Дестинации за романтично бегство

Слика | Долори anоан Фотографија преку Фликр

Дали размислувате да направите бегство со вашиот партнер? Тоа е план кој обединува многу затоа што се споделуваат искуства, се откриваат уникатни места заедно додека престојуваме во шармантен хотел и извршуваме активности што нè тераат да излеземе од рутината. Така незаборавните моменти се загарантирани! Кои дестинации за романтично бегство би ги одбрале? Следно, ние предлагаме неколку многу различни. 

Калацеит

Во близина на Средоземното Море, на границата помеѓу Каталонија, Валенсија и Арагон и скриено помеѓу Маестраго, Бајо Арагон и јужно од Тарагона Лоциран е регионот Теруел во Матаража, територија која потсетува на познатата италијанска Тоскана поради нејзините пејзажи на бадеми, маслинки и борови дрвја, како и на средновековните градови со влијанија од готската, мудејарската и ренесансната уметност.

Историскиот центар на Калацеит е еден од најдобро зачуваните во Теруел, поради што е прогласен за историско уметничко место. Патот за посета на градот е исткаен од неговата Плаза градоначалник, низ неговите шармантни улици каде што можете да видите куќи во камен, украсени со балкони од ковано железо, некои цркви или плоштади како што се Лос Артистас.

Градоначалникот на Плаза е епицентарот на градот. Се издвојуваат неговите прекрасни аркади и неговите пристапи под покриени чекори. Под аркадите на плоштадот се наоѓаше пазарот и тоа беше исто така и местото каде што се одржуваа јавни судења, покажува јуници и каде се среќаваа соседите на собрание.

Градбата на градското собрание потекнува од 1613 век и е во ренесансен стил. На приземјето има затвор и рибарски пазар и на првиот кат општинските канцеларии и пленарната сала со ораторство од XNUMX година. Исто така, се чуваат голем број свитоци и други документи од XNUMX век. Во дворот има готски клуч од стариот парохиски храм, стариот готски крст што бил преместен од Плаза Нуева и релјеф од втората половина на XNUMX век.

Во Калацеит, исто така, задолжителна е парохиската црква Ла Асунсион, едно од најрелевантните барокни дела на Матарања, изградено на остатоците од старата готска црква Санта Марија дел Пла од раниот 2001 век и со димензии помали . Однадвор се издвојуваат кулата и фасадата со три врати од кои се издвојуваат соломонските колони. Прогласено е за средство од културен интерес во XNUMX година.

Гејтс на Фез

Фез

200 километри источно од Рабат се наоѓа Фез, културната и верска престолнина на земјата Алхауит и град на светското наследство. Тоа е идеално место за романтично одмор и откривање на автентичниот Мароко, откако успеа да ги зачува своите традиции и начин на живот во споредба со другите потуристички марокански градови како Маракеш или Казабланка.

Палатите, храмовите, медресите и wallsидовите сведочат за славното минато на Фез, антички империјален град уште од основањето на Каравиј, Корански универзитет и џамија во 789 век. Град во кој веќе живеат милион и пол луѓе и кој е поделен на три дела што ја рефлектираат нејзината историја: Фез ел Бали (стариот град основан во XNUMX година од Идрис I) Фез ел edедид (изграден во XNUMX век од Меринците) ) и Новиот град (изграден од Французите со главната оска на авенијата Хасан Втори.)

Онаа во Фез е најдобро зачувана медина во арапскиот свет и најголемиот жив споменик во Мароко. Оваа огромна мрежа на улички датира од XNUMX век и ја истакнува кобалтската сина боја на портата Баб Бу oudелуд преку која пристапувате до најстариот дел од градот и место каде нема сообраќај, нема асфалт или облакодери.

Најсоодветно е да најмите водич што ќе ни ги покаже сите тајни на Фез затоа што не е исто да се шетате низ неговите лавиринтински улици бесцелно отколку да се водите од некој кој совршено ја познава медината.

Река во Порто

Порто

Во 2017 година беше избрана за најдобра европска дестинација од страна на европската туристичка институција за најдобра дестинација, исто така, за романтично одмор. Град кој се в inубува во својот стар град, кој во 1996 година беше прогласен за светско наследство од УНЕСКО. Сликата што сите ја имаме за Порто е сликата на нејзината река, со типичните чамци и оние живописни стари куќи. Незаборавна меморија.

Ова е несомнено една од најживите области на градот за да вкусите чудесно пристанишно вино и некои типични јадења на овој португалски град. Сепак, прошетката низ центарот ќе ни овозможи да ги откриеме палатата на берзата, катедралата или познатата железничка станица Сан Бенто, меѓу многу други интересни места.

Замокот Прага

Прага

Главниот град на Чешка има практично сè: тој е прекрасен и е ефтин. Всушност, таа е толку убава што ќе помислите дека сонувате бајка, повеќе од доволна причина да направите романтично бегство во Прага.

Историјата на овој град се рефлектира во големата разновидност на амблематски градби и споменици расфрлани низ неговите агли. Кои активности можат да се прават како двојка? Од класици како преминување на познатиот мост Чарлс до губење во неверојатни изненадувачки кафулиња и прекрасни уникатни градини. Исто така, посетете го еврејскиот кварт, плоштадот Веценслас, монументалниот комплекс на замокот Храдчани и другиот голем симбол на Прага, катедралата Свети Вит, меѓу другите.

На кратко, Прага е вистински музеј на отворено за еволуцијата на европската архитектура скоро еден милениум: романеск, готска, ренесанса, барок, „арт нуву“, кубизам ... loversубителите на уметноста ќе уживаат во овој град како никогаш порано.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*