Серо дел Хиеро

Серо дел Хиеро е импресивен природен споменик лоциран во провинцијата Севилја веќе скоро седумстотини метри надморска височина. Експлоатиран како рудник уште од римско време, се формира, заедно со неговата околина, Природен парк Сиера Норте.

Како што сугерира неговото име, тој бил високо ценет за богатството во железо на нејзините варовнички карпи. Но, сега неговата важност лежи во спектакуларниот пејзаж што ја сочинува неговата површина карстни. И, пред сè, за неговата природна вредност и за тоа што е совршен за пешачење и искачување. Ако сакате подобро да го познавате Серо дел Хиеро, ве охрабруваме да продолжите да читате.

Конформацијата на Серо дел Хиеро

Потеклото на Серо дел Хиеро датира од Камбријски период, тоа е да се каже пред околу петстотини милиони години. Таа е формирана од морски корита кои биле преточени во варовнички карпи. Последователно, земјата е карстифициран претворање на дел од богатството на железо во оксиди и хидроксиди кои пак формираат вени.

Сето ова доведе до ископување на Серо дел Хиеро, што, како што ви рековме, го започнаа Римјаните. Уште во XNUMX век, шкотските компании го минираат минералот и создаваат градот која сè уште е населена и затоа може да ја посетите и денес. Имаше дури и железничка линија што ја поврзуваше оваа област со пристаништето Севилја за пренесување железо.

И животот во оваа област не треба да биде лесен, бидејќи се нарекува „Севилски Сибир“, можеби со малку претерување. Сепак, вистината е дека, во зима, температурите се неколку степени под нулата.

Поглед на Серо дел Иеро

Серо дел Хиеро

Работи што треба да се направат во Серо дел Хиеро

Како што објаснивме, оваа област е погодна за качување и пешачење. Во однос на второто, има бујни шуми и неколку патишта толку убави што не можете да ги пропуштите. Toе ви покажеме две од нив како примери.

Позелен пат на Сиера Норте де Севиvа

Точно распоред на пругата што го спомнавме претходно, сега се претвори во зелена патека по која можете да патувате пеш или со планински велосипед. Дел од самиот рударски град и, поточно, од т.н. Куќа на Англичаните, што служеше како престој за инженерите и управителите на стариот рудник. Во моментов, во него се сместени а центар за толкување на Серо дел Иеро.

Патека Серо дел Хиеро

Тоа е уште една рута на огромна едноставност бидејќи има само два километри. Вреди да се посети заради неговата природна убавина, со карпести формации исто така чудни лапијансите и иглите. Но и затоа што влегува во тунелите и галериите на стариот рудник.

Качување

Серо дел Хиеро е исто така совршена област за искачување. Всушност, тука е најважното место за вежбање на овој спорт во целата провинција Севилја. Вкупно, има некои сто дваесет начини кои вклучуваат некои од класичното качување, но исто така и други посовремени и комплексни. Ако ви се допаѓа овој спорт, од суштинско значење е да го познавате Серо дел Хиеро.

Рударскиот град

Покрај уживањето во природа, ве советуваме да го посетите стариот рударски град за кој претходно ви рековме. Во него, покрај тоа што ќе ги видите остатоците од куќите, ќе набудувате и рударски конструкции, магацини, а. Англиканска црква и стариот железничка станица. Имате и центар за толкување што го спомнавме и ресторан каде што можете да ги наполните батериите.

Англиканска црква

Стара англиканска црква во градот Серо дел Хиеро

Двата прекрасни градови околу Серо дел Хиеро

Но, вашата посета на ова природно чудо ќе биде нецелосна доколку не ги познавате двата прекрасни града кои се близу до него, оддалечени само неколку километри, а се наоѓаат најубава во провинцијата Севилја. Toе ви кажеме за нив.

Константин

Многу близу до Серо дел Хиеро ќе го најдете овој мал бел град со едвај шест илјади жители сместен во езерото Сиера Морена. Деклариран Историски уметнички комплекс, градот Константина има многу да ви понуди.

За да започнете, можете да ги посетите нивните замокот. Изграден е во арапско време веројатно на остатоци од стара тврдина. Сепак, неговите најнови модификации датираат од XNUMX век. Тоа е придобивка од културен интерес и, иако со текот на времето предизвика хаос во него, неодамна беа преземени реформи.

Треба да ја посетите и Константина Црква на Пресвета Богородица, храм Мудејар од XNUMX век, иако неговата спектакуларна фасада-кула е од XNUMX век. Подеднакво препорачлива е посетата на црквите Нуестро Падре úесус и Ла Консепсион и манастирите на Санта Клара и Тардон.

Но, можеби најубавата работа кај Константина е неговата историски шлем, со неокласичната зграда на Градското собрание и нејзините многубројни домови во регионалистички или подеднакво неокласичен стил. Добар примерок од нив е Ц.како палата на грофовите во Фуенте. На крај, ви препорачуваме да прошетате низ населбата Мореја и да ја видите Саат-кулата.

Замокот на Константин

Замокот Константин

Свети Никола од пристаништето

Исто така на неколку километри од Серо дел Хиеро ќе го најдете овој прекрасен град уште помал од претходниот бидејќи има околу шестотини жители. Во него можете да ја посетите прекрасната Мудејар црква во Сан Себастијан, внатре во кој се наоѓа фонтот каде што е крстен Сан Диего де Алкала.

Само уште еден нејзин споменик е скитот на Сан Диего, исто така Мудејар. И, заедно со овие, Римски мост над реката Галиндон, камен трансеп од XNUMX век и остатоци од муслиманска кула.

Но, Сан Николас Дел Порто има уште едно изненадување за вас. Станува збор за Водопади Хуесна, природен споменик што ве советуваме да го видите. Составена е од група мали водопади и базени опкружени со шумска и крајбрежна вегетација.

Како да стигнете до Серо дел Хиеро

Единствениот начин на кој треба да стигнете до овој импресивен природен простор е патот. Можете да пристапите од Константина на југ или од Сан Николас Дел Пуерто на север. Во првиот случај, мора да ја преземете рутата A-455 а потоа и на SE-163. Од друга страна, ако патувате од Сан Николас, патот е, директно SE-163.

Како заклучок, Серо дел Хиеро Тоа е прекрасен споменик на природата каде што можете да одите на качување и пешачење. Но, воодушевете се и со своите пејзажи и посетете ги двата прекрасни града што ги споменавме. Ако имате шанса, посетете ја, нема да зажалите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*