Екстремен студ: зимски одмори во Норвешка

Зима во Норвешка

El зима во Норвешка Таа е една од најстудените што може да се живее, а сепак сè повеќе луѓе чекаат на овие датуми за да можат да уживаат во шармот на оваа земја во целиот нејзин сјај. Вистината е дека со зголемувањето на туризмот во текот на оваа зимска сезона, активностите се зголемија за забава овие месеци, и секако може да биде возбудлив и незаборавен одмор.

Во Норвешка не само што ќе можеме видете незаменливи диви природни предели што ќе нè врати во потеклото, но има и место за забава, со спортови како што се скијање или со патувања по санки за снег што ги влечат енергични кучиња Хаски. Дури и оние кои секогаш се одлучуваат за топли дестинации ќе ги најдат своите причини да ја посетат оваа земја во екстремно студена зима. Внимателно на сите предлози!

Аурора бореалис

Зима во Норвешка

Дали се сеќавате кога разговаравме со вас за најдобри места за лов на северни светла? Па, ова е несомнено една од главните причини што водат илјадници туристи да уживаат во норвешката зима. Овие феномени на природата може да се види само во северните региони, во зимските месеци, главно помеѓу октомври и март, затоа не пропуштајте ја можноста. Очигледно, мора да бидете добро информирани за најдобрите места и датуми за уживање во аурорите, бидејќи не е загарантирано дека ќе се појават. Сепак, чекањето секогаш вреди ако можеме да уживаме во овој спектакл на духовни светла што се движат низ небото со синусни форми.

Крстарење по фјерд

Зима во Норвешка

Ако гледањето на Северните светла е број еден посета на земјата, ова мора да биде причина број два. И, тоа е дека убавото крстарење низ различните фјордови е уште едно искуство што треба да го живеете некогаш во животот. Веќе знаеме, имаме бесконечен список на работи што треба да се направат, но навистина, ова е нешто за што секој треба да биде свесен на своето патување. Неверојатните пејзажи со тие огромни ледени карпи, со водопади а природната средина полна со мир и спокој ги изненадува најискусните патници.

Во Норвешка има многу фјордови, а тоа е дека тие се јазиците на морската вода што се произведувале кога глечерите се повлекле и морската вода ги преплавувала долините. Тие не замрзнуваат, правејќи ја можна нивната навигација и тие се многу длабоки, така што големи бродови се изнајмени за да ги посетат. Најпопуларните се оние од Nærøyfjord, Sognefjord и Lysefjord, на западниот брег. Постојат два града кои обично се оние со најпознати пристаништа за да се качат, а тоа се Гудванген и Геингер. Сепак, преку Интернет има многу компании кои нудат целосно организирани патувања.

Возења со санки влечени од Хаски

Зима во Норвешка

За оние од нас кои обожаваат нордиски раси на кучиња, ова може да биде скоро совршено искуство, забава во А. санка влечена од силни хаскирани кучиња кои сакаат да трчаат на големи природни површини. И дури и ако не ви се омилена раса, тоа сигурно ќе биде едно од оние искуства што ќе им ги кажете на сите кога ќе се вратите дома. На северот на земјата е местото каде што можете да најдете повеќе места за да направите ваков тип на прошетка. Едно од најимпресивните места е Свалбард, во област каде што има глечери до санти мраз и огромни полиња со мраз и снег, за да се впие најстудената и најдивата норвешка зима. Ова е една од последните недопрени области во Европа, па патувањето вреди. За оние кои сакаат побрзо превозно средство, може да се направат и маршрути со моторни санки.

Карасјок е уште едно популарно место во кои луѓето уживаат во возење со санки. Сепак, тука голема особеност е што покрај правењето правци, можете да добиете часови што ги одржуваат одгледувачи на хаски и експерти од оваа област, за самите санки да ги носиме. Зарем тоа не звучи возбудливо?

Спијте во хотел со мраз

Зима во Норвешка

Ова можеби не е едно од најпопуларните искуства, но сигурно е едно од најуникатните. На Хотел Сориснивија Иглу Сместено е во општината Алта. Хотелот се чува на -5 и -7 степени, а вие спиете на душеци, ирваси и вреќи за спиење погодни за арктичкиот студ.

Зима во Норвешка

Она што е најимпресивно кај овие хотели е нивната структура на мраз, но сигурно не се погодни за оние кои не можат да спијат без да излезат од торбата, бидејќи температурата замрзнува некого. Во барот служат и вкусно пијалоци во чаши што се направени од мразЗатоа, не барајте топло кафе наутро, бидејќи тука е невозможно, а во ресторанот тие имаат типични норвешки јадења за посетителите. Секако е ново искуство што треба да се додаде на зимскиот распуст во оваа земја.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*