Внатрешни мориња на светот

Најдобри мориња во светот

Планетата Земја не само што има неверојатни природни предели, како што е џунглата во Борнео или плажите во тропска Америка, туку има и неколку внатрешни мориња каде живеат огромна разновидност на животни и каде, покрај тоа, можете да уживате кога ги гледате градовите што се наоѓаат на нејзините брегови.

Дали сакате да разгледаме некои внатрешни мориња во светот? Засега нема да мора да го подготвувате багажот, иако сигурно ќе сакате да ги видите на лице место подоцна, од брод.

Средоземно Море

Плажа на Средоземното море

Да ја започнеме нашата турнеја со одење да го видиме Средоземно Море. Ова »мало» море се храни од водите на Атлантикот, кои минуваат низ теснецот на Гибралтар. Тој е околу 2,5 милиони км2 и долг 3.860 км. Подоцна е од Карибите, второто по големина внатрешно море во светот. Нејзините води се капат во јужна Европа, западна Азија и северна Африка.

Егејско Море

Планина во егејско море

Продолжуваме со нашето патување одејќи кон Егејско Море, што е помеѓу Грција и Турција. Има површина од околу 180.000 2 км600 и должина од 400 км од север кон југ и XNUMX км од исток кон запад. Во него ќе го најдете Турските острови Бозкаада и Гакчеада и грчките Крит или Карпатос. Името потекнува од атинскиот крал Егеј, кој верувајќи дека неговиот син Тесеј починал јадејќи го Минотаурот, се фрлил во морето. Тажна приказна за море убаво како Егејот.

Море од мармара

море од мармара

Без да одиме многу далеку, сега дојдовме до Море од мармара, што се наоѓа помеѓу Егејското Море и Црното Море, поточно таму каде што лежат теснетите Дарданели и Босфор. Во случај да не сте знаеле, ние ви кажуваме дека ова море не е помалку од 11.350 км2 во должина. Пловејќи низ морето, можеме да запознаеме некои острови како што е островот Островите Принц и Островите Мармара.

Црно Море

карпа на црно море

Не можам да го пропуштам Црно Море. Сместено помеѓу југоисточна Европа и Мала Азија, тој е поврзан на исток со Егејското Море. Има површина од 436.000 2 км547.000 и волумен од XNUMX XNUMX км. Во ова море лежат земјите Бугарија, Грузија, Романија, Русија, Турција и Украина. Различни култури, различни традиции, многу неверојатни места за гледање и уживање.

Аралско Море

мртво арално море

El Аралско Море Тоа беше едно од најголемите езера во светот, со површина од 68.000 км2. Во моментот, практично е суво. Ова е катастрофа која е опишана како една од најлошите во поновата историја. За да го видите, мора да одите во Централна Азија, поточно во земјите Казахстан и Узбекистан.

Јапонско море

јапонско море

Време е да се придвижиме кон Јапонско море, денес се смета за мошне контроверзно море поради суровоста на традиционалниот лов на делфини во крајбрежните области на ова море како што е Таиџи. Оваа древна традиција, која денес ја отфрлаат заштитници на животни, се слави годишно на 1 септември, за кое време морето е обоено со црвена крв од убиени делфини.

Море на Грау

море од грау

Сега одиме на другиот крај на светот, да го знаеме Море на Грау, во Перу. Грау е името по кое е познат делот од Пацификот што оди во крајбрежната област на земјата. Ова море се протега од Бока де Капонес до Конкордија, па не се бања ништо помалку од 3.079 километри плажи.

Карипско Море

карибско море

El Карипско Море тоа е едно од тропските мориња што можеме да го најдеме во светот. Сместено е источно од Централна Америка и северно од Јужна Америка. Со површина од 2.763.800 км2, нејзините води капат мноштво земји, како што се Куба, Костарика, Барбадос или Порто Рико. Доколку сакате да уживате во кристални плажи и блага клима, тука сигурно ќе си поминете убаво.

Гренландско Море

ледениот брег морето Гренланд

Време е да одите малку (или многу) студено. Ние се упатиме кон Гренландско Море, кој се наоѓа во најсеверниот дел на Северниот атлантски океан. Сместено е помеѓу источниот брег на Гренланд, Свалбардските острови, островот Јан Мајен и Исланд. Се состои приближно 1.205.000 км2. И покрај ниските температури што може да се забележат тука (под -10 -С), ќе најдете неколку животни кои живеат во нејзините води, како што се делфини, фоки, китови и морски птициs.

Море Бофор

ноќ на морето

Уште едно кул море, Море Бофор. Сместено е помеѓу Алјаска и северозападните територии и Јукон, а вториот припаѓа на Канада. Има површина од 450.000 км2, а своето име му го должи на ирскиот хидрограф Сер Франсис Бофор (1774-1857). Ова е местото каде што Остров банки, именуван во чест на Сер Josephозеф Бенкс (1768-1771), натуралист, ботаничар и истражувач кој го водеше престижното Кралско друштво во 1819 година и кој беше придружник на ејмс Кук на неговото прво патување.

И тука завршува нашето конкретно патување. Кое море ви се допадна најмногу? А што помалку?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Никол dijo

    Па, тие ми дадоа само 4 или 5 примери, а исто така не е да давам новости и толку многу известувања, воопшто не ми се допадна оваа страница, па така далит кордо барам мориња, не реклами во весници ...