Градови на Сорија

Градовите Сорија припаѓаат на т.н. „Шпанија депопулираше“ но тие не ја изгубиле својата привлечност за тоа. Всушност, некои од овие градови се едни од најубавите во нашата земја и заслужуваат да ги посетите.

Ова се градови со прекрасно минато како што се Мединацели, сцена на легендарни битки како Калатазазор или се наоѓа во невозможни природни средини кои и пркосат на гравитацијата како на пр Рело. Токму убавината на нејзините предели и величественоста на нејзините споменици се главните атракции што ви ги нудат градовите Сорија. Ако сакате да ги знаете, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Села Сорија, патување назад во времето

Толку многу монументално наследство е дом на градовите Soria дека ги посетуваш е како патување низ времето. Не можеме да ви покажеме на сите во една статија. Но, бидете сигурни дека оние што ќе ги видиме се сами по себе меѓу најубавите во провинцијата Сорија.

Бурго де Осма

Антички епископски град и Историски уметнички комплекс Од 1993 година, Бурго де Осма ви нуди една убава Плаза градоначалник XNUMX век. Но, мора да ја посетите и нејзината спектакуларна Катедрала Света Марија на Успение, со својот импресивен готски портал. Подеднакво убава е и Стара болница во Сан Агустин, што го повторува моделот на Алказарес де лос Австриј.

Болница во Сан Агустин

Стара болница во Сан Агустин

Од друга страна, Универзитет во Санта Каталина Тоа е прекрасна зграда Платереска која сега е претворена во хотел. И, на периферијата на градот имате остатоци од а замокот што доминира во областа од караулата. На црква Санта Кристина Тоа е прекрасна романескна зграда и Семинарија на Санто Доминго де Гузман е неокласично дело поради Франческо Сабатини.

Но, еден од симболите на Бурго де Осма е Фонтана за мајмуни, до кои можете да стигнете преку аркадни улици кои врамуваат куќи од популарна архитектура. И вилата има и Римски мост на реката Уцеро. Конечно, овој град е дел од трасата на Пат на Сид, поточно за делот крстен како „Ел Десиеро“.

Калатаназор, легендарна битка

Малиот град Калатаназор е исто така еден од најубавите градови во Сорија, но својата слава и ја должи на легендарната битка во која, според изреката, „Алманзор го загуби тапанот“. Иако не постои сигурност дека таква борба постоела меѓу трупите на муслиманскиот водач и оние на Санчо Гарсија, се чини сигурно дека Алманзор завршил во бегство и починал во блискиот град Мединацели, за што ќе зборуваме подоцна.

Настрана анегдоти, Калатаназор има прекрасно монументално наследство. Неговиот замокот, не многу добро сочуван и датира од XIV век. Но, пред сè, свои градски куќи, со средновековна градба и се наоѓа во улици со калдрма. Ние исто така ве советуваме да видите во овој град замрзнат на време цркви Сан Хуан и Нуестра Сенора дел Кастиloо.

Но, Калатазазор е подеднакво славен по својата Сабинар, импресивна шума од смрека што претставува еден од главните природни резервати во провинцијата Сорија.

Поглед на Калатаназор

Калатазазор

Берланга де Дуеро, прекрасна природна средина

Берланга има и импресивен природен простор. Станува збор за Алтос де Барахона голема пустелија од варовничка карпа и со ендемични видови што е прогласена Место од интерес на заедницата y Посебно заштитно подрачје за птици.

Заедно со ова природно чудо, Berlanga de Duero ви нуди спектакуларен замокот од XNUMX век со своите wallsидови. И исто така можете да ја посетите не помалку убавата Колегијална црква Санта Марија дел Меркадо, од ренесансна фактура, иако жртвеникот на Главниот олтар е Куригереска; на Палата на маркизот во Берланга, подеднакво ренесанса; на Манастир Паредес Албас и Ермитаж на Богородица на самотијата.

Мединацели, уште еден скапоцен камен меѓу градовите Сорија

Во нашата обиколка низ градовите Сорија, пристигнуваме во Мединацели, кој комбинира монументално наследство и импресивни природни простори. Овој автентичен скапоцен камен има важни римски остатоци како што е троен лак и мозаици на плоштадот Свети Петар.

Но, има и скапоцено Плаза градоначалник со Дукалската палата Ренесансен стил и Алхондига XNUMX век. Спектакуларниот Колегијална црква Санта Марија де ла Асунсион, остатоците од а замокот и манастир Санта Изабел.

Дукалската палата Мединацели

Дукалската палата Мединацели

Исто така, во околината на Мединацели се наоѓа и Пустелија во лајна, Што е исто така Место од интерес на заедницата y Посебно заштитно подрачје за птици. Но, покрај тоа, во овој мур е и палеонтолошкиот локалитет на Церо Пеладо, датирано од долниот плиоцен.

Рело, невозможна локација

Овој град не е толку познат како претходните, но сепак вреди да се посети. Е за walидано средновековно село кој се наоѓа на врвот на карпа. Затоа, сето тоа е споменик. Всушност ја носи титулата на Средство од културен интерес. Но, тие го истакнуваат црква на Пресвета Богородица, на испосник на Лас Ангустијас и Кула Тишон, караула од XNUMX век што го чуваше преминот низ реката Дуеро.

Јангуас, изненадување меѓу градовите Сорија

Дури и поретко од претходното во туристичките кругови е Јангуас, кој, сепак, е автентично чудо. Опкружен со наметнувачкиот природен простор на Брегови на реката Сидакос и притоки, во Сиера де Камерос, Јангуас има скапоцено монументално наследство.

Составена е од неговата замокот, средновековна тврдина од XNUMX век; на портите на реката и вилата, остатоци од стариот wallид и црква во Сан Лоренцо, доцно готско чудо. Но, исто така црква Санта Марија, изградена во XNUMX век; на Градско собрание на XVIII; на Кула Сан Мигел и средновековен мост на реката Цидакос.

Реката Порта

Порта на реката Јангуас

Од друга страна, во околината на Јангуас интересни палеонтолошки области како што е оној од Мугата, каде што можете да видите депозит од стапалки на диносауруси.

Како заклучок, ви покажавме некои од најубавите градови во Сорија. Но, има многу други како Магана, со својот замок Нава дел Маркес и готската црква Сан Мартин де Турс; Онкала, чија црква во Сан Милан содржи импресивна колекција од десет фламански таписерии, или Винуеса, со својот римски мост и неговиот спектакуларен Црна лагуна. Не ви се допаѓа да ја обиколите оваа прекрасна шпанска провинција?

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*