Храмови во Египет

Ако ви се допаѓа историјата, древните цивилизации и мистерии, Египет мора да биде на вашата рута на дестинации за патување. Еднаш во животот треба да отидете во Египет и да ги видите неговите чуда од прва рака.

На храмови на Египет Импресивни се и можете да ги видите на многу фотографии и на телевизија, но да ги гледате во живо и директно е нешто што е бесценето. Дали ќе ги пропуштите? Тука ви оставаме список на најдобрите храмови во Египет, оние што мора да ги видите да или да.

Храмови во Египет

Овие конструкции тие се стари илјадници години и без сомнение тие се нешто славно. Првото патување во Египет ги воодушевува сите патници, но ако имате среќа да одите неколку пати, изненадувањето никогаш не престанува и тоа е одлично.

Египет несомнено ги има најголемите храмови во светот и во општи линии датираат од четвртиот век пред нашата ераНа Точно е дека многу од нив се светски познати, но има и други кои се убави и немаат толку преса.

Во Египет с everything е древно, на секое место се наоѓаат древни урнатини или храмови. Од Каиро до Луксор, по Нил до Асуан, невозможно е да не наидете на некои од овие прекрасни конструкции.

Прво треба да го именувате Храмот Карнак која била изградена помеѓу 2055 година п.н.е. и 100 н.е Посветен е на три богови, Амун-Ра, Мут и Монту, и мора да се каже дека нејзиниот главен храм тоа е најголемото верско место некогаш изградено.

Зачудувачки агол е салата Хипостил, локација покриена со помош на колонади, што беше вообичаено во Египет, но можеше многу добро да се изучи на оваа локација. Оваа соба е нешто огромна, со 134 колони и 16 редови. Тука е погодно да ја направите турнејата со водич и внимателно да ги слушате деталите.

El Храм Абу Симбел Првично бил изграден во низината на Нил, но Со изградбата на браната Асуан, таа мораше да се помести во модерно инженерско ремек -дело. Тоа се случи во 60 -тите и првичното градилиште беше оставено на дното на езерото Насар.

Денес храмот Абу Симбл е безбеден: Постојат 20 статуи на Рамзес Втори и изградена е околу 1265 година п.н.е, но тие колоси се во многу добра општа состојба. Она што обично се прави е да ангажирате турнеја од Луксор до Асуан и вреди да се поминат 280 километри помеѓу тие две точки. Друг начин е да отидете на крстарење по Нил во Асуан и да поминете неколку дена таму.

Храмот на Мединет Хабу е посветен на Рамзес III а некои од нејзините колони ги задржуваат своите слики. Се наоѓа на западниот брег на Луксор и Тоа е вториот најстар антички храм во Египет.

Храм што отсекогаш ме воодушевувал, бидејќи реконструкцијата овозможува отворање прозорец кон минатото Храмот Мортур на ХатшепсутНа Хатшепсут била кралица која починала во 1458 година п.н.е. и нејзината елегантна и огромна гробница близу е долината на кралевите, на западниот брег на Нил.Кралицата беше една од најважните жени во своето време и една од најуспешните фараони, која владееше 21 година.

Храмот изградена е од страната на огромната карпаИма три нивоа што одат во пустина и археолозите велат дека во нивно време овие земји имале голема вегетација, иако сега тие се голема пустина. Растенијата можеби недостасуваат, но сепак е импресивна локација. Постојат многу тури низ Долината на кралевите воопшто.

El Храмот на Рамзес II мора да го знаеш и ти. На крајот на краиштата, Рамзес Втори беше еден од најпознатите и најпопуларните фараони. Првично беше а мртовечен храм многу слично на она на Мединет Хабу, по својата огромни статуи посветени на кралот.

El Храмот Луксор Тоа е светски познато. Храмот е во самиот град, на бреговите на Нил и тоа е прекрасна глетка, особено навечер кога ќе им се запалат светлата и можете да го фотографирате. Храмот е во поранешна Теба, и се чини дека бил изграден под XNUMX -та и XNUMX -та династија. Почитувај го богот Амун-Ра и има различни агли од различни времиња.

Зградата е добро сочувана и с still уште има многу структури, особено колонадата што поврзува два нејзини дворови. И светилиштето каде што беше почестен Амон с still уште има некои од неговите оригинални плочки. Очигледно, тоа е светско наследство.

El Храм Ком Омбо Се наоѓа на Нил и е посветен на два различни богови, Хорус и Собек. Тоа е храм близнак со две конструкции вградени во огледало. Не е толку старо како другите затоа што изградена е под династијата птоломејски (со грчко потекло и по Александар Велики). Подоцна, под римска власт, беа направени некои проширувања. Тука се откриени, на пример, 300 мумии за крокодили и денес тие се изложени во музејот на крокодили што можете да ги посетите.

El Храмот Едфу е на западниот брег на Нил и тој е еден од најдобро зачуваните во земјата. Неговата изградба започна во 237 година п.н.е. и заврши во 57 н.е., од раката на таткото на Клеопатра, Птоломеј XII. С still уште има покрив, па дава друго чувство, поблиску во времето.

El Храмот на Сети I се наоѓа на Абидос и содржи натпис од XNUMX -та династија познат како Список на кралеви од Абидос, хронолошка листа со касетите на фараоните од секоја египетска династија од Менес до таткото на Сети I, Рамзес I. Храмот е над Нил.

Можеме да го именуваме и мртовечни храмови на Долината на кралевите, иако не се толку светкави или импресивни како другите. Овде можете да го знаете Храмот на Рамзес IV, оној на Мернептах и ​​оној на Рамзес VI. Имаат огромни воздушни комори, шарени слики кои одразуваат сцени од Книгата на мртвите ... Вистината е дека откако видов толку многу гол камен, светлите бои, просторот и чувството на мир на овие места се изненадувачки. Нема саркофази или нешто слично, сето тоа отиде во музеи или крадци, но тоа е место што вреди да се посети.

Конечно, на Колоси од Мемнон, изградена околу 1350 година п.н.е. Тие се два колоса што го претставуваат фараонот Аменотеп III во седечка положба. првично го чуваа влезот во мртовечниот храм на тој фараон. Храмот од кој беа дел речиси исчезна и колосите се доста оштетени, но мора да ги посетите.

На овие храмови тој додава ноќи во пустина, попладне во чаршија, прошетки низ Каиро, посета на пирамидите и секако, обиколка на Археолошкиот музеј во Каиро. Односно, никогаш нема да можете да го заборавите Египет.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*