Гвадалест

Гвадалест е еден од најуникатните и најубавите градови во Провинција Аликанте. Сместено е во регионот на Марина Баја, чиј главен град е Ви Villaајојоса, но нема крајбрежје. Напротив, се наоѓа на рид и е опкружен со најважните височини во областа како што е Сиера де Аитана бран на Xortà.

Деклариран Историско-уметнички комплекс во 1974 година, Гвадалест е исто така дел од мрежата на Најубавите градови во Шпанија. Доминирана од неговиот импресивен замок, шетањето низ тесните улици од бели куќи и посетата на неговите музеи ќе ви овозможат уникатно искуство. Ако сакате да знаете подобро Кастел де Гвадалест, како што навистина се нарекува овој град, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Што да видите во Гвадалест

Освен што ужива во импресивните погледи што ги нуди нејзиниот гледиштаВо Гвадалест имате интересно монументално наследство и можност за вршење други активности. Toе ви покажеме што да видите во градот Аликанте.

Замокот Гвадалест

Исто така се нарекува замокот на Сан Хозе, е стара муслиманска тврдина од XNUMX век. Сместен во највисокиот дел од градот, имал големо стратешко значење за време на средниот век. Сепак, два земјотреса и конфликти како што е Војната за независност ја предизвикаа нејзината сегашна состојба, скоро во урнатини. Сепак, сè уште можете да ги посетите неговите остатоци.

Црквата на Пресвета Богородица

Изграден во XNUMX век следејќи ги каноните на барок, Исто така претрпе штета што ја принуди да биде обновена во 1962 година со отстранување на нејзината купола и нејзиниот премин. Внатре тие истакнуваат скапоцено жртвеник креирано од кабинет Хозе Марија Моја и сликарот Дејвид Пастор. Како што укажува името на црквата, таа претставува Благовештение и животот на Исус Христос.

Замокот Гвадалест

Замокот Гвадалест

Куќата на Ордуша

Тоа е главната благородна зграда во Гвадалест. Изграден е по земјотресот во 1644 година и го носи името на семејството Ордужа, кое владееше со градот триста години. Во моментов е седиште на А. општински музеј Изложува мебел од XNUMX век, слики од XNUMX век, керамички колекции, мапи, гроздобер фотографии и многу други работи.

Затвор

Curубопитно е што на приземјето на градското собрание Гвадалест можете да го посетите стариот затвор од XNUMX век што нè води да ви раскажуваме за локалните музеи затоа што има еден посветен точно на средновековните инструменти за тортура.

Музеите на Гвадалест

Заедно со огромната убавина на овој град во Аликанте, ќе бидете изненадени од количината на curубопитни музеи понудени на посетителот. Ние веќе го спомнавме Историски средновековен, со своите вознемирувачки предмети за тортура и исто така онаа на Каза Ордуња. Но, има и други дури и повеќе изненадувачки.

Тоа е случај на микрогигантски музеј, во која можете да видите неверојатни сликички. На пример, Гојавата „Егзекуции од XNUMX мај“ во зрно ориз, арол изграден на главата на игла или Статуата на слободата во окото на иглата. Сите се креации на уметникот Мануел Уса, се смета за еден од најдобрите микроминијатуристи во светот.

Не помалку iousубопитен е Музеј во Витлеем и куќички за кукли во која можете да видите многу стари играчки и еколошка сцена на раѓање. И за истото може да се каже музеј на шејкери за сол и бибер, кој содржи повеќе од дваесет илјади парчиња, од кои некои се од пред 1800 години.

Од друга страна, подеднакво убава е и онаа Етнографски музеј, што го пресоздава животот на жителите на долината Гвадалест во минатото. Типични носии, мебел и прибор за секојдневна употреба ги сочинуваат предметите што се изложени на ова место.

Куќа Ордужа

Внатрешност на куќата Ордужа

Конечно, музејска колекција на историски возила Тоа ви покажува 140 мотоцикли и гроздобер автомобили во прекрасна просторија. Тука ќе најдете и многу други парчиња од минатото, како што се машини за шиење, телефони, радија, па дури и производители на кафе.

Што да правам во градот Аликанте

Покрај посетата на неговите споменици и музеи, градот Аликанте е совршено место за пешачење. Неколку правци започнуваат од нејзините улици. На пример, оној што оди до Самит на Xortà минувајќи низ Серо де лос Парадос. Или, исто така, оној што води кон Кастел де Кастелс.

Двете правци споделуваат патување до Лома дел Блокон, но потоа се оди на Јеска фонтана, додека другиот стигнува до гореспоменатиот Кастел де Кастелс, каде што можете да го видите Област на лакови и пештерските слики на Пла де Петракос.

Што да се јаде во Гвадалест

По овие интензивни пешачки патеки, вашиот апетит ќе се потроши. Во градот Валенсија заедница имате ресторани кои ви ги нудат нивните типични јадења.

Некои од нив се ориз со репа и грав, На полнети пиперки, На зајак али оли и Печен зеленчук. Посилна е олета де блат, која има пченица, свинско месо, компири, кромид, домати, трн и грав, сите варени во традиционално тенџере.

Од своја страна, на минчо е еден вид пица која има зеленчук, риба и кисели краставички, додека пак пченкарни топчиња тие личат на ќофтиња, иако немаат месо, туку варен компир, леб и јајца.

Поглед на Гвадалест

Гвадалест

Како да стигнете до градот

Иако постои автобуска линија што стигнува до градот Аликанте, најдобриот начин да стигнете таму е со автомобил. Ако патувате од Бенидорм или од Алкој и Коцентаина, патот по кој мора да одите е тој CV-70. Од друга страна, ако патувате од Алтеа, најдобрата рута е CV-755.

Кое е најдоброто време за посета на Гвадалест

Областа Гвадалест има клима од типот Медитерански, со благи зими и топли лета. Сепак, бидејќи градот е на надморска височина од скоро шестстотини метри и е опкружен со планини, времето е малку поинакво. Така, неговите зими се постудени, а летата попријатни во однос на топлината.

Затоа, најдобро време да го посетите Гвадалест е ел верано. Покрај тоа, во средината на август нивните свечености во чест на Богородица Успение, со кој градот е уште поанимиран.

Како заклучок, Гвадалест има многу да ви понуди. Тоа е прекрасно гратче качено на карпа и во кое доминира неговиот замок и има многу curубопитни музеи и спектакуларни пејзажи. Ако на сето ова додадете извонредна гастрономија, ги имате сите елементи за да ја направите вашата посета прекрасна.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*