Евтини дестинации во Шпанија

Потес, во регионот Лиебана

најдете евтини дестинации во Шпанија секогаш е многу корисен. Тоа се места полни со шарм, споменици и добра гастрономија кои ќе не чинат малку пари и ќе не натераат многу да уживаме во престојот.

Овие дестинации можеме да ги посетиме на нашите одмори. Но, бидејќи тие се евтини, ние исто така имаме можност да ги искористиме направи бегство а потоа побарајте друго место да ги поминете. Од друга страна, можеме да избираме помеѓу морето и планините, помеѓу северот и југот или помеѓу истокот и западот. Од Астуриас до Андалузија и од Кастилја и Леон до Каталонија, постојат овие евтини дестинации во Шпанија. Без понатамошно одложување, ќе ви покажеме избор од нив.

Регионот Лиебана и Пикос де Европа

Санто Торибио де Лиебана

Манастир Санто Торибио де Лиебана

Целата автономна заедница на Cantabria Тоа е чудо што ви нуди можност да уживате во морето и планината во ист ден. За само половина час со автомобил, можете да одите од еден до друг. Исто така, ви нуди можност да запознаете прекрасни градови како што е средновековниот Сантилана дел Мар или монументалниот Наводници. Сето тоа без да се заборави нејзиниот главен град, величествената Сантандер.

Но, ние го избравме регионот Лиебана за нашата обиколка на евтините дестинации во Шпанија, и поради добрите цени и поради неговата убавина, особено препорачливо ако ги сакате планините. Не за џабе, вгнезден е во прекрасното Врвови на Европа.

Меѓу многуте планински правци кои можете да ги направите во околината, ќе ја споменеме онаа која поминува низ неспоредливиот Клисура на Хермида, кој ви нуди зачудувачки погледи. Или оние кои започнуваат од гледна точка на Жицата, од која може да се качите и со жичара Извор на. На пример, таканаречената патека на пристаништата Пембес или онаа што води до Сотрес, веќе во Астурија.

Но, имате и споменици за посета во регионот Лиебана. Во прекрасната монументална вила на Поти, прогласен за уметнички историски локалитет, го имате средновековна кула на Инфантадо и црква Сан Висенте, кој комбинира готски, ренесансен и барокен стил. Од своја страна, во Хамелено го имате историското и спектакуларното манастир Санто Торибио де Лиебана, едно од светите места за христијанството и во кое се наоѓа реликвија на крстот Лигнум. Многу блиску, исто така, е и Куева Дедо Мраз, каде што, според легендата, светецот се пензионирал и кој е во предроманески стил.

Конечно, внатре Голема глава на Лиебана имаш Романска црква Санта Марија и луд la Ермитаж на Богородица Успение. Но, пред се, имајте предвид дека, низ регионот, повикот поминува Пат на Либаниега, кој го поврзува крајбрежниот Камино де Сантијаго со францускиот. Конечно, не го напуштајте регионот без да ја пробате срдечната и вкусна чорба што го носи и името Лебаниего.

Авила, евтина дестинација во Шпанија во Кастиља и Леон

Авила

Поглед на Авила, со средновековниот ѕид

Целата автономна заедница на Кастилја и Леон ви нуди места за да поминете неколку дена за малку пари. Но, го избравме градот Авила поради неговата историска вредност, неговите бројни споменици и неговата исклучителна гастрономија.

Со историскиот центар прогласен за светско наследство, големиот симбол на кастилскиот град е негов средновековен wallид Романски стил и совршено сочуван. Искористувајќи ја предноста на една од неговите коцки, величественото Катедралата на Христос Спасителот, кој бил првиот готски од оние изградени во Шпанија. Слично на тоа, околу него, можете да видите величествени домови како што е Mansión de Los Velada или палатите на Valderrábanos и Rey Niño.

Друг спектакуларен пример на религиозната архитектура на Авила е базилика на свети Винсент, романескна од XNUMX век. Но, би можеле да именуваме многу други, такво е монументалното богатство на градот. На пример, црквите Сан Педро и Сантијаго, Кралскиот манастир Санто Томас, манастирите Сан Хозе и Ла Енкарнасион или испосниците на Сан Сегундо и Сан Мартин.

Истото би можеле да ви го кажеме и за граѓанското наследство на Авила. Веќе споменавме некои од палатите што можете да ги видите во близина на катедралата. Но, градот има многу други. Тоа е случај на Палатата на орлите, импозантна палата од XNUMX век; на Давилите, чиј најстар дел е од XIII; на Бракамонте, прикачен на Puerta del Mariscal, или онаа на деканите, со својата прекрасна платереска фасада.

Конечно, не ја оставајте Авила без да го пробате неговиот познат стек, неговиот барко грав и, како сладок десерт, не помалку познатите жолчки од Санта Тереза, деликатес што го добива името по светецот и мистикот од Авила.

Бенидорм и други градови на Коста Бланка

Бенидорм

Панорамски поглед на Бенидорм

И покрај неговата туристичка популарност, Бенидорм е меѓу евтините дестинации во Шпанија, особено поради широката палета на хотели. Познат како „Њујорк на Медитеранот“ по големиот број облакодери, во градот Аликанте можете да уживате во три прекрасни плажи: оние на Леванте, Пониенте и Мал Пас, на кои се додадени заливите Тио Чимо и Ла Алмадраба.

