Египетска култура

Во Африка е Египет, земја чие име веднаш буди слики од огромни и мистериозни пирамиди, древни гробници и фараони закопани со богатства. Верувам дека никој не може да го пропушти Египет, барем еднаш во животот треба да отидете и да видите, допрете и почувствувате што оваа прекрасна земја има да понуди за историјата на нашата цивилизација.

Но, како е културата во Египет денес? Што е со туристите, што со жените, што се гледа добро, а што не? За тоа се однесува нашата статија денес.

Египет

Е во Африка и Азија, иако главно на првиот континент. Познатата пустина Сахара зазема голем дел од нејзината територија, но реката Нил е таа, која формира долина и делта, додека не се излее во Средоземното Море, генерира плодни земји, населени, илјадници години.

Еден од колевките на западната цивилизација, Антички Египет е исклучително важен за нашиот вид и денес, остатоците од оваа неверојатна цивилизација с decorate уште ја красат неговата површина и станаа туристички магнет.

Климата во Египет е суптропска, со топли, суви лета и благи зими. Всушност, зимата е најдоброто време да се посети Египет без да се изгори до смрт во обидот.

Египетска култура

Египет е а космополитска земја каде што се спојуваат различни култури. Во арапските земји е поотворени и либерални, особено во третманот или разгледувањето со странци кои доаѓаат во посета. Треба да се има на ум одредени зборови: скромност, гордост, заедница, лојалност, образование и чест. Египетското општество е доста хомогено, со повеќе од 99% етничка хомогеност. Речиси сите се муслимани, кои припаѓаат на сунитската заедница, а исламот е неизбришлив белег.

Египетско општество е раслоен и во зависност од местото што луѓето го заземаат во него добиваат различен третман. Затоа, познавањето на тоа место е важно. Ако лицето студирало на универзитетот, тоа е многу вредно, колку и на кој универзитет го направил тоа. Семејствата инвестираат многу пари во образованието на нивните деца, бидејќи тоа е алатка за социјална мобилност.

Ок сега зборувајќи за семејството, Египќаните придаваат големо значење на внатрешното јадроНа Семејството мора да се однесува со интегритет за да се почитува и затоа жените се заштитени од машките членови на нивното семејство додека не се венчаат. Има луѓе повеќе муслимани од другите, или кои повеќе се придржуваат кон верските конвенции, така што ќе видите жени или млади девојки со шамија, а други повеќе покриени.

Египет тврди за себе дека е а безбедна земја за жени И точно е дека постојат групи женски туристи кои избираат да патуваат во оваа земја и немаат проблеми. Очигледно, почитување на обичаите и однесувањето на облекување. Единствено што треба да размислите е да не патувате на забави, бидејќи некои згради и места може да бидат затворени, во спротивно можете. Набудување: мажите многу интензивно гледаат на странски жени, дури и ако се придружувани од нивните сопрузи, момчиња или пријатели. Тоа е прилично непријатно.

Бизнисот и животот воопшто00 се водат со Грегоријански календар, но има и други календари што се земаат предвид. На пример, тој исламски календар која се базира на набудување на одредени верски формалности на 12-месечниот лунарен календар со по 29 до 30 дена. Муслиманската година тогаш има 11 дена помалку од Грегоријанската година.

Друг календар што се користи во Египет е коптскиот или Александриски календарНа Ова го почитува сончевиот циклус од 12 месеци со по 30 дена и месец од само 5 дена. На секои четири години, на тој пократок месец се додава шести ден.

Во однос на мода Seeе видите разни стилови кои имаат врска со околината и културите што владеат во оваа земја. Од една страна е бедуинскиот стил, повеќе претставен во оазите на Синај и Сива, со високо извезени и шарени ткаенини, ремени, брокат и маски со многу сребро и злато. Постои и нубиски стил, типичен за нубиските села на јужните брегови на Нил: бои, везови ... Очигледно, с everything е обоено на западниот начин што се наоѓа во маици, панталони, чевли, меѓународни брендови. На

Како треба да се однесуваме во Египет? Мора да се облекуваш скромно и да знаеш како да се претставиш на другиот, со подарок вклучен ако состанокот е поформален, младите мора да покажат почит кон постарите, не можеме да одиме пред некој што се моли (ова важи ако се муслимани, но треба да се знае и да се применува), не мора да останете долго време во посета, можеби нема да бидеме точни ...

Секако Не е исто ако некој е жена или мажНа Ако сте маж и за првпат се сретнете со Египќанец, ракување соодветствува со десната страна. Ако сте жена и за првпат поздравувате жена, доволно е малку да ја наведнат главата или да разменат лесно ракување. Ако поздравите се измешани, понекогаш вреди да се ракува, иако жената треба да биде таа што прво ќе ја подаде раката ако сте маж, ако таа не, таа само ја тресе главата.

Како што гледаме, гестуалната комуникација е важна. Египќаните се доста експресивни и страсни луѓе кога станува збор за разговор, така што секогаш ќе гледате одлични гестови. Радоста, благодарноста и тагата се отворено, но гневот помалку затоа што погрешно се толкува како навреда. Се чини дека тие се сосема директни, но не е така, како и другите култури да се биде фронтален во нивните желби не е нешто вообичаено. Египќаните избегнувајте директно да кажете „не“ така што тие траат долго, како и Јапонците.

Што се однесува до физичкиот контакт, с everything зависи од степенот на односите што луѓето ги имаат. Како туристи нема да стигнеме до тој момент, освен ако имаме пријатели или сме поврзани со работа со локалното население, но да речеме дека непишаните правила за физички контакт зависат од степенот на запознавање и пол, очигледно. Раката на раката како типичен личен простор е она што треба да се земе предвид.

Последни размислувања: ако сте поканети во египетска куќа да јадете, донесете подарок, скапи чоколади, слатки или колачи, никогаш не цвеќиња, бидејќи тие се резервирани за свадби и болни; Ако има деца, подарок за нив е исто така добро прифатен, но с everything што давате, запомнете добро, мора да го дадете со десната рака или со двете раце. И не очекувајте подароците да се отворат штом ќе бидат примени.

Во суштина, не заборавајте дека Египет е муслиманска земја во која треба многу да ги почитувате обичаите што не се наши. Не смееме да го изгубиме од вид тоа прашање: не сме дома, мора да имаме почит. Од искуство, да се биде жена не е најудобното нешто во Египет, а шетањето низ улиците на Каиро може да биде досадно, бидејќи тие многу те гледаат, премногу. Ми се има случено дури и да шетам во придружба на мојот сопруг и да ми се кажуваат работите, без оглед на нивното присуство. Мојата кратка коса? Можеби е, бидејќи носеше долги панталони и кошула, ништо светкаво.

Но, она што сакам да го кажам е дека иако Египет е полиберална земја од другите муслимански земји, тој не е ниту во другата крајност. Со трпение, почит и повеќе трпение, вистината е дека можете да уживате во сите историски и културни чуда на оваа голема земја.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*