Култура на Грција

 

Грција Таа е една од најпопуларните туристички дестинации во светот. На крајот на краиштата, таа е лулка на нашите модерни западни демократии и дури и денес урнатините од нејзините згради и храмови нè оставаат во стравопочит.

Но, како е културата на Грција денес? Што можеме да кажеме за тоа, за обичаите на нејзиниот народ, што треба да се знае пред да се оди ...?

Грција

Официјално се вика República Helena и е во југоисточна Европа. Има околу 10 милиони жители, малку повеќе, а главен град и најважен град е Атина. Земјата се наоѓа многу добро во она што биле и се најдобрите рути на континентот, спојувајќи се со Африка и Азија.

Грција има континентален дел и голем островски дел каде што се издвојуваат Додеканезите, Јонските Острови, Крит, Егејските острови... Ние сме наследници на нејзините политички науки, нејзината математика, нејзиниот театар, литература и филозофија.

Грчки обичаи

Кога се повикувате на обичаите на една земја, вие всушност се мислите на тоа каков е нејзиниот живот и како луѓето одземаат живот. Зборуваме за храна, религија, филозофија на животот, уметност, семеен живот, општествени односи ...

Во однос на грчка религија Иако сите религии се присутни, постои Грчката православна црква и има големо влијание врз општеството. Цркви има насекаде, дури и во малите градови, а тој храм е вистинското срце на местото. Цркви, капели расфрлани овде-онде, дури и на ретки места, оддалечени или со прекрасен поглед на морето.

Грчката православна црква Таа е втората по големина христијанска црква А има околу 220 милиони членови, барем така пишува во записот за крштевање. Не постои фигура како онаа на папата, но постои Вселенскиот патријарх од Константинопол кој сите епископи го препознаваат како прв меѓу врсниците. Оваа црква имала големо влијание на Истокот, Југоисточниот или Кавказот.

Во однос Грците многу го ценат семејството. Од младите се очекува да се грижат за своите постари, кои обично не живеат далеку или можеби живеат во исто домаќинство со своето семејство. Семејното наследство, наследството на родителите и бабите и дедовците, носи голема тежина, и економски и психолошки. Постарите генерации имаат тенденција да земаат помирно темпо на живот, без многу часовник, така што тоа треба да го очекувате кога ќе ја напуштите Атина или други градови. Исто така, мора да се каже дека во 80-тите се промени грчкиот Граѓански законик во однос на семејното право: се појави граѓански брак, миразот беше елиминиран, разводот беше олеснет и патријархатот малку олабави.

Сепак, истото се случува во работните средини како и во секоја друга западна земја. Грците тие работат најмалку осум часа пет дена во неделата, па поминуваат многу време надвор од дома. Многу луѓе, а кога велам многу, мислам многу, се посветени на светот на туризмот. Директно или индиректно голем дел од националната економија се врти околу туризмот, нешто што денес е многу комплицирано.

Грците го сакаат театарот илјадници години и доволно е да посетите амфитеатар за да го препознаете. Мора да се вратиме на античката драма со нејзините два жанра: драма и трагедија и имиња како Еврипид или Софокле, но љубовта кон театарот продолжува до ден-денес и многупати во истите антички амфитеатри. Искуството на тие места е фантастично. Цел: Епидаурус и Одеон на Херод Атикус.

А што е со грчка гастрономија? Нема да бидете разочарани, секако: свеж зеленчук, сирења, месо, маслиново масло, најдоброто и најрепрезентативно на повикот Медитеранска храна. Не можете да ја напуштите Грција без да се обидете сувлаки, емиста, пастицио, мусакаш, баклава, катафаи... Има некои крокети од пржени домати кои се уживање ... А каде можете да го јадете сето ова и многу повеќе? Па, во кафани или ресторани и ако се мали и познати, многу подобро. Чаша со узо и оние мезеди и уживајте во разговорот.

Очигледно гастрономијата варира во зависност од областа на Грција. На пример, на северот на земјата, во која доминирала Отоманската империја до 1912 година, кујната сè уште го одразува отоманското влијание.

Вистината е дека грчкиот начин на живот има свои варијации во зависност од годишното време. Летата овде се многу жешки, така што социјалниот живот е надвор. Често се случува во градовите и селата кога ќе зајде сонцето, луѓето да одат на прошетка по главната улица или, ако е остров, покрај брегот. Тоа е класиката волта. И во лето и во зима кафулињата се секогаш зафатени, иако секогаш има мнозинство мажи.

А што е со празници и празници? Најважните празнични периоди се Велигден и Успение на Марија во средината на август. Велигден е вистински семеен празник и луѓето обично се враќаат во своите домови, во други градови, градови или села, за да го поминат со семејството и да бдеат во локалната црква во сабота навечер додека не се запали Светиот оган на полноќ. Август е, од друга страна, месец на световни празници, така да се каже.

Веќе знаеме дека културата на Античка Грција е супер важна, но тоа мора да се каже во модерна Грција културата и уметностите исто така имаат свое место. Како што рековме, театарот е сè уште жив, но исто така има музички и танцови фестивали, особено во летните месеци, низ целата земја и со локални и меѓународни уметници. Исто како што го именуваме театарот Епидаурус или Херод Атикус, да се биде во древниот Акропол во Атина за да присуствуваш на концерт нема еднакво.

Каков спорт сакаат Грците? Фудбал, фудбалот е национален спорт иако многу внимателно го следи кошарка. Всушност, на меѓународните првенства кошарката се снајде и оди подобро од грчкиот фудбал. Овде се практикуваат и скијање, планинарење, лов, хокеј, бејзбол.

Некои совети: типичниот поздрав меѓу мажите и жените е ракување, иако ако се работи за пријатели има прегратка и бакнеж во образ, ако има разлика во години со постариот се третира со почит. за презимето или титулата, барем додека не бидеме повикани да му се обратиме со неговото име, „Јасас“ значи здраво.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*