 10 до 14 часот и од 16 до 19 часот, додека вториот е исто така од 10 до 14 часот и од 17 до 20 часот. И во двата случаи се применува од понеделник до петок. Во сабота се отвора од 10 до 13.30:11 часот и во недела (само во зима) од 13 до 8 часот. Во однос на цените, влезот е бесплатен. Но, доколку сакате да уживате во дополнителни активности како дегустација на масло, тие се движат од 18 до XNUMX евра.

Од друга страна, во општината Велез де Бенаудала го имате прекрасниот град Лагос, стар рударски град кој одговара на карактеристиките на сите градови на Алпујара Гранада. Распоредено е во тесни улички врамени со бели куќи украсени со изобилство на цвеќиња. Уште поуникатен е селото во Горгорача, бидејќи е составен од неколку расфрлани фарми чија изградба датира од XNUMX век и кои биле посветени на сточарството и земјоделството.

Гастрономија на градот Гранада

манџа од анасон

Чинија со вкусната манџа од анасон

Ја завршуваме нашата обиколка што да видиме и правиме во Велез де Беанудала зборувајќи за неговата вкусна гастрономија. Веќе ве спомнавме важноста на нафтата што се произведува во областа, но сега сакаме да ви покажеме некои типични јадења.

Меѓу нив се издвојува на манџа од анасон, еден вид чорба што содржи, покрај ова растение, боранија и делови од свињата како што е хоризо. Тоа е исто така традиционално цариградско грозде, рецепт од арапско потекло. Има различен зеленчук, рендан бакалар, кромид, маслиново масло и црни маслинки и се служи ладно. Не помалку вкусно е и фритило, кој се подготвува со месо и џигер од телешко или свинско месо, бибер, кромид и домат, сето тоа, како што кажува неговото име, пржено.

Исто така, можете да ги вкусите бебешка коза зготвена со лук, На трошки и полжави. Што се однесува до сосовите, типичните прекумерна употреба, кој се прави со лук, маслиново масло, магдонос и други состојки. Конечно, ако сакате колачи, ве советуваме да вкусите вкусно пестињос или некои не помалку извонредни крофни.

Како заклучок, ви го покажавме најдоброто што можете да го видите и направите Велез де Бенаудала, едно од најубавите села во Алпујара. Но, не можеме да завршиме без да ве советуваме дека, бидејќи сте во околината, треба и да ја посетите Гренада, главниот град на покраината, град колку што е убав и полн со легенди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*