Во Кина инсектите се задоволство за непцето

Разновидност на инсекти за јадење

Сакам да јадам практично сè. Ми се допаѓа скоро сè и не гадам од ниту една гастрономија на светот. Во теорија, затоа што мислам дека не би имал вкус на инсекти. Не знам ... Вие знаете? Инсектите се присутни во кинеската кујна, не во сите, туку во гастрономијата на некои региони особено.

Кинезите не се многу оригинални во јадење инсекти, односно не се единствените. Покрај тоа, луѓето јадат инсекти илјадници години. Дали одите во Кина? Па, дозволете си да си кажам дека таму инсектите се деликатес за непцето.

Јадење инсекти

Инсекти од храна

Во медицинска смисла тоа се нарекува ентомогафија. Човечкиот вид јаде инсекти илјадници години, јајца, ларви и возрасни инсекти се сметаат во нашата исхрана уште од праисторијата и во многу култури тие сè уште го имаат своето поглавје во кујната.

Науката знае за илјада видови инсекти што ги јадат луѓето во 80% од народите во светот на сите континенти. Додека во некои култури тоа е вообичаено, во други е забрането или табу и во други е нешто што не е забрането, но доста одвратно.

Рашници од инсекти

Кои инсекти се јадат? Списокот е долг, но има многу видови пеперутки, термити, пчели, оси, лебарки, скакулци, молци, штурци. Јадењето инсекти има свои придобивки и свои недостатоци, има придобивки од аспект на животната средина и за нашето здравје, но сè бара грижа и хигиена.

Понекогаш може да се помисли дека јадењето инсекти има врска со сиромаштијата, но тоа е идеја што нема основа. Да помислиме дека Индија е многу сиромашна земја, а сепак нејзиното население е вегетаријанско, не јаде инсекти. Дали знаевте дека земјата што јаде најмногу инсекти е Тајланд? Да, има 50 милиони долари индустрија која се врти околу бубачки.

Кинеска кујна и инсекти

Кујна со инсекти

Кина е многу голема земја и е поделена на неколку географски области и секоја има развиено свој стил на готвење врз основа на состојките што ги има. Додека јужната кујна повеќе се потпира на оризот, северната кујна користи повеќе пченица, само за да дадам еден пример.

За среќа, ако не гнасиш ништо и сакате да јадете инсекти во Кина, тоа можете да го направите во самиот Пекинг, главниот град. Не дека јадењето инсекти е нешто од некој далечен регион, изгубено во планините.

Идеална страница за ова е Ноќен пазар на Вангфуџинг кој се наоѓа во областа Донгченг. Тоа е улица полна со гастрономски и комерцијални тезги, една од најпознатите во градот.

Јадете црви

Делот посветен на кујната е оној на улицата Вангфуџинг и навистина е уникатен. Поделена е на ноќниот пазар и улицата на аперитиви. И во храната е изложена на клиентите и двете се многу популарни кај кинезите и туристите.

Цикади за јадење

Поголемиот дел од храната е варен на скара, над оган или пржен или парен и воопшто можете да изберете метод на готвење. Има пилешко месо, зеленчук, печурки, корен на лотос, тофу, морска храна и ништо што треба да се исплаши додека не стигнете до грешките.

И таму, без одвратност, ќе видите инсекти нанижани на чепкалки за заби. Грешки и повеќе грешки и луѓе кои ја исполнуваат устата со нив, искористувајќи ги своите хранливи материи, протеини и минерали. Дефинитивно ни е тешко да јадеме инсекти, нашата култура има тенденција да ги убива така ...

Шкорпиите јадат

Не знам, јади скорпии, кукли свилени буби, паразити, пржени стоногалки и пајаци Може да биде авантура во вашиот гастрономски живот. Од тебе зависи. Оние кои ги испробале овие работи велат дека немаат толку лош вкус, едноставно вашиот мозок игра трик да ви кажува цело време дека јадете бубачки ... гумени или крцкави, но сепак грешки.

Но, многу Кинези го сакаат тоа. После се, храната е апсолутно културна. Ако сакате да ја обиколите овој пазар, можете да го најдете на северниот крај на Вангфуџинг.

 Раженчиња стоножка

Не само во Пекинг можете да јадете инсекти, и во Кунминг. Кина е составена од повеќе од педесет етнички групи и иако Хан е огромно мнозинство, има многу други. Етничката група ingингпо, на пример, е позната по јадење инсекти. Ако сте во Кунминг, кажано е како бубачки!

Тука тие јадат пржени скакулци, цикади со вклучени нозе и крилја, ларви од кокос и некои црни бубачки со големина на палец. Препорачан ресторан за уживање во инсекти е Симао Јекаи Гуан. Менито има сè што само што споменав и може да се пофали со продажба на повеќе од 150 евра на ден во инсекти.

Скакулец за јадење

Кунминг е сè поблизу до Тајланд секој ден во однос на гастрономијата на инсектите, како и во своите домови да има ресторани и луѓе кои јадат инсекти. постојат продавници кои се специјализирани за различни видови и ги продаваат свежи и замрзнати.

На пример, можете да купите Ларвите оси Јунан за помеѓу 23 и 38 евра за килограм и годишно пазарот само за овој вид се движи околу 320 илјади долари. Ништо лошо. И продолжува да расте.  Постојат околу 200 фарми со инсекти во округот Qinyuan, најголемата база за одгледување инсекти во Кина. и произведува 400 метрички тони годишно.

Десертни пајаци

Факт е дека Кина е земја која треба да храни население чиј последен попис, извршен во 2010 година, не покажа ништо повеќе и ништо помалку од повеќе од 1300 милијарди жители. И продолжува да расте. Значи, ако инсектите можат да обезбедат малку од побарувачката за храна, добредојде.

Друг интересен аспект е тоа некои експерти велат дека во моментот земјата не е подготвена масовно да консумира инсекти, иако индустријата е kinderубезна кон животната средина и ќе помогне во кризата. Зошто? Прашања на хигиенска безбедност.

Пазар на инсекти

Кина има уште еден пат да тргне по ова прашање, треба да достигне барем еден стандард за безбедност на храна пред да ги промовира инсектите како храна. Не можеме да го заборавиме тоа некои инсекти имаат отрови, остатоци од пестициди и бактерии и дека методите за готвење понекогаш не се доволни за да се отстранат овие опасности.

Кинески готвачи, одговорни за улични тезги и ресторани, тие не се генерално образовани луѓе за безбедност на храна. Тие се на мислење дека ако во традиционалната кинеска медицина се користат скорпии и ларви од маггота, нема проблем да ги јадат. Ако се готват на добра температура, доволно е.

Вистината е дека ако ништо не ве заплашува и сакате да јадете бубачки, Кина е добра дестинација бидејќи тука тие се деликатеси за непцето. Пријатен оброк!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Фернандо Мартинез Мартинез dijo

    Сè што знам е дека припаѓам на оваа планета. Ориенталните практики, како што се жртвување и мачење животни за консумирање, ме болат длабоко. Г-ѓа Марија Лејла е апсолутно во право. Јас сум од Гвадалахара и знам дека од која било земја во светот во најголем дел ги отфрламе овие обичаи. И покрај тоа што нивната технологија е напредна, како луѓе тие се целосно залихи.