Хаконе, екскурзија од Токио

Еден од симболите на Јапонија Тоа е планината Фуџи, но освен ако не сте во многу висока зграда и небото е чисто, не изгледа многу добро од Токио. За да го цените, заедно со другите планини, шуми и прекрасни езера, мора да го напуштите градот.

Хаконе е една од најпопуларните дестинации и се препорачува кога станува збор за доживување на езерото Јапонија. Тој е многу близу до Токио и бидејќи транспортот е исклучително ефикасен тука, тој е лесен и брз. И според распоредот! Ајде да видиме тогаш што можеме да направиме и да видиме во Хаконе.

Како да стигнете до Хаконе

Ако сте турист и сте го купиле Јапонски железнички премин во вашата земја можете да ги користите JR линиите, односно јавните линии. Но, во одреден момент ќе мора да отидете на приватна линија и да ја платите разликата. Ова е вообичаено во Јапонија: иако ЈР е многу долг, понекогаш мора да одите на приватна линија. За среќа, не секогаш.

Со R.Р. ќе стигнете до Одавара и од таму можете да користите или приватни возови или автобуси. Arriveе пристигнете со шинкансен од станицата Токио или Шинагава за само половина час. Мора да бидат возовите Кодама и некои Хикари, затоа прашајте во канцеларијата кога ќе пристапите да ја резервирате билетот (не сите Хикари застануваат во Одавара). Друга опција е да земете локален или брз воз во Токио, кој припаѓа на линијата JR Tokaido или линијата JR Shonan Shinjuku. Сè е покриено со JRP.

Хаконе

Општината е обемна и има неколку планински села, некои лоцирани на бреговите на езерата или во долината. Целата област тоа е поврзано со добра мрежа на возови, автобуси, жичари, фуникатори и чамци. Исто така, нуди различни туристички премини со различни цени. Имено:

  • Фуџи Хаконе Пас: опфаќа превоз во областа и исто така околу петте езера Фуџи. Тоа е три дена и по избор вклучува превоз од Токио. Чини 5650 јени, околу 50 УСД.
  • Бесплатно поминување на Хаконе: два или три дена вклучува неограничена употреба на сите возови, автобуси, фунгикулари, жичари и чамци во Одакију во областа. И, исто така, по избор, кружен превоз до Токио. Чини 4000 јени, околу 40 евра.
  • Превој Хаконе Камакура: Тоа е најскапиот премин и обезбедува тридневно неограничено користење на возови на мрежата Одакиу, превоз во и околу Хаконе и пристап до Камакура. Чини 6500 јени.

Хаконе е на помалку од 100 километри од Токио и добро место за уживање топли извори, вер езера и се надевам дека Фуџисан. Одморалиштата Онсен се популарни и добар начин да уживате во нив е да спиете во риокан, традиционално јапонско сместување. Сите цени ги има и ве уверувам дека искуството вреди.

Потоа, постојат соодветни термални градови како Јумото, во близина на Одавара, еден од најпознатите. Постојат риокани скриени во планините, на пример, и други на брегот на езерото Аши. Ако не престојувате во риокан, сепак можете да уживате во топла пролетна бања во јавна, отворена за патници, за помеѓу 500 и 2000 јени. Запишете ги имињата на овие риокани: Тензан, Хаконе Камон, Јуносато Окада, Хаконе Јурио или Капа Тенгоку.

Што да посетите во Хаконе

Јапонија е вулканска земја чија географија е обележана со нејзината историска историја. Хаконе има многу да види можете да изберете да направите и да видите сè или да се ограничите на помало коло. Тоа зависи од тоа што сакате да направите и од времето што го имате.

За краток спој Излезете од возот во Одавара или Хаконе-Јумото и одете до возот Тозан кој по 50 минути патување завршува во Гора. Тука ќе го поминете жичарот до последната станица, ќе се смените на жичарницата и ќе завршите на брегот на езерото Ашиноко. Можете да го преминете езерото со брод и да завршите во Хаконе-Мачи или Мото-Хаконе од каде можете да се качите во автобусот и да се вратите на вашата почетна точка. Ова коло не трае повеќе од три часа.

И долг и целосен круг? Слегувате од возот во Одавара или Хаконе-Јумото. Ако се симнете на првата станица, можете да го видите замокот Одавара, кој е оддалечен само 10 минути и е на рид. Ако не земете А. гроздобер воз, Тозан, до станицата Хаконе-Јумото, мало, но убаво гратче. Постои туристичка канцеларија со персонал кој зборува англиски јазик, кој ќе ви даде мапи и брошури за тоа што можете да направите и да видите тука.

Очигледно, има куќи со термални бањи и може да останете еден ден. Ако не се вратите назад во возот, бидејќи трасата што останува е прекрасна, горе на ридот. Getе стигнете до Станица Мијаношита, со многу онсен. Еве еден стар хотел, од XNUMX век, каде што можете да пиете или да јадете нешто. Две станици подоцна, во Чококуно-Мори, ги имате најубавите предели во Хаконе и Музејот на отворено во Хаконе посветен на модерната скулптура.

Ако пешачите десет минути, треба да стигнете Гора, термалниот извор Тозан. Тука се качувате на жичницата што се искачува по планинското планина. Секоја станица има своја, но патувањето завршува на Соузан каде го носиш Cableичница Хаконе тоа ве носи право до височините во патување од пет километри. На половина пат имаш Овакудани, област околу кратерот што експлодира пред три илјади години и кој денес зачувува сулфурни фумароли, термални езерца и реки со топла вода. Исто така, во добро време можете дури и да ја видите планината Фуџи.

Тука е местото каде што можете да купите јајца варени директно во вулканската вода и тие се многу црни. Дали некогаш сте го виделе тоа на ТВ? Постојат ресторани и продавници. Ако сте повеќе авантуристи и носите удобни чевли, тогаш можете да продолжите да пешачите и да стигнете до врвот на планината Камијама и планината Комагатаке. Тука повторно го земате жичарот и се спуштате кон езерото Ашиноко. Оставете два часа пешачење со ветер и повремен дожд.

Ако не сакате да пешачите толку многу, имате средна рута: пешачите половина час до планината Камијама, а потоа се спуштате на брегот на езерото Ашиноко. Недалеку не е жичникот Хаконе кој се поврзува со Овакудани. Овозможете петчасовна екскурзија. Овакудани е една од станиците на жичникот Хаконе што го поврзува Соузан со Тогендаи.

Можете исто така да пловење со брод на езерото Ашиноко, езеро во калдера што е дел од класичната разгледница Фуџисан. Има села на нејзините брегови, нема ништо многу развиено и неколку одморалишта. Постојат две компании кои имаат крстарења, а турнејата трае не повеќе од половина час и чини околу 1000 јени. Дури и еден од бродовите е пиратски брод, а другиот брод со бран од Мисисипи. Вистината е дека со текот на времето, долгиот круг се препорачува многу повеќе, бидејќи ќе видите скоро сè што Хаконе има за вас.

Зошто мојот совет е да го земеш повеќе како дво-тридневна екскурзија. Останувате во околината, шетате, одмарате, излегувате ноќе и потоа се враќате во Токио.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*