Египет со деца

Дали е можно да се патува со деца во кој било дел од светот? Можеби е, има навистина авантуристички семејства, но има и семејства кои не бараат ризици. Сепак, постојат прекрасни дестинации од кои секое дете би било воодушевено ... На пример, Египет. Дали се осмелувате да патуваат во Египет со деца?

Кога имав 10 години, сакав пирамиди и урнатини на храмови. Сонував за нив, прочитав се што можам за таа африканска земја и сонував да бидам археолог. Така да, многу деца го сакаат Египет и да, има луѓе кои патуваат во Египет со деца. Да видиме како, кога и на кој начин.

Египет со деца

Првите прашања што ни паѓаат на ум кога ќе помислиме на Египет со деца, имаат врска со тоа каде да застанеме, дали можеме да шетаме мирно, што да не пропуштиме, најдобрата клима, документи, вакцини ...

За почеток треба да го изберете датумот а патниците се согласуваат во тоа најдобро време за одење е помеѓу октомври и април. Во октомври, времето е сè уште топло, но не поразително во поголемиот дел од земјата, додека Декември и јануари се најтуристички месеци и има премногу луѓе за да им биде пријатно. Летото е само заматен, особено во средината на август, затоа избегнувајте го.

Да патувам во Египет воопшто виза е потребна и важечки пасош, па мора да проверите како е договорот со вашата земја. Постои виза што се обработува на аеродромот и воопшто за повеќето европски земји трае 30 дена и се плаќа во готово, но пазете се, од една страна овој објект е отворен само за некои земји, а од друга, ако пристигнување по копно или море, визата мора да се обработи однапред.

Говорејќи за парите, Египет е супер туристичка земја, затоа кредитни картички се широко прифатени, но сепак, не престанувајте да имате при рака египетски лири затоа што не мора да верувате. Сега, исто така, се прашуваме дали Египет е безбедна земја за патување или мајката може да се движи сама со децата. Тоа е муслиманска земја и имам пријатели кои не поминале многу добро, дури и со сопрузите покрај себе.

Но, постојат искуства и искуства мерките на претпазливост не се излишни (особено во однос на облеката, односно покривање на нозете, рамената, ништо многу либерални работи). И дали е тоа Египет е малку поконзервативен отколку другите земји од Северна Африка.

Не треба да очекувате големи безбедносни мерки во транспортот, безбедносните ремени, на пример, или детските седишта. Исто така, се препорачува да имате бидете внимателни со храната бидејќи нема толку многу хигиена како во другите земји. Ако не сакате малите да страдаат од дијареја или повраќање, тогаш бидете внимателни со тоа.

Ова во врска со грижата или размислувањата, но за волја на вистината има работа за вас, оваа, но друга за децата. Она што сакам да го кажам е Силно се препорачува малите да научат за Египет пред да ја посетат земјата: читања, документарни филмови, дури и цртани филмови. Исто така се препорачува посета на музеј во вашата земја кој има египетски богатства. Мора да предизвикате iosубопитност и да им дадете информации за да можат, дури и со нивните ограничувања контекстуализирајте ја идната посета.

Што да се посети во Египет со деца

Па, можеме да започнеме со разговор за региони: Каиро, Вале дел Нињо на југ, пустина на запад, долж брегот на Црвеното Море. Секој од нив нуди свои и кога патувате со деца идејата е направете мешавина за да не претерате на деца со премногу историја, премногу музеи, премногу култура. Можеме да ја охрабриме и задоволиме curубопитноста на детето и во исто време да го натераме да се забавува.

Во долината на Нил има храмови и оди покрај реката, во пустината огромна и златна дини и јавања со камили, и на брегот на Црвеното Море опциите преминуваат на спортови на вода. Тука треба да одите само со регистрирани инструктори, да проверите што опфаќа осигурувањето, а што не, да имате прилично крема за сончање и да не нуркате за неколку часа по пристигнувањето во Египет.

Во пустината е Оаза на сива, совршено место за најмалите, а исто така и античките фосили на кит што може да се видат во Вади Ал Хитан или вози камила од западниот брег на Луксор. Можете ли да замислите како вашите мали прават сето ова?

Па замислете ги како шетаат по Голема пирамида, внатре, ако не сте клаустрофобични, обиколувајќи ги салите на величествените Музеј во Египет со сите свои богатства или гледање мумии на Музеј за мумификација, нешто што без сомнение нема да го заборават. Се разбира, кога ќе ги посетите пирамидите најдобро е да одите во група и со водич Бидејќи има толку многу продавачи, огромно е, и може да имате нервоза да ги контролирате децата и да се обидувате да не плаќате ништо на секој што ви бара пари. Сите во исто време.

Вршењето на обиколка гарантира дека тие можат да ви организираат фотографија или камила. Да, плаќате за сè, но плаќате и не грижете се за пазарење. На летови со балони со топол воздух Тие се по ред на денот кога ќе го посетите Луксор. Тие се безбедни? Што знам јас! Моите свекори го сторија тоа минатата година, пријател пред неколку години ... но исто така е вистина дека не многу одамна се распадна еден, каков камен ... Од тебе зависи.

Можете исто така да ги додадете во вози на Фелука, бродот Нил, потенцијално достапен во Каиро, Луксор или Асуан, подобро попладне, на зајдисонце; или воз од прва класа до Танта или трамвајот до Александрија. На брегот на Црвеното Море целото семејство може да пешачи, шнорхел, да оди со брод или запознајте го Суецкиот канал од Порт Саид и видете ги огромните, гигантски, товарни возила кои го преминуваат.

Сите овие активности може да се вршат тивко со деца и како што можете да видите, не зборувам за плоштади или забавни паркови или трговски центри. Како што можете да видите, патувањето во Египет со деца е нешто друго. Не е Дизни, различно е. Конечно, прашањето за тоа дали Дали е безбедно или не е да се патува во Египет со деца? три конкретни одговори: да, не, зависи. Вистина е дека има терористички напади, да, во декември минатата година експлодираше бомба на многу популарна туристичка рута, на пример, но луѓето доаѓаат и си одат цело време, па мислам дека одговорот е зависи.

Тоа зависи од тоа што сакате да го искусите и зависи од политичкиот момент во земјата. Имајќи го предвид ова, ваша одлука е. Сум бил во Јапонија пет пати и сестра ми секогаш ми кажуваше дека Токио чека на граананнн земјотрес. Јас одам исто. Прекрстувам прсти, преземам мерки на претпазливост и се расположувам. Што мислиш?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*