Часови, цени и информации за посета на музејот „Мадам Тисо“

влез во музејот Мадам Тисо

Денес сакам да разговарам со вас за Музејот Мадам Tussauds што можете да ги најдете во Newујорк. Доколку патувате во Newујорк, тогаш нема да можете да ја пропуштите задолжителната посета на овој музеј бидејќи ќе можете да се фотографирате со познатата личност која најмногу ви се допаѓа во Холивуд и ќе се чини дека навистина сте биле со него / неа . Вашите пријатели на Фејсбук и Твитер ќе бидат завидни!

Можеби сте чуле за Мадам Тисо и тоа е што е најпознато во светот. Најдоброто нешто е што не само што се наоѓа во еден дел од светот, туку може да го најдете на различни места како што се Америка, Европа, Азија, па дури и Австралија. Тој е најпознатиот музеј одблизу во светот благодарение на неговата огромна колекција на познати и славни фигури со вистински изглед. Централното седиште на овој музеј е во Лондон, затоа е многу важно, но има и установи во други градови како што ти реков.

Музеј „Мадам Тисо“

Мадам Тисо

Ако го посетите овој музеј кога одите во Newујорк, тоа несомнено ќе биде искуство кое нема да го заборавите и дека повторно би сакале да уживате во случај да се вратите. Цените не се ефтини, но вреди да ги платите за да го живеете искуството од посета на музејот. Цената на билетарницата и цената на Интернет варира малку, како што можете да видите во следните точки на овој напис.

Музејот се наоѓа на Тајмс Сквер и кога ќе го посетите ќе се чини дека нема крај на фигурите бидејќи ќе најдете повеќе од 200, скоро ништо! Но, иако има повеќе музеи од овој тип, музејот за восоци во Newујорк Мадам Тисо се смета за еден од најдобрите восочни музеи во светот. Само за оваа информација, вреди да се земе предвид во вашиот пат за одмор, ден посветен на посета на музејот.

Кога ќе пристигнете во музејот, ќе го обожавате пречекот што го подготвија со одлична просторија Со атмосфера како да е одлична просторија за забави и да можете да се фотографирате со познатите личности што ги сакате, ќе изгледа дека сте ги сретнале за да излезете на забава и да уживате во њујоршката вечер со раскош и гламур!

По просторијата за добредојде можете да го откриете остатокот од музејот, каде ќе ги најдете претседателот на Соединетите држави, реномирани музичари, познати спортисти, познато кино ... ќе ви даде чувство дека сте во куќа полна со најпознати луѓе во светот. свет. Но, најдоброто тоа ќе биде за да може да се сретне со самиот Обама во Овалната соба ... Beе останете без зборови само гледајќи во тоа.

Но, најдоброто од сè допрва следува, и ако сакате силни емоции, можете да уживате во неверојатна просторија за да можете да го внесете целиот адреналин во вас, бидејќи можете да споделите момент со восочните фигури од „Крик“… Но исто така има и вистински актери кои ќе ви дадат добра страв!

Откријте ги часовите, цените и информациите за посета на музејот „Мадам Тисо“

дама Д и Мадам Тисо

Како да пристигнете

Главната работа што треба да ја знаете е како да стигнете таму и за тоа, дури и ако знаете дека е во Тајмс Сквер, потребно е да ја знаете точната адреса: 234 Западна 42-та улица, помеѓу 7 и 8 авенија. Во околината има неколку метро и автобуски постојки, така што нема да имате проблем доколку одлучите да пристигнете со јавен превоз.

На пример, ако сакате да одите со метро до 42-та улица-Тајмс Сквер ќе мора да ги поминете метро-линиите 1, 2, 3, 7, N, Q, R, W и S. Од друга страна, ако сакате да стигнете до 42-та улица и 8-та авенија тогаш вие ќе мора да ги помине метро линиите А, Ц и Е) или ако сакате да пристапите од 42-та улица и 6-та авенија, линиите на метрото ќе бидат Б, Д, Ф и В.

Ако наместо тоа, вие сте една од луѓето кои претпочитаат да патуваат со автобус, тогаш ќе мора да ги барате линиите: М6, М7, М10 М20, М27, М42 и М104.

Кога ќе се отвори музејот

Музејот на Мадам Тисо е отворен секој ден, така што кога ќе одите во Newујорк да не се сметате за несреќен што е затворен. Дури и денови како Божиќ, тој е исто така отворен. Има распоред од десет наутро до осум попладне од недела до четврток и од десет наутро до десет навечер во петок и сабота, Дванаесет часа да уживате во музејот! Иако веќе ве предупредувам дека не е потребно да поминувате толку многу време ... за неколку часа ќе имате сè што е видено.

Цените

просторија за забави на Мадам Тисо

Важно е да ги знаете цените за да можете да го прилагодите на вашиот буџет за патување. Но, цените обично осцилираат помеѓу различните цени што ги означувам подолу:

  • Билет за возрасни: 36 евра
  • Билет за постари лица (над 60 години): 33 евра
  • Деца на возраст меѓу 4 и 12 години: 29 евра
  • Деца под 3 години: бесплатно
  • Деца над 13 години: плаќаат како возрасни.

Билетите може да се купат преку Интернет од официјалната веб-страница https://www2.madametussauds.com/new-york/en/tickets/ каде што исто така можете да најдете некои пакети за да го живеете најинтензивното искуство. Пакетите можат да бидат повеќе или помалку скапи во зависност од тоа што ви нудат во секој од пакетите. Вие само треба да погледнете што има во секој пакет и да процените дали вреди или сакате да купите само основна карта.

Нормално, ако го купите билетот преку Интернет, можете да заштедите 15% во споредба со оригиналната цена. На билетарницата, можете да платите и со готовина, со кредитни картички, со дебитни картички, па дури и со патнички чекови, што е попогодно за вас.

Постојат и некои записи што се повикуваат "сите пристап Поминете 'и со нив ќе имате пристап до Музејот на восоци, две исти атракции, кино во 4Д со неколку проекции и атракција каде се упатуваат класиците на американското хорор кино. Овој билет дефинитивно вреди да се купи, но ќе треба да можете да знаете што вреди во моментов да знаете дали сте заинтересирани или не.

Еве видео на YouTube за да ви дадам идеја за тоа какво искуство ќе биде:

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*