Вински туризам во Шпанија

Слика | Пиксабеј

Одгледувањето на лозата стана уметност во Шпанија. Затоа, не е изненадувачки што тој е еден од најголемите светски производители на вино, со повеќе од 900.000 хектари лозја и широк спектар на грозје.

Бели, розеви, црвени, казни, кави, пенливи ... сите одлично се вклопуваат со одредено јадење и една од работите што ќе ве натера да уживате најмногу во Шпанија е нејзината гастрономија и, секако, нејзините вина.

Да се ​​направи вински туризам во Шпанија е искуство што ќе ве однесе да ги запознаете традиционалните или авангардни винарии, да добиете часови од стручни сомелиери, да спиете меѓу лозја… Следно, ви даваме неколку идеи да уживате во овој свет во друштво на вашите пријатели или вашето семејство.

Култура на вино

Виното е основен дел од културата на Шпанија, како медитеранска земја. Низ нејзината географија има повеќе специјализирани музеи кои ќе ви го покажат ритуалот на подготовка на вино и неговата елаборација: од Музејот на винските култури на Каталонија (ВИНСЕУМ), до Каза дел Вино „Ла Баранда“ во Такоронте или Тематскиот центар „Вила Лусија“ во vaава, за да наведе неколку.

Слика | Пиксабеј

Патеки за вино во Шпанија

Ако исто така сакате да ја знаете винската култура на секој регион, можете да најдете водени рути низ неговите историски центри и широките лозја и винарии. Во Шпанија има повеќе патишта за вино што патуваат до дестинации со големо културно и гастрономско богатство и сите имаат активности, пејзажи и популарни фестивали што ќе го направат вашето патување уникатно искуство.

Патувањето може да започне во Галиција, на северо-запад на земјата. Патот Риас Баиксас е лулка на виното Албарино: свежа супа идеална за комбинирање со риба и морска храна. Искористете ја можноста да го откриете неговиот брег, со спектакуларни плажи совршени за вежбање спортови на вода.

Исто така на северот на Шпанија, малку подалеку на исток се наоѓа патот Риоха Алавеса. Тука се прават некои од најпрестижните меѓународно шпански вина. Покрај тоа, на ова место можете да видите авангардни згради и винарии кои се сметаат за катедрали на вино, а кои се дело на престижни архитекти како што се Сантијаго Калатрава или Франк О.Гери, меѓу другите.

Само 100 километри подалеку, се појавува друга рута за вино, онаа на Навара. Градови како Олит или Тафала се познати по своите розе вина. Оваа рута потсетува на важноста на оваа земја за време на Камино де Сантијаго, прогласен од УНЕСКО за светско наследство.

Слика | Пиксабеј

Патувањето продолжува низ Арагон, долж Винскиот пат Сомонтано, специјално каде се прават вкусни вина. Во провинцијата Хуеска, покрај лозјата, можеме да се воодушевиме и од монументалните комплекси Барбастро или Алкезар, како и природниот парк Сиера и Кањоне де Гуара, уникатен пејзаж во Европа.

Следната станица на патеката за вино е Каталонија, која ве поканува да ги истражите рутите на виното Пенедес и кава. Да се ​​каже Каталонија е да се каже кава, пијалок со непогрешлив вкус. Препорачливо е да се направи обиколка на замоци и винарии за да се открие спектакуларното културно наследство во регионот, со бројни примери на романескна и модернистичка уметност.

Подолу јужно ја наоѓаме рутата на вина umумила во Мурсија, која се карактеризира со наградени вина во последните неколку години. Исто така, вреди да се посети стариот град и неговата природна околина, со регионалниот парк Сиера дел Карче.

Слика | Пиксабеј

Винскиот пат Монтила-Морилс влегува во провинцијата Кордоба. На оваа турнеја ќе имате можност да имате предјадења, гастрономски ресторан длабоко вкоренет во регионот. Не можете да заминете без да го посетите неговиот монументален комплекс и неговата катедрала-џамија, прогласена за светско наследство од УНЕСКО.

Вината на патот Ла Манча е крајната точка на овој интересен маршрута. Дали знаевте дека поради бројот на одгледувани хектари лозја, Кастилја-Ла Манча е најголемата област за одгледување вина во светот? Најдолгиот коридор за екотуризам во Европа се наоѓа во овој регион: патот Дон Кихот. Застанете на патот за да ја вкусите гастрономијата на Ла Манча и одете во националниот парк Таблас де Даимиел или Лагунас де Руидера за да ја откриете природата на Ла Манча во целиот нејзин раскош.

Ова се рутите на виното, оригинален начин да се открие гастрономското богатство на Шпанија. Аромите, вкусовите, историјата и уметноста се спојуваат во ова искуство. Дали ќе го пропуштиш?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*