Погледи во Гренада

Погледи на Гранада

Во автономната заедница на Андалузија се наоѓа прекрасниот град на Гренада, во исто време општина. Неговата историја и култура го направија одлична дестинација за туристите желни да ја посетат Шпанија, па затоа е секогаш на списокот на патници.

Оваа прекрасна земја, населена илјадници години, има релјеф на кој можете да му се восхитувате ако ја разгледате нејзината гледна точка; Така, денес е на ред гледишта на Гранада.

Изгледот на Свети Никола

Изгледот на Свети Никола

 

Започнуваме со оваа е најпознат од сите, особено во времето кога сонцето заоѓа. Поради оваа причина, секогаш има луѓе, затоа ве советувам да одите порано. Не престанувај да го познаваш, да, дека луѓето не те плашат. Вреди да се видат Алхамбра и Сиера Невада со портокаловите светла на зајдисонце. Најдобрите фотографии, но и најубавите спомени.

Ако сакате височини и немате проблем да доплатите, секогаш можете да се искачите кулата на црквата Свети Никола, купувајќи го билетот од нивната веб-страница. На пример, за остатокот од мај остануваат билети до 31-ви, јуни се појавува целосно комплетен и ист за јули и следните месеци.

Црквата е изградена во 1525 година во стилот на Мудејар и е во историската населба Албаицин. Зафаќа цел блок и поради староста, претрпените пожари и влошувањето на неколку наврати предизвикаа да биде затворен за јавноста.

Поглед на Сан Кристобал

Поглед на Сан Кристобал

Е во близина на претходната гледна точка, ако сте пешки не е повеќе од пет минути. Се наоѓа позападно, така што, и покрај фактот што разгледниците се речиси исти како претходниот поглед, ќе видите неколку различни агли.

Погледот на Сан Кристобал Се наоѓа во горниот дел на историската населба Албаицин, веднаш до самата црква Сан Кристобал. Најдоброто нешто што го нуди е тоа што поради неговата висока локација ние Нуди поглед на големото платно на стариот ѕид на Зирид, покрај тоа, очигледно на Сиера Невада.

Има свои предности затоа што секогаш има малку помалку луѓе отколку на гледиштето на Сан Николас, навистина нуди целосен поглед на цела Гранада и она што го кажавме за ѕидот. Има луѓе кои се жалат на тоа неговиот пристап не е најдобар, скали и мали уличкиПотешко е да се седне и да се фотографира, но победува со тоа што е помалку гужва.

Поглед на Големата џамија во Гранада

Џамијата Гренада

Овој храм од исламска вероисповед бил отворен во 2003 година и тоа е првиот муслимански храм изграден од 1492 година, ништо повеќе и ништо помалку. Се наоѓа на Плаза Сан Николас, во историската населба Албаицин и се состои од соба за молитва, Центар за исламски студии и градина.

Тоа е точно од градината, украсени со дрвја од портокал и лимон, андалузиски фонтани, борови, маслинки и калинки, кои може да се разликуваат реката Даро и планината Сабика, на чиј врв е Алхамбра, а позади, врвовите на Сиера Невада.

Најдоброто нешто е што ова гледиште ие бесплатен влез.

Поглед на Vereda de Enmedio

Поглед на Vereda de Enmedio

Ова гледиште е посебно затоа што Не е на некоја планина, туку на Сакромонте, локација со малку туристи и не толку позната. Има клупа под дрвјата и кога ќе седнеш, нешто што велат дека е супер често затоа што никогаш нема луѓе, имаш некои славни погледи на Алхамбра тоа, во зависност од сонцето, ќе ги менува боите и тоновите.

Дури и патот до оваа панорамска точка е шармантен затоа што ќе видите други точки за да застанете малку и да размислите за градот. Се работи за одење со мобилниот или камерата во рака.

