Вулкани во Северна Америка

Вулкан Северна Америка

Вулканите се доказ дека нашата планета е жива уште Чад, магма, лава, гасови и вулканска пепел се појавуваат од овие дупки во земјината кора, сите од срцето на Земјата. Постојат изгаснати вулкани, има застојни вулкани и има активни вулкани. Човечките суштества се навикнаа на вулканите, но тие знаеја како да предизвикаат многу уништувања.

Ако размислите колку се штетни, не разбирате како може да има луѓе што живеат во близина на вулкан, но така е. Постојат цели градови изградени во подножјето на вулканите кои сè уште се активни. Ако тие предизвикале катастрофи во градови со само стотици жители, што би можеле да предизвикаат во модерен град? Во Северна Америка има многу вулкани: во Канада има 21, а во САД има 169, од кои 55 се под блиско наб closeудување, додека во Мексико има 42.

Чихонал вулкан

Вистината е тоа има многу вулкани во Северна Америка и многумина се активни иако не еруптирале барем век и половина. Ова е причината зошто не слушате многу за вулканите од Северна Америка. Размислете дека во 1915 век избувнаа само два: Ласен во 1980 година и Свети Хеленс во XNUMX година. Вреди да се каже дека повеќето од вулканите во овој дел на Америка се на западниот брег, на вознемирената пацифичка плоча во точката каде што оди под континенталната тектонска плоча.

Вулкани во САД

Планината Спурр

Од 169 активни вулкани што ги имаат Соединетите држави, има 55 кои се забележани и 18 се сметаат за „претпазливи“ или затоа што можат да еруптираат, да предизвикаат земјотреси или да влијаат на животот на многу луѓе околу нив. И на Алјаска има многу вулкани, а повеќето од нив се наоѓаат на Алеутските острови. Една од нив, планината Акутан, исфрлаше лава и пепел три месеци во 1992 година. Поблиску со времето, во 2005 година, имаше земјотреси кај вулканот Августин и експлозии високи девет километри. Друг вџашен вулкан на Алјаска е Макушин, на истите острови: тој еруптираше 34 пати за 250 години, последниот во 1995 година.

Продолжува со Алјаска планината Редобт, која беше активна во 2009 година и го принуди аеродромот во Енкориџ да се затвори 20 часа. Најголемиот вулкан на Алеутските острови е планината Спурр, што го зафати Енкориџ во пепел во 1992 година, иако во моментот е тивко. Вулканот Ласен Пик еруптираше со голема помпа во 1915 година и пепелта се миеше до Невада. Далеку од Алјаска, има повеќе вулкани во Калифорнија: Калдерата Лонг Долина игра од 90-тите, така што во секој момент или ќе заспиете или ќе се разбудите. Друг калифорниски вулкан е планината Шаста, но од крајот на XNUMX век тој се однесува добро.

Пекара за планини

Во Орегон има и други вулкани кои полуспале и некои од нив формирале ланец наречен токму preciselyаволскиот синџир. Во државата Вашингтон има и вулкани: тука е планината Бејкер, многу чувана откако е видена магна во 1975 година. Друг вулкан во близина е Врвот на глечерот, планината Рениер и најпопуларниот и еден од најпознатите вулкани во светот, Санта Елена. Овој вулкан еруптираше во 1980 година и уби 57 лица.

Конечно, невозможно е да се зборува за северноамериканските вулкани и особено американските вулкани без да се именуваат Вулкани на Хаваите. Вулканот Килауеа е во постојана ерупција веќе триесет години и претставува опасност полно работно време. Мауна Лоа е најголемиот активен вокан на светот, еруптираше во 1984 година и сега доживува опасна активност.

Вулкани во Канада

Срцевите врвови

Канада има вулкани на поголем дел од нејзината територија: во Алберта, Британска Колумбија, полуостровот Лабрадор, северозападните територии, Онтарио, Нунавут, Квебек, Јукон и Саскајчеван. Тие се околу 21 и меѓу нив можеме да ги именуваме Форт Селкирк, Атлин, Туја, Харт Пикс, Еџиза, планината Худу и Наско, на пример.

Планината атлин

Форт Селкирк е многу ново вулканско поле во центарот на Јукон. Тоа е голема долина што е формирана на пресекот на два раседи. Постојаните ерупции формирале пет конуси. Атлин е уште еден млад вулкан, но во Британска Колумбија. Денес највисокиот конус е висок 1800 метри. Туја е на планините Касиар, северно од истата територија и потекнува од леденото доба. Срцето го достигнува третиот најголем вулкан во оваа канадска провинција популарен по своите вулкани, и иако не еруптирал од последното ледено доба, тој е импресивен.

Форт Селкирк

Еџиза е огромен стратовулкан кој се формира веќе милион години. Има ледено поле широко 2 километри и патеките од неговите движења се на место. Планината Худу е северно од реката Искут, во истата провинција. Таа е формирана во леденото доба и има капаче мраз, дебело помеѓу три и четири километри, над, на надморска височина од 1750 метри. Така, формира два ледника. И, конечно, Наско: тоа е мал вулкан, со конус од три фумароли, исто така во Британска Колумбија, во централниот дел на покраината и на околу 75 километри од Коснел. Според научниците, тој не еруптирал 5220 години.

Овие не се единствените вулкани во Канада, но вреди да се примерокот да се знае дека има многу и тоа повеќето од канадските вулкани се наоѓаат во Британска Колумбија.

Вулкани во Мексико

попикепетпетл

Вулканите во Мексико се концентрирани во Баја Калифорнија, северозападно од земјата, островите, западот, центарот и југот. Има вкупно 42 вулкани во Мексико и скоро сите се наоѓаат во таканаречениот Пацифички огнен прстен. Најактивни вулкани се Колима, Ел Чихон и Попикапетпел. Кога Ел Чихон, во Чиапас, избувна во 1982 година, на пример, ја олади светската клима следната година и се смета за најважна вулканска катастрофа во модерната историја на Мексико.

Вулкан Колима

Вулканот Колима или Вулкан де Фуего е дел од вулкански комплекс составен од тој вулкан, Невадо де Колима и уште еден многу еродиран, наречен Ел Кантаро, изумрен. Најмладиот од тројцата важи за најактивен вулкан во Мексико и во цела Северна Америка, бидејќи еруптираше четириесет пати од крајот на XVII век. Затоа областа се следи 24 часа на ден.

Како што гледаме, Северна Америка има многу вулкани и иако не се вести секој ден за нешто што научниците од секоја од овие три земји имаат многу под надзор. Вулканска ерупција е прекрасна, таа е жива планета во целиот свој израз, но денес, со толку многу луѓе што живеат во светот, ерупција од голема големина може да предизвика многу проблеми и штета.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   Јован dijo

  премногу хор ми служеше салама naaa mentrira не ми служеше болен

 2.   елиса dijo

  Ова е корисно затоа што се жалите, мрзливи, ја правите домашната работа, проклето !, и ако не ви се допаѓа, побарајте други страници, не критикувајте, тоа ви прави нешто, ДОБРО РАБОТА

 3.   ДОРИС dijo

  мапа е неопходна за нејзината локација, бидејќи не е студија само за американски студенти
  да не, исто така, студентите ЛАТИНСКА АМЕРИКА користат