Други скулптури што би сакале да ги посетите ако патувате низ светот

скулптури што би сакале да ги посетите доколку патувате низ светот - Статуа на слободата

Во претходната статија, ве запознавме со некои познати статуи кои би можеле да ги најдеме „заштитени“ доколку патуваме во одредени делови на светот. Денешниот напис е ист, но со посебност што овие скулптури не се наоѓаат во црквите, базиликите или музеите, туку дека можеме да ги видиме на отворено ако одиме низ улиците на Newујорк, Копенхаген, Чиле итн.

Ако се сметате себеси за патник низ и за култура, ако сакате да ја испитате историјата на уметноста и да ја видите во живо најимпресивните и најпознати скулптури во светот, овој напис заедно со ова неверојатна погоре ќе биде од огромно задоволство за вас. Уживај!

Одлични скулптури што можеме да ги видиме на отворено

Моаи

скулптури што би сакале да ги посетите ако патувате низ светот - Моаис

Овие монолитни статуи се наоѓаат само во Исла де Паскуа и тие припаѓаат на регионот Валпараисо, во Чиле. Има повеќе од 900 моаи извајана од античките Рапа Нуи (жители на островот), но повеќето од нив се во подножјето на падините на каменоломот на вулканскиот конус Рано Рараку.

Постојат неколку теории околу овие големи скулптури. Една од нив е дека тие биле издлабени од полинезиски жители на островот, меѓу XNUMX и XNUMX век, како почит кон нивните починати предци. Резбајќи ги овие скулптури тие ја проектирале својата природна моќ на своите потомци.

Многу од овие моаи се обновени со текот на годините, главно затоа што тие се главната атракција на островот за туризам.

Статуа на слободата

Ултра познатата Статуа на слободата не секогаш го носело тоа име. Првично беше наречен Слобода осветлувајќи го светот и и тоа беше подарок што Франција го направи на Соединетите држави да се одбележи стогодишнината од Декларација на независност. Години подоцна, САД би го вратиле добриот гест давајќи France на Франција реплика на истиот, да, многу помал од оригиналот.

скулптури што би сакале да ги посетите ако патувате низ светот - Статуа на слободата во Франција

Статуа на слободата (Франција)

Денес е еден од најголемите симболи на Соединетите држави и сите се повикуваат на тоа кога зборуваат за славниот и идиличен „американски сон“.

Мислителот

El Мислител Таа е една од најпознатите модернистички скулптури. Тоа е дело на Огист Роден del годишен 1880, извајана во леана бронза и мермер, тешка приближно 650 кг и висока 180 сантиметри.

Од 2007 година, скулптурата на Роден мислител тој е изложен на улиците на шпанските градови, создавајќи еден вид мобилна улична музеј-галерија.

скулптури што би сакале да ги посетите доколку патувате низ светот - Ел Пенсадор

Роденскиот мислител ја претставува внатрешната борба за медитација и моќта да се апстрахира од надворешниот свет за да се постигне духовна рамнотежа.

Црн дух

Тоа е скулптура која се наоѓа во Пристаниште Клаипеда во Литванија. Оваа бронзена скулптура претставува духовна силуета која се обидува да излезе од водата. Постои легенда од XNUMX век што раскажува како чуварот на замокот излегол на прошетка една вечер и видел дух на ова место. На скулптори на ова дело се: С.Јуркус и С. Плотниковас.

Скулптури што би сакале да ги посетите ако патувате низ светот - Црн дух

Човекот на дожд

Човекот на дожд е статуа на Jeanан-Мишел Фолон и е во Италија.

скулптури што би сакале да ги посетите ако патувате низ светот - Човек на дожд

Капка вода

Статуата Капка вода претставува џиновска капка дожд на човечко лице. Се наоѓа во Украинаконкретно во Киев каде скоро секогаш врне, па оттука и претставата на скулптурата.

Има димензии 1,82 метри, е изработена од бронза и стакло и нејзин автор е Назар Билик. Неговиот автор го рече следново за тоа: „Главно, тој е посветен на внатрешниот дијалог на човекот со самиот себе. Го изразува испрашувањето на еден човек во потрага по некое значење, на виталните неодговорени прашања. Затоа човекот гледа нагоре. Капката дожд е симбол на дијалогот што го поврзува човекот со сите различни форми на живот “.

Скулптури што би сакале да ги посетите ако патувате низ светот - капка дожд

Скулптурата припаѓа на серија од вкупно 10, и може да се најде во Алејата Пејсажна во Киев моден парк.

Колосот

скулптури што би сакале да ги посетите ако патувате низ светот - Колос

Скулптурата на „Колос“ de Florencia датира од век XVI и тој е толку импресивен и монументален што можеме да најдеме дури и соби во него.

Тоа е дело на Италијански скулптор iaамболоња, и е создаден како симбол на суровата планина Апенините. Овој Бог на планината, наречен точно Апенини, стои висок 10 метри над Вилата ди Пратолино, во Тоскана.

Импресионирани од овие скулптури? Тие се неверојатни!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*