Главни споменици на Рим

Рим обележја

La Градот Рим Има многу интересни места што не можеме да ги пропуштиме. Посетите обично траат неколку дена, бидејќи за време на викенд е невозможно да се види сè. Тоа е многу популарна дестинација и затоа мора да имаме предвид дека многу од овие споменици имаат долги редови за да купат билети или да ги обиколат.

Денес ќе видиме некои од главните споменици на Рим, оние што мора да ги земеме во список за да ги видиме еден по еден при нашата посета. Без сомнение, градот ни нуди многу други атракции, но денес ќе се фокусираме на неговото големо монументално богатство.

Свети Петар од Ватикан

Ватикан

Базиликата Свети Петар во Ватикан е најважниот католички храм во светот. Во внатрешноста на базиликата мора да ги видите Балдачин од Бернини и Ла Пиедад на Микеланџело. Во рамките на градот-држава што е Ватикан, можете да ги видите и многуте музеи во Ватикан, за што ќе трае долго. Во нив не треба да го пропуштате позната Сикстинска капела, насликан од Микеланџело.

Колосеумот

Ако има нешто што мора да се види во градот Рим, тоа е познатиот Колосеум. Овој споменик е несомнено најпосетуван. Исток Колосеум е симбол на градот и таму се одржуваа настани од секаков вид, како што се борби со гладијатори. Создаден за време на мандатот на Веспасијан, тој е добро зачуван и лесно е да се добие идеја за тоа како изгледало пред повеќе векови.

Римски форум

Римски форум

Ова беше место на активност во животот на Антички Рим. Римскиот форум има урнатини во кои можете да видите какви биле згради претходно како што се пазарот или храмовите. На ова место е сводот на Тит или Храмот на Сатурн. Тоа е лесно место за посета бидејќи е веднаш до Колосеумот.

Фонтана Треви

Фонтана Треви

Оваа фонтана е една од најпосетуваните во светот, а воедно е и една од најубавите. Нема посета на Рим што нема фотографија покрај оваа фонтана, во која монетите обично се фрлаат за да се направи желба. Да се ​​слика сам на фонтаната Треви денес е практично невозможно, но посетата вреди.

Пантеон на Агрипа

Пантеон на Агрипа

Пантеон во Агрипа е еден од најпосетуваните споменици во Рим и исто така е најдобро зачуван во целиот град, датира од 126 година п.н.е. Внатре има гробници на некои од италијанските кралеви, а исто така и на гробница на уметникот Рафаел. Нивните совршени пропорции се изненадувачки, бидејќи нивниот обем се мери исто како и нивната висина. Овој пантеон има отвор во куполата низ кој влегува светлината. На Педесетница низ оваа дупка се фрла туш ливчиња, што е прекрасен спектакл.

Кастел Сант Анџело

Замокот Сант Анџело

Овој замок е исто така познат како Мавзолејот на Адријан. Не е едно од најпознатите места во Рим, но секако е прекрасен споменик за посета. Се користел како затвор, прибежиште, касарна или резиденција на папата. За да стигнете таму, треба да поминете низ утврден коридор. На врвот на замокот се истакнува фигурата на ангел. Можно е да се искачите на горната област за да уживате во одличен поглед на градот. Преминувајќи го мостот на ангелите можете да уживате во прекрасните статуи кои го украсуваат.

Пјаца дел Кампидоogо

Пјаца Кампидоogо

Тоа е убав плоштад ориентирана кон базиликата Свети Петар, нарачано од папата Павле III до Микеланџело. Во него можете да ја видите коњичката статуа на Марко Аурелио. Во него се наоѓаат музеите Капитолин.

Пјаца Навона

Пјаца Навона

Ова е еден од најважните плоштади во Рим, во кој можеме да најдеме споменици како што е Фонтаната на Бернини од четирите реки. На плоштадот можеме да му се восхитуваме на преовладувачкиот барокен стил. Покрај тоа, на овој плоштад можеме да ја најдеме црквата Санта Агнезе во Агоне. Плоштадот се наоѓа во центарот на градот, така што лесно ќе поминеме низ него.

Плаза де Еспања

Плаза де Еспања

Плазата де Еспања е уште едно од најфотографираните места во градот, особено неговите познати скали. Тоа е место каде стојат многу луѓе одмори седи на скалите. Ова скалило е толку добро познато што веќе може да се смета за споменик на Рим, бидејќи нема никој што не поминува низ него.

Устата на вистината

Устата на вистината

Сите ќе го препознаеме овој споменик затоа што тој се појавува во филмот „Римски празник“ на Одри Хепберн. Е Устата на вистината Има отвор. Очигледно мора да ја ставиме раката внатре и ако искрено одговориме можеме да ја отстраниме, инаку раката ќе биде заробена. Очигледно, во денешно време тоа е типично место во кое треба да се направи смешна фотографија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*