Што да видите во Аман, главниот град на Јордан

Аман 1

Јордан е една од најтуристичките земји во овој дел од светот и еден од најдобрите односи со Соединетите држави. Хашемитското Кралство Јордан е на бреговите на реката Јордан и се граничи со Ирак, Саудиска Арабија, Израел, Палестина, Црвеното и Мртвото море, така што е на одлична локација за buffубителите на историјата.

Аман е главен град на Јордан и портата кон оваа земја што многумина ја знаеја со elвездениот изглед на кралицата Ранија во списанието Хола! Тој е град со најголем број жители и со оглед на Блискиот исток е доста либерален и прилично западен. Значи тоа е град во кој странскиот турист се чувствува пријатно. Денес стана еден од најпосетуваните арапски градови, затоа еве сè што можете да видите и направите во Аман.

Аман

Аман

Аман е во областа на долината и првично е изграден на седум ридови, така што планинските профили се уште се многу карактеристични Уживајте во полусушна клима така што дури и во пролет температурата е близу до 30 ºC. Летото е обично топло, а зимата започнува кога ќе заврши ноември. Обично е ладно и може да падне дури и снег во студен бран.

Тука живеат 42% од јорданското население и тоа е население со многу имиграција. Има потомци на Арапи и Палестинци и тие постојано доаѓаат. Голем дел од нејзиното население е Сини Муслиман и затоа има многу џамии. Има и христијани, иако тие се малцинство. Аман тоа е град на ниски згради, освен во центарот каде што се изградени некои современи кули и со многу стакло. Станбените згради се високи не повеќе од четири спрата и често имаат балкони и тремови.

Насекаде има западни трговски центри, продавници, ресторани и барови е да се биде конзервативен сајт.

Туризам во Аман

Цитаделата Аман

Аман е град со вековна историја, така што има праисториско поглавје, исто така грчко, римско, османлиско, па дури и британско, сè додека не ја постигна својата независност. Има добар систем за јавен превоз, неодамна реновиран, така може да се движите со автобус откако ќе пристигнете на кој било од неговите два меѓународни аеродрома. Главната авенија на градот има осум кружни текови и иако сообраќајот е хаотичен, вашите лежишта се релативно лесно.

Кои се туристичките атракции во Аман? Можеме да зборуваме за најважните, кои не смеете да ги пропуштите никогаш: Цитаделата, римскиот амфитеатар, турска бања, продавница за зачини, Музејот на кралскиот автомобил, јорданскиот музеј, Археолошкиот музеј и Галеријата. де Белас Артес, на пример. Во прилог на еднодневните патувања каде нашата прва дестинација е Петра.

Храмот Хракул

Цитаделата во Аман Се наоѓа на највисокиот рид во градот, ebебел ал-Калаа, на околу 850 метри надморска височина. Овој рид е населен уште од бронзеното време и тврдината е опкружена со wallид кој повеќе пати бил обновуван во различни историски периоди и бил долг 1700 метри. Внатре, она што не треба да се пропушти е Палатата Умејад и Храмот на Херкулес. Овој храм е изграден во времето на Маркус Аврелиј и што останува од него открива дека станува збор за високо украсен храм.

Палатата Омејад

Палатата Омејад е кралски станбен комплекс кој бил дом на гувернерот и бил уништен во земјотресот во 749 година по Христа за да остане засекогаш во урнатини. Остана огромната сала за публика во форма на крст и прекрасен таван што ја обновија шпанските археолози. На цистерна со својата скала до дното и колоната што ги мери нивото на водата и Византиска базилика од 15 век со своите мозаици. Постојат аудио водичи за посета на целата Цитадела, со XNUMX JD на час.

Римски амфитеатар Аман

El Римски амфитеатар Обновен е. Тој е крај страната на еден рид и има капацитет за шест илјади луѓе. Се верува дека е изграден во 50 век и има светилиште во кое се наоѓала статуата Атина, која сега се наоѓа во Националниот археолошки музеј. Беше обновен на крајот на XNUMX-тите години, но не беа користени оригинални материјали за да не изгледа толку добро. Утринската светлина е најдобра за фотографирање и зајдисонце, таа е врвна.

Турска бања во Аман

Да се ​​релаксираме малку можеме посета на Турска бања. Тука жените се бањаат од едната страна, а мажите од другата. Постојат топли или топли џакузи и ладни сауни. Искуството е одлично и многу се опуштивме. Друго добро искуство е посетете продавница за зачини. Аромите се неверојатни! Можете да мирисате, да вкусите и да купите уникатни зачини за да ги понесете дома со вас. Можете исто така да пробате вкусно Јорданско кафе, изберете помеѓу Турчин или Саудиец, пробајте го мезе, предјадења или предјадења (фалафел, хумус, табулух, фатуш, маслинки ...).

Музеј на кралскиот автомобил

El Кралски музеј на Автомобил ја открива историјата на Јордан од 20-тите до денес. Автомобилите се оние на претходните кралеви, од кралот Абдула I, основач на кралството, па наваму. Постојат Линколн Капри од 1952 година, Корд 810 од 1936 година и Мерцедес Бенц 300СЛ од 1955 година. Туристите плаќаат 3 јули и музејот е отворен секој ден, освен вторник, од 10 до 7 часот, иако во лето вратите се затвораат во 9 часот

Од своја страна Јордански музеј ја открива културната историја на земјата преку нејзиното богато наследство. Тоа е во центарот, во Рас ал-Аин и ако ве интересираат минатото, сегашноста и иднината на ова Кралство на Блискиот исток, тоа е интересно место. Внимавајте да се затвори во понеделник. На Археолошки музеј Има изложбени сали, лабораторија за конзервација, многу галерии и привремени изложби кои исто така се занимаваат со културата, наследството и историјата на оваа земја.

Аман ноќе

За два или три дена можете лесно да ја обиколите Аман, уживајќи во своите утра, попладне и ноќ. Постојат ресторани и клубови за танцување, има кафулиња и барови да се релаксираат, да пијат нешто свежо и да се чувствуваат дел од јорданскиот град некое време. И, се разбира, ако тоа е ваша можност да запознајте ја Петра нема да го пропуштите: приватна турнеја трае околу 10 часа и заминува рано, во 7 часот наутро Петра Оддалечено е 225 километри од Аман. Пресметајте околу 200 американски долари.

Petra

Ако не одите на турнеја, можете да се возите во автобус и купете го билетот во Центарот за посетители Петра во Вади Муса, најблискиот град до урнатините, оддалечен два километри. До урнатините стигнувате пеш или на коњ преминувајќи високи карпести wallsидови, Сик. Дневниот билет чини 90 JD, а ако останете подолго, една ноќ, чини 50 JD. Постојат места за јадење на лице место и со влезот ви даваат мапа за лоцирање на целиот комплекс. Сигурно можете да донесете своја храна.

Петра ноќе

Дали сакаш престој во Петра за ноќ и да ја продолжиме посетата следниот ден? Имате камп, седум чуда бедуински камп со кревети од 22 евра од вечер по лице, хотел Роки Маунт со соби од 19, 44 евра со вклучен арапски појадок или хотел Ал Рашид, со појадок и климатизација и соби од 16 евра, на пример.

Како што можете да видите, со помалку од една недела во Аман имате добра разгледница од Јордан. Јас би додал неколку дена во бањата на брегот на Мртвото Море да пеам лотарија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*