Езера Ковадонга во Астуриас

Езера Ковадонга

На Езера Ковадонга Сместени се во националниот парк Пикос де Европа, во кнежевството Астуриас. Тоа е една од нејзините најважни природни области и многу туристичко место кое секоја година го посетуваат стотици луѓе. Одбегнувањето до овие прекрасни езера опкружени со зелени полиња и планини е голем успех.

Ако сакате да го знаете сет на езерата Ковадонга и светилиштето, ќе ви дадеме интересни информации. Планирање на патување до оваа област може да биде нешто навистина забавно, затоа мора да размислиме за местата што треба да ги видиме и како да стигнеме таму. Забележете ги сите информации за езерата.

Како да стигнете до езерата Ковадонга

Овие езера се пристапни по пат. Сепак, мора да знаеме дека има сезони кога сообраќајот е ограничен а може да помине само јавен превоз. Ова обично се случува во висока сезона, во текот на летото и некои празници и долги викенди, па затоа треба претходно да дознаете за овие можни ограничувања и за распоредот на јавниот превоз до езерата. Во текот на остатокот од годината е можно да одите кај нив со приватен автомобил.

Околината на езерата

Езера Ковадонга

Езерото на Ковадонга се формираат од две мали езера, наречени Енол и Ерчина. Постои и помала, Брицијал, која се појавува само кога има топење на снег на планините. На Енолско езеро Таа е најголемата лагуна и е на надморска височина од околу 1.000 метри. Има убава смарагдно зелена боја што го прави едно од најфотографираните езера. Тоа е една од најубавите поставувања во областа, опкружена со високи планини со снег и зелени полиња. Во длабочините на ова езеро се наоѓа Богородица од Ковадонга.

El Езеро Ла Ерчина тоа е другото езеро, помало и поплитко од претходното. Во оваа област е вообичаено да се видат крави и овци, бидејќи овие полиња се користат за пасење, создавајќи навистина убава и типична слика на Астуриас.

Езера Ковадонга

Кога пристигнувате на подрачјето на езерата, обично се случува предодредена посета, со мала патека. Го обиколувате езерото Енол и доаѓате на паркинг од кој има кратка прошетка низ која може да се види целата езерска област. Ако одиме по некои скали во близина на паркингот можете да стигнете до Мирадор де ла Реина, од каде ќе имаме одлични панорамски погледи. По гледиштето, се рудниците Буферера и стигнувате до центарот за толкување каде што ќе можете да дознаете малку повеќе за областа Пикос де Европа со постојана изложба.

Санта Куева де лос Лагос де Ковадонга

Пештера Ковадонга

Луѓето кои одат на езерата не се ограничени на гледање на природните простори, бидејќи посетата на пештерата е задолжителна. Ова место се наоѓа токму во мала пештера каде што е и Богородица од Ковадонга позната како Сантина. Оваа слика на Богородица е донирана од поглавјето на катедралата Овиедо во 1778 година по големиот пожар што го уништи претходното дрвено светилиште. Тука е и гробот на првиот крал на Астуриас, Дон Пелајо.

Пештерата е место кое и да не сме религиозни треба да го посетиме, бидејќи има огромна убавина. Ја гледаме пештерата и а мало светилиште и веднаш под водопад се издига кое се влева во мало езеро. Изгледа како место од книга, но е потполно реално. Под пештерата можете да го видите и изворот на Седумте кањи или изворот на таинствата. Легендата вели дека ако пиеме од тоа, ќе се венчаме истата година.

Базилика Ковадонга

Базилика Ковадонга

Оваа базилика била подигната како монументален храм кој имал за цел да ја врати важноста на областа Ковадонга што ја имала некогаш. Овој верски објект е направен во неоромански стил. Се издвојува фактот дека тој бил подигнат во розово-мермерен камен што бил земен директно од планините на Ковадонга. Има централен кораб, три ребрести апсиди. Внатре може да видите некои уметнички дела како што е сликата на Луис де Мадразо на „Прогласот за кралот Пелајо“.

Празник на Богородица Ковадонга

Богородица од Ковадонга

El 8 септември е денот на Астуриас, кој е познат и како ден на Богородица Ковадонга. За време на овие денови, приливот кон езерата е навистина голем, бидејќи во областа се одржуваат прослави во чест на Богородица. Резбата на Богородица од Ковадонга, која е потопена во езерото Енол, е изнесена на површина токму на овој ден, за да се спроведе во поворка и поклонение. На крајот од поворката, девицата е потопена во ова езеро до следната година. Легендата вели дека ова езеро настанало од солза на Богородица.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*