Главни причини за нечесто патување

Како и сите што ја правиме можна оваа страница, и вие кои нè читате секој ден и ние кои ги пишуваме овие статии, ние сакаме да патуваме и секогаш сме задоволни кога откриваме нови места за да планираме нови одмори, има луѓе дека тие не сакаат толку многу, или барем, тие имаат одредени причини за патување малку или не толку често.

Во денешната статија дојдовме да разговараме за нив, за Главните шпански причини да не патуваат почесто. Затоа што дури и да најдеме десетици и десетици причини да го сториме тоа, има и такви кои ги чуваат 2 или 3 за да не излезат на светот.

Анкета и испитаници

Тимот на авионска цена е оној кој го направил истражување како дел од студијата за искуствата на Европејците за време на нивниот одмор. Студијата е спроведена на вкупно 3.000 луѓе од различна националност (500 лица од секоја националност: британски, шпански, италијански, германски, португалски и француски) над 18 години и кои патувале барем еднаш во последните две години.

Во прв степен, сите беа запрашани колку дестинации погледнаа, или преку Интернет или во брошури, пред да се одлучат за одредена да одат, откако ги собраа сите одговори, просекот беше девет дестинации. Следниот чекор беше да се замолат сите учесници да наведат како го стесниле овој список се додека немаат само една дестинација. Најчести одговори и / или причини беа: „Постојат голем број работи што не ги сакам на дестинација“ (45%) и „Прашувам мислење од семејството и пријателите кои биле или познаваат некој што бил таму“ (38%).

Тимот на „etеткост“ сакаше да истражува малку подлабоко, прашувајќи ги сите испитаници кои се најважните фактори што предизвикале отстранување на дестинацијата од нивната првична листа, а тоа се најчестите одговори:

 • „Земја на која и се потребни вакцини пред да патува“ (58% од испитаниците).
 • „Аеродроми на повеќе од 45 минути од мојата дестинација“ (45% од испитаниците).
 • „Негативни коментари или критики од луѓе кои веќе биле на дестинацијата“ (39% од испитаниците).

Според истражувањето, оние кои го обележале одговорот дека не им се допаѓа идејата да бидат вакцинирани за да одат на дестинација, биле запрашани уште еден факт: зошто ова би било доволна причина да се исклучи патувањето до таа дестинација . Главните одговори беа:

 • „Ако е потребно да се вакцинираат, тоа значи дека постои можност за заразување со болест“ (45% од испитаниците)
 • „Не сакам да чекам да се вакцинирам толку многу пред патувањето. (34% од испитаниците).
 • И, конечно, „Се плашам од игли“ (22%).

А вие, на која од овие причини да не патувате, сметате дека е пологична и нормална и која е таа што би ја дале доколку тие направат анкета врз вас?

Причини за патување

Како што рековме претходно, несомнено има многу повеќе причини за патување отколку да не. Ова се само неколку:

 • Запознајте ги културите различни од вашите.
 • Да води дневник за животни патувања.
 • Запознај нови луѓе.
 • Погледнете креации направени од рака на човекот или по природа.
 • Искуството на самото патување.
 • Фотографирајте илјадници фотографии (ако ова е едно од другите хобија).
 • Тоа е она што ќе го преземете, она што го живеете во секое од тие патувања што ги правите.
 • Тоа е најдобриот начин да ги потрошиме заштедените пари што можеме да си ги дозволиме да ги „потрошиме“.

Исклучи се од сè, Исклучете го мобилниот и оставете се да ве понесе она што ве прашува вашето тело во секој момент на одбрано место. Тоа е најдобриот начин да се опуштите и да се исклучите од рутината на која сите сме „подложени“. Донесете лесна камера, тетратка со пенкало да покажете и уште малку ... Нека моментот кога живеете на тоа патување ќе ве оплоди толку многу што ќе ве принуди да се измислите повторно со повеќе енергија и позитивизам.

Вкупно 8 причини од многуте што би можеле да ви ги дадеме ... Тие не се многу, ниту малку, но веруваме дека тие се токму неопходните за решавање на овој напис „изговори“ за патување. Ве убедивме? Која ќе биде твојата следна дестинација?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   јас ќе имам dijo

  Патувам помалку и помалку затоа што сè е пренатрупано. Дури и во „оддалечените“ места има премногу луѓе за мене. Ако сакам да бидам смирен, мора да барам достапни врвни места, со тешкотии и трошоци што ги носат.
  Уморен сум од масовниот туризам, забавните градови градови и губењето на автентичноста на местата.