Типичен венецуелски костим

Секоја земја или секој регион во една земја има а типичен фустан, традиционална облека која го интегрира нивниот фолклор, односно изразување на култура која, се разбира, вклучува и приказни и легенди, музика, материјална култура, усни традиции.

Типичните носии потоа се под влијание на историјата, географијата, етничката група или климата. Денес патуваме во Јужна Америка да се запрашаме, Кој е типичниот костим за Венецуела?

Венецуела

La Боливарска Република Венецуела Таа е една од земјите што ја сочинуваат Јужна Америка, со континентален дел и мал островски дел, на Карипското Море и Атлантскиот Океан. Се граничи со Колумбија, Бразил и Гвајана.

Територијата што Венецуела ја зазема денес бил колонизиран од Шпанија од 1522 година, со голем отпор од американските народи. Но во 1811 година беше една од првите колонии што ја прогласи својата независност, нешто што дефинитивно ќе го постигне во 1821 година. Неколку години подоцна тој засекогаш се раздели од територијата позната како Гран Колумбија и оттогаш следеа разни политички и социјални пресврти, типични на територија што мора да се организира.

Дваесеттиот век го мачеа политички кризи, во 90 -тите години имаше обиди за државен удар, неолибералната влада на Карлос Андрес Перез и појавата на фигурата на Хуго Чавез рака под рака со таканаречената Боливарска револуција. Фактот дека земјата има еден од најголемите резерви на нафта во светот, секогаш ја става во центарот на вестите и притисоците од САД и нивните сојузници, предизвикувајќи многу тажна социјална криза.

Типичен костим на Венецуела

Како и Латинска Америка воопшто, тука с everything е во боја, но во вистината, иако можеме да зборуваме за а уникатен типичен костим, вистината е дека тужбата Има варијации според регионите на земјата. Венецуела има девет политички-административни региони, Андите, главниот град, Централната зона, Ланос, Централно-западната, Зулијана, Североисточна, Гвајана и Остров.

Секој регион има своја варијација на типичната носија, освен ако нема многу автохтоно присуство и тогаш варијациите се многу поизразени. Потоа, типичен костим на Венецуела е liqui liqui.

Кај човекот, liqui liqui е составен од a јакна со долги ракави, затворена јака и висок и исправен. Има џебови на градите и подолу, на дното, и се затвора со помеѓу пет и шест копчиња на предната страна.

Панталоните се прави, изработени од иста ткаенина како и горната јакна, така што најчесто се ленени. Најчестите бои се белата и црната и тоа беше вообичаената облека што мажите ја користеа на терен или, почиста, на поформалните состаноци. На главите мажите носат а црна капа познат како "pelo e 'guama", а чевлите се црни чизми.

Иако liqui liqui е машка облека, таа е толку популарна што постои женска верзија, веќе не со панталони туку со здолништа со различна должина. И да, понекогаш и жените носат капи и ако не цветен аранжман. Но, ако зборуваме за типичен костим на Венецуела за жени, затоа зборуваме за фустан: шарен, цветен фустан две парчиња.

Горе жените носат а Печатена или еднобојна, блуза со кратки ракави и отворен врат и широко, и слично здолниште, кое или достигнува до глуждовите или до колената. Зависи од регионот на земјата. На нозе жените носат цитираш, типични обувки што ги носат и мажи и жени, или еспадрили. Понекогаш се користат и чевли со широка или средна пета. На главата, лак што ја држи собраната коса.

Зборувавме претходно дека Венецуела има многу региони. А) Да, во областа на главниот град, Каракас и државите Варгас и Миранда, со големо население кое потекнува од шпански доселеници и црни робови, костимот зазема други форми.

Во главниот град, жените носат традиционална носија од „Стара дама“, класична дама со долг и широк фустан со здолниште, европски стил, со исклучителни ткаенини, чипка, свила. Подолу е а кринолин плитки од железо или густа ткаенина кои му даваат лет и волумен на фустанот. На главата, капа, на рацете, ракавици и нежен и женски чадор.

Од своја страна, мажите носат комплет јакна и панталони кои обично се направени од ленена или памучна боја во светла боја. Во други времиња тие носеа машна или вратоврска и сламена капа, понекогаш и трска.

