Евтини места за патување во Шпанија со плажа

Фоз

Ние најдовме евтини места за патување во Шпанија со плажа во сите автономни заедници. Бидејќи Астуриас до Андалузија а од вториот до Каталонија, сите краишта на нашата земја имаат прилично евтини приморски градови за одмор.

Овие места со плажа ви нудат хотели и апартмани по поволни цени. Но, тие имаат и низа барови и ресторани достапни за речиси сите џебови. Накратко, ова се места каде што можете да уживате слободни денови за малку пари. Ако сакате да знаете некои од овие евтини места за патување во Шпанија со плажа, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Фоз и Ла Марина во Луго

Базилика Свети Мартин

Базилика Сан Мартин де Мондонедо, во близина на Фоз

Општините кои го сочинуваат Морската, северно од провинцијата Луго, се убави колку малку посетени од масовниот туризам. Можеби поради оваа причина, поминувањето на одмор во нив ќе ве чини малку пари. Сепак, тие ви нудат прекрасни плажи, завидна гастрономија и различни споменици кои можете да ги посетите.

Можевме да избереме локации како Бурела o Виверо, но ние избравме Фоз затоа што е еден од најголемите градови во областа, а исто така и поради тоа што има не помалку од дваесет и пет километри крајбрежје. Меѓу неговите прекрасни плажи, ќе ја споменеме урбаната на До Рападоира, кој ги има сите услуги и го носи значката со сино знаме. Но, доколку сакате потивок песок, ви ги препорачуваме плажите на ареолонга, сместена меѓу карпи, или онаа на пола, опкружен со мало шеталиште.

Од друга страна, во околината на Фоз мора да се посети импозантното Базилика Сан Мартин де Мондонедо, предромански храм од XNUMX век кој се смета за прва катедрала во Шпанија. Исто така, во Санта Сесилија го имате Манор на грофот Фонтао а, точно, на една од страните на плажата Ареалонга, се наоѓа тврдината Фазуро, датиран во XNUMX век п.н.е.

Конечно, ако го посетите Фоз на крајот на август, ќе можете да учествувате на Норманска партија, кој ги пресоздава викиншките рации на галицискиот брег.

Пењискола во шпанскиот Леванте

Пешискола

Пењискола, едно од евтините места за патување во Шпанија со плажа

Во нашата турнеја на евтини места за патување во Шпанија со плажа, целосно ја променивме околината за да се преселиме во Медитеранот и да разговараме со вас за Пешискола. Се наоѓа во северниот дел на провинцијата Кастелон, ви нуди и пристапни цени за вашиот престој.

Има и прекрасни плажи, почнувајќи од Северот, кој е под сенката на Замокот на папата Луна и има пет километри ситен бел песок. Меѓутоа, ако претпочитате повеќе груби простори, можете да изберете плажи како што се Ел Русо и Лас Виудас или заливи како Ел Воланте, Аргилада Бадум и Орди.

Плажите не се единствените природни споменици што можете да ги видите во Пењискола. На Снукер Тоа е огромна празнина во карпите низ кои излегува морето во бурните денови. На негова страна, на Природен парк Сиера де Ирта Тоа е импресивен крајбрежен резерват на флора и фауна.

Но, ако Пењискола се издвојува по нешто заедно со бреговите на песокот и хотелската понуда, тоа е по своите споменици. Веќе ви кажавме за замокот Папа Луна, изграден од Темпларите во XNUMX век. Романски во стил, величествено стои на карпата што доминира во градот.

Заедно со ова, треба да ја посетите и Пењискола парохиска црква Санта Марија, на готска фактура, иако корицата е романескна, а храмовите на Богородица де ла Ермитана и Сан Антонио. Исто така, можете да ги видите ѕидовите што Филип Втори наредил да се градат за да се заштити градот и интересен Музеј на морето.

Моган, опција на Канарските Острови

Моган

Пуерто де Моган, на островот Гран Канарија

Сега патуваме во Остров Гран Канарија да предложи Моган меѓу евтините места за патување во Шпанија со плажа. Во оваа општина можете да најдете и многу евтини апартмани и хотели, а истото можеме да ви го кажеме и за нејзината гастрономска понуда.

Оваа област е толку туристичка што во подножјето на нејзините плажи се изградени урбанизации. Зборуваме за песочни брегови како оние во Венегуера, Таурито, Порторико, Анфи дел Мар, Паталавака o Свештеничка плажа. Исто така, од неговото пристаниште заминуваат чамци кои ве носат до областите за набљудување китови. Но, Моган има и други чуда.

Дел од Сеопфатен природен резерват Инагуа и Рурален парк Нубло покриваат нивната општинска област. Но, пред сè, го истакнува Бик природен споменик, планински масив со голема посебност кој ви нуди прекрасни пешачки патеки.