Но, можете да уживате и во пешачките патеки по должината на замрзната пила, од кои, чудно, подножјето е островот Бенидорм. И, пред сè, запознајте го прекрасниот ноќен живот на градот.

Што се однесува до неговите споменици, посетете го црква Сан Хаиме и Санта Ана, неокласична конструкција од осумнаесеттиот век, направена за да ја смести Богородица на право на глас, заштитник на Бенидорм. Сепак, поспектакуларни поради нивните димензии се облакодер за кои разговаравме со вас. Меѓу нив се издвојува Intempo, со својата гигантска форма М; Негури Гане, со своите полукружни тераси, и Гран Хотел Бали, со своите педесет и два ката.

Од друга страна, ако претпочитате потивко опкружување, можете да изберете други градови на Коста Бланка кои исто така се меѓу најевтините дестинации во Шпанија. На пример, CALPE, со својот спектакуларен Peñón de Ifach; Altea со својата чудна православна црква; Torrevieja, познат по солените станови и плажите, или Denia, чуван од неговиот спектакуларен замок.

Мојакар и други точки во провинцијата Алмерија

Мојакар

Мојакар, една од евтините дестинации во Шпанија во провинцијата Алмерија

Со градовите во провинцијата Алмерија се случува нешто слично на она што ви го кажавме за Коста Бланка. Тие се посетени од туристи, но имаат широк спектар на хотели. Затоа се ефтини. Меѓу нив, го избравме Mojácar за неговата величественост плажи, не помалку од шест и сите со Сино знаме. Тоа се оние на Ел Кантал, Ел Дескаргардор, Ленс Нуево, Марина де ла Торе, Вента дел Банкал и Пједра Вилазар.

Исто така, ако практикувате нуркање, ова е привилегирана област. Повиците Морското дно на Леванте Алмериенсе Тие опфаќаат околу педесет километри крајбрежје кое се издвојува по нивната прекрасна разновидност и нивните големи ливади на posidonia oceanica.

Што се однесува до спомениците, можете да видите археолошки локалитети како оној во купиштата, од бакарното доба. И, исто така, на црква Санта Марија, изградена во 1980 век со употреба на ѕидање и пепел. Меѓутоа, внатре во неа се издвојува сликовната декорација на Германецот Михаел Сукер, направена во XNUMX година.

Исто така, во околината на Мојакар ги имате одбранбените конструкции на Замокот Макенас y Кулата Аталаја дел Пењон. Но, ако претпочитате да изберете друг град во Алмерија, можете да се одлучите за туристичкиот Рокеас де Мар, со својот спектакуларен Castillo de Santa Ana, неодамна обновено утврдување од крајот на XNUMX век; за Карбонари, во природниот парк Кабо де Гата-Нијар или, ако претпочитате одмор во внатрешноста, Велез-Бланко, со своето импресивно монументално наследство со кое раководи Castillo de los Fajardo.

Конечно, не ја напуштајте провинцијата Алмерија без да пробате табернеро (зачинета рататуј) или добра риба на скара. И, за десерт, парче сладок хорназо.

Куенка и други престолнини во внатрешноста, евтини дестинации во Шпанија

Слив

Висечки куќи на Куенка

Поточно, доколку преферирате културни патувања, градовите од внатрешноста на полуостровот се меѓу евтините дестинации во Шпанија и имаат што да ви понудат. Ја избравме Куенка, но истото би можеле да ви го кажеме Soria, Логрошо o Замора, На пример.

Во градот Куенка, на висечки куќи, наречена и дел Реј, кои изгледаат како да гледаат над високата клисура на реката Хуекар. Во моментов се зачувани три, датирани помеѓу XNUMX и XNUMX век. Но, Куенка е место за светско наследство за многу други споменици. Меѓу овие, неговата скапоцена Катедралата Света Марија и Свети Јулијан, кој е еден од најраните примери на шпанската готика.

Заедно со него, религиозното наследство на градот го сочинуваат цркви како што се оние на Сан Андрес, Сан Мигел или Сан Николас, манастири како оние на Сан Пабло, де ла Мерсед или де лас Петрас и манастири како оние на Concepción Franciscana или de las Madres Benedictines.

Што се однесува до цивилниот, ве советуваме да го посетите градот Кастиља Ла Манча Епископски Паласио, во која е сместен Епархискиот музеј; на мангана кула, лоциран во старата населба Мудејар; на Градското собрание и зградите на провинцискиот совет и Мостовите Сан Антон и Сан Пабло. Сето тоа без да се заборават таканаречените „облакодери“. Тие се конструкции од само три или четири ката кои, сепак, имаат многу повеќе во задниот дел бидејќи, како и висечките куќи, тие гледаат над клисурата на реката Хуекар.

Како заклучок, презентиравме некои евтини дестинации во Шпанија. Но, ние би можеле да ви кажеме за многу други. На пример, градовите на астурискиот брег како што се Кудилеро o Луарка; градови на островот Мајорка како што се АлкудијаПоленса или внатре во провинција Лерида со своите средновековни градови и неговото романескно наследство. Не мислите ли интересни места за посета?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*