Додека се оддалечуваме од главниот град, традициите се помалку формални а тоа се гледа и во варијациите на типичната носија. На пример, во Миранда, жените носат широки здолништа до колената, со цветни принтови, блуза со расипани и голи рамења и шамии во боја. Мажите комплет каки јакна и панталони, навиваа.

Во Варгас, област на централниот брег, како што се користи за свирење тапани, женските носии беа прилагодени на нивната потреба за подобро движење на рацете и танцување. Тогаш блузата е врзана за половината и здолништето го губи летот. Од своја страна, мажите носат бела кошула и сите одат боси.

 

Во Регион Лос Ланос, каде се државите Гуарико, Баринас и Апуре, владее фустанот на ланеро, многу популарна на национално ниво. Имено, тоа е земја на liqui liqui со извонредност. Стилот и украсите варираат во зависност од приликата, така што можат да бидат поедноставни или поуредени облеки.

Сојузните држави Мерида, Тачира и Трухило го сочинуваат Регион Андите, со пониски температуриНа Така жените носат долги, полни здолништа со топли кошули, претежно црна. Блузата е бела, со долги ракави, а одозгора носат ленена или памучна јакна. На главата шамија и на неа капа и обратно ако работат на нива.

Типичната машка носија од регионот на Андите се состои од лен или памук, крем или бели панталони и јакна, со сурова овча волна руана за да се заштитите од студотНа Еспадрили на стапалата и сламена шапка на главата, широк кожен ремен со џебови, идеален за чување пари и обвивка на мачетата и торба. Сите многу практични.

Во државата Зулија, типичната носија има корени од домородните луѓе што ја окупираше и с still уште ја зазема територијата на Гуахира, од двете страни на прегратката со Колумбија. Dressенскиот фустан е ќебе од гуаџира, еден вид права и широка памучна наметка, во впечатливи бои и дезени. Понекогаш вратот е заоблен, понекогаш во форма на буквата V, но без оглед на тој детал, сите тие имаат појас за повлекување на половината.

На нозете жените на Зулија носат сандали украсени разнобојни волнени топчињаДа, истите се торбите со долги рачки или панделките во косата, покривајќи дел од челото. Обично носат ѓердани, семејни ситници што се наследуваат меѓу жените во семејството. А мажите?

Машкиот костум не е светкав, туку е едноставен: тие носат а крпа за покривање на гениталиите а во лентата што ја држи цедите шарени топчиња. Не носат кошула и одат со неа гол торзо иако веќе некое време некои носат бел фланелен. Тие носат и ткаена кеса за чување храна и нож. На главата чувствувана капа и на стапала, едноставни кожени сандали. Ако настанот е церемонијален, тие можат да носат камен.

А што е со островите? Кој е типичниот костим на Венецуела во островскиот регион? Theените носат а фустан со широко здолниште и возбудувања, до земја. Тоа се седум парчиња памук во боја, понекогаш и цветани, кои се шијат едно по друго со чипка или сатенска лента. Блузата е 3/4 ракави со многу панделки како украси, копчиња во иста боја како и здолништето и висок врат. Повеќе врски има во нејзината коса.

Од своја страна мажите имаат бели панталони до коленото, со кошула со иста боја или црвена, без јака. Понекогаш панталоните можат да бидат црни или каки. Шапката е направена од слама и мажите и жените носат еспадрили со ѓон.

Во Гвајана, регион што ги сочинуваат државите Делта Амакуро, Боливар и Амазони, женската носија е здолниште со многу бои и цвеќиња, средна нога, со бела блуза, ѓердани и појас. Од своја страна, мажите носат бели панталони и обоена кошула со шарени ѓердани исто така. Мажите од некои племиња одат со голи гради.

Државите Јаракуј, Португеса, Фалкон и Лара го сочинуваат Централен Западен Регионно Тие немаат ниту еден типичен костим, туку неколку за секоја од овие држави има силен и личен фолклор. Во секој случај, се повторуваат каки панталони, цветни здолништа, обоени блузи, капи (понекогаш слама, понекогаш трска). Костимот за ликвиди се појавува дури и во Јаракуј.

Истото се случува, конечно, во Североисточен регион и во централниот регион. Можеби разликите можат да ги препознаат само самите Венецуелци, но генерално, како што ќе видите, типичниот костим на Венецуела е полн со бои.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*