Поглед на Сан Мигел Алто

Поглед на Сан Мигел Алто

Тоа е, како што покажува неговото име, највисоката гледна точка во Гранада. Именуван е по истоимениот испосник кој бил изграден во 1671 година на врвот на стариот Торе дел Ацеитуно, кој бил од муслиманската ера. Испосникот е сè уште популарен бидејќи Свети Михаил Архангел е заштитник на Албаицин, така што аџилакот во последната недела во септември секогаш е на насловните страници за него.

Пристигнувате во испосникот, се спуштате по падината и за помалку од пет минути сте на гледиштето. Се надеваме дека нема да има магла и ќе можете да уживате во глетките. И како и во случајот со претходната гледна точка, кога ќе почнете да одите кон Даро, ќе видите дека на патеката има многу други места каде што е можно да се застане за да се размислува за пејзажите.

Додека Тоа не е најдобрата гледна точка во однос на сликите што ги нуди за Алхамбра (ова е многу далеку), панорамата на градот е гозба. Да речеме дека нуди комплетна разгледница на градот, Албаицин, Сакромонте, Сиера Елвира и Сиера Невада.

И како доаѓаш овде? Па Можете да одите пешки или со автомобил или, ако сте уморни или немате сопствено возило, да се качите со автобусот N9 ве остава на самата гледна точка. Местото обично е помалку преполно од најпознатите гледишта во Гранада, поради растојанието што мора да се помине.

Поглед на Плацета де лос Карвахалес

Пласета де лос Карвахалес

Ова место се наоѓа во близина на долината формирана од реката Даро, во средината на тесните улички на историската населба Албаицин.. Тоа е место кое подолу е од останатите гледишта, така што не е многу гужва. Се чини дека кога размислувате за „гледишта“ треба да мислите на височините, да или да. И не е секогаш така!

Од оваа конкретна гледна точка, сè е поголемо и затоа е поимпресивно. Најдобро време за посета е кога стариот град Насрид е осветлен: ѕидовите на Алхамбра изгледаат многу високи, златното и синото сјаат на небото...

Поглед на Санта Изабел ла Реал

гледна точка Санта Изабел ла Реал

Ова гледиште е исто така во историската населба Албаицин и ви дава одлична слика за зградите на старата Алхамбра и планините покриени со снег.

Погледот е многу блиску до другите две познати гледишта во Гранада: Сан Николас и Сан Кристобал, така што, како што велат, можете да убиете три птици со еден камен...

Торе де ла Вела

Торе де ла Вела

Кулата на свеќите Таа е една од кулите на Алказаба на Алхамбра и иако, поради неговата локација во самата стара Алхамбра, нема да можете да ја видите, она што го открива е навистина прекрасно: кулите на Алхамбра и густата мрежа на тесни улички и куќи на историскиот кварт.

За да пристапите до оваа прекрасна гледна точка мора да платиш бидејќи е неопходно да се влезе во Алхамбра. Да, Алхамбра има некои области со слободен пристап, но Торе де ла Вела не е една од нив.

Поглед на платно

Поглед на платно

Нема да ја видите Алхамбра, ниту планините Сиера Невада, ниту ѕидови... само покриви. Дали ви се допаѓа идејата? Па, ако одите во времето кога сонцето заоѓа, тие стотици, илјадници, портокалови покриви добиваат неспоредлив сјај.

гледна точка на чура

гледна точка на чура

До долината Даро се наоѓа Мирадор де ла Чура. ќе бидам гледиштето спроти Мирадор де Лос Карвахалес а тоа е прилично скриено меѓу мали куќички и улички. Тоа е скриено чудо и како другото, само ако имате време и желба да се изгубите на улиците на Гранада.

Вистината е дека тие го кажуваат тоа има нешто повеќе од 50 гледишта низ Гранада, со слични или сосема различни ставови. Сите овие гледишта на Гранада што ги наведовме се или во центарот или во населбите блиску до неа. Можеме ли да наведеме неколку други? Се разбира: Mirador del Carmen de los Mártires, палата со градини, Mirador del Carmen de la Victoria или Mirador del Barranco del Abogado.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*