Конечно, нема недостиг од споменици во оваа област на Канарските Острови. Ве советуваме да прошетате низ улиците на самиот Моган и да го посетите убавото Црквата Сан Антонио де Падова, изградена во XNUMX век, во која има прекрасен издлабен дрвен таван. Веќе тргнувајќи кон пристаништето, го имате Изгорена воденица, кој бил најголем на целиот остров во своето време. И на Домот на куратот Тоа е традиционална Канарска куќа, исто така од XNUMX век.

Торемолинос, на Коста дел Сол

Куќата на Наваја

Куќата на Наваја, во Торемолинос

Исто така во Коста дел Сол Имате евтини места со плажа. би можеле да разговараме со вас за Беналмадена, на Фуенгирола или де Mijas, но ние избравме Торемолинос бидејќи беше еден од првите градови што стана туристичка дестинација во областа.

Ова во голема мера се должи на неговите прекрасни плажи со бел песок и кристално чистите води. на Карихуела тоа е урбано и е опкружено со шеталиште полно со барови и ресторани. Од другата страна е Плејамар и, во средината на двете, онаа на Бајондило. Конечно, плажата Лос Аламос има неколку модерни барови на плажа каде што можете да се напиете и да слушате музика разладување.

Исто така, Торемолинос ви нуди други места на интерес. Ако сакате да пешачите, направете го тоа во Крајбрежна патека, кој оди од Нерја до Естепона и ви нуди прекрасни пејсажи. Што се однесува до овие, оние што ги имате од тогаш Глен на Волкот, надморска височина која ви нуди уникатен поглед на Коста дел Сол.Од друга страна, меѓу боровите шуми го имате Ботаничка градина на Инките Мил, која има повеќе од четириесет илјади квадратни метри. Сепак, големиот природен споменик на градот Малага е Моро Поинт, што го дели на два дела и претставува спектакуларен поглед.

Од друга страна, Торемолинос има и интересни градби. Меѓу нив се издвојува Кулата Пиментел или Лос Молинос, кој го дава своето име на општината и е изграден околу XNUMX век. Тоа беше едно од одбранбените утврдувања изградени од Насридите за да го одбранат брегот.

Сепак, најубавите градби во градот се рекреативните вили пред туристичкиот бум. Изграден во дваесеттите и триесеттите години на минатиот век, можете да го видите Куќите на Марија Барабино, на Санта Тереза или де Аголна градина. Но, можеби најспектакуларното е онаа на Наваџиите, убава нео-мудејарска палата со полихромна фасада и зелен покрив.

Салоу, Коста Дорада меѓу евтините места за патување во Шпанија со плажа

Торе Вела

Старата кула на Салу

Сега се преселивме во Каталонија а поконкретно на провинцијата Тарагона да разговарам со тебе за Салу. Овој град ви нуди и широк спектар на евтини хотели и апартмани за вашиот одмор. Многу блиску до него е и комплексот на Порт Авентура. Но, уште поважно, има прекрасни плажи.

Тоа од Леванте Има прекрасно шеталиште и Запад се граничи со пристаништето. Помали се оние на Лос Капеланес и Плаја Ларга. Меѓутоа, ако претпочитате малку повеќе спокојство, во Кејп Салу, каде што ќе видите светилник од XNUMX век, имате бројни заливи, сите многу убави. Така, онаа на Peña Tallada, Morisca, Crancs или Font.

Што се однесува до спомениците што можете да ги видите во каталонскиот град, ќе започнеме со разговор за нив црква Санта Марија дел Мар, изградена во XNUMX век според класичните канони. Можете исто така да ја посетите Торе Вела, одбранбено утврдување од XNUMX век во кое, обновен, денес се сместени уметнички изложби.

Од друга страна, во Плаза Бонет ја имате зградата на Капетанија, изградена во XNUMX век, а на шеталиштето на споменик на Хаиме И и Сајбер-извор, со своето шоу на вода, светлина и бои. Сепак, како и во Торемолинос, големите урбани накит на Салу се викендичките изградени на почетокот на XNUMX век. Меѓу нив се издвојува, на Шале Боне, модернистичка скапоценост поради Domènec Sungrayes, ученик на Гауди.

Конечно, на Paseo 30 de Octubre можете да видите збир на маслинови дрвја стари над илјада години. А, доколку ви се допаѓа железницата, ве советуваме да ја посетите старата карилет станица, мал воз што превезувал стока до Реус. Таму можете да видите неколку парни локомотиви од XNUMX век.

Како заклучок, ви покажавме неколку евтини места за патување во Шпанија со плажа. Сите тие се евтини и вредат поради нивната природна убавина, нивната хотелска понуда и нивните споменици. Но, ние би можеле да ви кажеме за други како Калвија во Мајорка, со места како убавото Санта Понса; од Гандија во Валенсија, со неговиот стар град и неговата колегијална црква Санта Марија; на Мојакар во Алмерија, со своите бели куќи и импресивни морски корита, или Конил де ла Фронтера, еден од најживописните градови на Коста де ла Луз. Зарем не мислите дека тие се интересни места за да поминете евтин одмор?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*