Дали моите електронски уреди ќе работат во други земји?

Волонтерско патување

Во овој целосно поврзан свет е навистина тешко да се патува без нашите електронски уреди: мобилни телефони, таблети, лаптопи, камери, GPS, итн. Најверојатно, два или три од овие уреди, ако не и повеќе, ќе не придружуваат на нашите патувања.

И таму започнуваат прашањата. Дали ќе има приклучок за овој уред? Кој напон ќе се користи на мојата дестинација? Дали ќе работи или ќе се расипе кога ќе се вклучи? Многу чести прашања при планирање на одмор на кои ќе се обидеме да одговориме во денешниот пост.

Слика | Идеално

Електронските инсталации се различни во секоја земја. За безбедно патување, мора да знаеме каква е земјата во која ќе одиме во електронска смисла, знаејќи ги сите детали за адаптерите и приклучоците. Во оваа смисла, погодно е да ги набавите адаптерите во нашата земја на потекло пред патувањето во случај да не можеме да ги најдеме соодветните на дестинацијата. Точно е дека многу сместувачки капацитети се подготвени и нудат адаптери за нивните клиенти, но ако не, препорачливо е да бидете претпазливи.

Овие адаптери лесно се наоѓаат во продавниците за електрична енергија или супермаркетите. Постојат различни видови во зависност од тоа каде патуваме на планетата, но има и универзални адаптери подготвени за секаков вид приклучок. што, покрај тоа, ви овозможува да поврзете USB директно на електричниот приклучок за да ги полните без да користите компјутер.

Кои карактеристики треба да ги има адаптерот?

  • Доволно моќност за електронски гаџети
  • Минимум три различни типа на адаптер
  • УСБ-врска

Друго прашање е напонот, кој може да се групира во два сета: еден од 100-127v и друг од 220-240v. Оваа непријатност може да се реши со конвертор на напон што може да се најде во продавниците за електрична енергија и големите комерцијални области.

Во однос на фреквенцијата, како и со напонот, повеќето електронски уреди се подготвени и за 50hz и за 60hz.

Слика | ABC

Во ЕУ преовладуваат типовите Ц и Ф.

Во Европа, повеќето земји користат приклучок Тип Ц, со два заоблени пина. C или еден компатибилен со него, како во Шпанија со F, од германско потекло со заштитни контакти на земјата во форма на јазичиња.

Други приклучоци компатибилни со типот Ц и Ф е Е, широко користен во Белгија и Франција, меѓу другите. Тип Ј, со три заоблени иглички на триаголник, се користи во Швајцарија и прифаќа електронски уреди од типот Ц и Ф. Типот К што се користи во Данска е компатибилен со оние што се користат во Шпанија. Во Италија типови F, L и C.

Други фреквенции и напони

Во рамките на Европа има исклучоци како Ирска и Велика Британија кои користат тип G со три рамни иглички. Вградениот британски тип Г по Втората светска војна не ги достигна своите прекуморски територии. Повеќето сè уште го имаат претходниот стандард, тип М, со три заоблени иглички распоредени во триаголник. Или тип Д, кој се користи во Индија. Другите колонии како Нов Зеланд или Австралија имаат приклучоци од типот I, истата што се користи во Аргентина.

На крајот на 60-тите години на 127,120 век имаше обид да се всади тип Н, универзален приклучок, но тој беше усвоен само во Бразил и Јужна Африка. Во Северна Америка (Мексико, САД), Централна Америка (Костарика) , Панама), Карибите (Доминиканска Република, Куба) Јужна Америка (Колумбија, Венецуела, Боливија) ​​и Јапонија користат различен напон од 115, 110, 100, 60 вати и фреквенција од XNUMX херци. Таму преовладува типот на приклучок А, од американско потекло, со два рамни иглички, или Б, што е побезбедно бидејќи вклучува третина за приклучокот за заземјување. Тие се компатибилни едни со други. Стандардизацијата е далеку далеку, но хоризонтот е поставен на USB-врските.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*