Големиот Солт Лејк, Јута

Грејк Солт Лејк, Јута

Соединетите држави се земја со големо богатство на пејзажи, со многу контрасти и со curубопитни места и појави, како оваа со која се занимаваме денес. И во оваа статија ќе знаеме малку повеќе големиот Солт ЛејкНе затоа што е позната, таа веќе не е необичен природен феномен што се јавува само во некои делови на светот.

Големиот Солт Лејк е остаток од праисториското езеро Бонвил, огромна концентрација на вода што постоеше пред најмалку 15 илјади години, и која практично ја опфати целата држава Јута, и дел од Ајдахо или Невада. Не е изненадувачки што главниот град на Јута, Солт Лејк Сити а неговата метрополитенска област, во која живеат повеќе од милион луѓе, се наоѓа на коритото на ова античко езеро, опкружено со сегашното Солено Езеро и некои високи планински масиви, што го прави прилично комплицирана клима.

Големата концентрација на ова езеро се должи на фактот дека водата нема излезНиту со филтрација, како што е случај и во Каспиското Море, најголемото од солените мориња, или Мртвото Море, можеби најпознатото. Солта се депонира, формирајќи aубопитен бела пустина беспрекорен. Како на овие места, индексот на пловност е многу висок но не е добро место за морска фауна. Се разбира, важни колонии на птици коегзистираат тука и исто така многу антилопи, овие во Државен парк на островот Антилопа.

Овој остров, еден од многуте каталогизирани во рамките на ова езеро, е една од најголемите природни атракции на ова место и на Солт Лејк Сити. Големиот Солт Лејк е идеална дестинација за оние кои сакаат кој било спорт поврзан со едрење, како едрење, кајакарство или кајак, а летните месеци се најдобро време да се запознаете со ова место и градот кој е роден пред неговите нозе.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*