Феро-траса во Андора

Слика | Рурален одмор

Една од наједноставните рути за започнување деца во пешачење е Рута дел Феро во Андора. Толку е достапно што може да му се препорача на секој, без оглед на возраста или физичката состојба.

Името на оваа рута се однесува на важноста на трговијата со железо за Кнежевството Андора, воопшто, и парохијата Ордино, особено, во текот на XVII и XIX век. Затоа, тоа е траса што ја открива тежината на металуршката активност на оваа територија заедно со прекрасните пејзажи на Андора.

Феро рутата

Патеката Андора е всушност културна и природна рута што се протега на други места на Пиринеите, како што се Каталонија, Аквитанија, Ариеж, Визкаја и Гвипецкоа. Благодарение на неговиот интерес, на фактот дека е погоден за целата публика и на соработката меѓу земјите, во 2004 година Рута дел Феро го доби почесното признание на Советот на Европа.

Пат на патеката Рал

Со цел да можете да го направите Феро рутот како семејство, ние ја предлагаме рутата на патот Рал, помеѓу градовите Ла Кортинада и lортс, што се прави лесно, со евентуална нерамномерност и уживање во некои одличнидабл ставови.

Феро рутата започнува веднаш до паркингот во рудникот Лортс, каде што може да се паркираат автомобили. И спуст патеката што ќе ја однесеме до Ла Кортинадада и рудникот се веднаш до паркингот.

Овој рудник некогаш беше многу релевантен за жителите на овие планински села. Во летниот период, на посетителите им се нуди можност за водење обиколка во рудникот, како и откривање на постојаната изложба на современи скулптури наречена „Камино де лос Траџинантес“, како и можност за пешачење по патеката на Ironелезните луѓе.

Заедно со рудниците Седомет и Рансол, рудникот Лортс ги напојуваше фалсификатите во областа, иако последниот беше во функција само четири години поради малото количество железо што се наоѓаше внатре.

Преземајќи ја патеката пред рудникот, ќе најдеме различни точки обележани со броеви кои ги означуваат местата од интерес на маршрутата.

Слика | Пиксабеј

Точка 1: Тоа е метаморфна карпа што традиционално се користи за изградба на покрив на куќи во Андора.

Точка 2: Тоа е природен извор со голема количина железо во неговото дно.

Точка 3: Се соочуваме со многу влажна област во која изобилува мов и други мали растенија.

Точка 4: Лево е патека што води до Бордас де Енсегур. Во старите денови, луѓето од селата доаѓаа овде летото со својот добиток за да ја поминат сезоната. Тоа е место со многу кабини и тревни површини. Покрај тоа, во провалијата Енсегур можете да вежбате кањонизам.

Точка 5: Од тука можете совршено да ја проучите вегетацијата на областа

Точка 6: се наоѓа малку подолу, каде што патеката е заштитена со камени wallsидови наречени dryидови од сув камен, кои служеа за да се спречи влегување на добиток во транспаренца.

Точка 7: Го наоѓаме мостот Лес Молес, раскрсница помеѓу патот Тал и оној што оди до Лортс. По неколку метри пешачење ќе видиме ливада со 7-те надворешни скулптури на Ironелезните луѓе од францускиот уметник Рахид Химун.

Точка 8: Theелезничката рута продолжува да се спушта и десно е Пуенте дел Виларо, веднаш до просторот за одмор. Набргу потоа, патот минува покрај оружје и покрај ковачот Виларо, каде што се добива железо со директно намалување на минералот извлечен во рудниците.

Точка 9: После оваа точка, продолжуваме со спуштање на долината помеѓу големи ливади и оставајќи различни патеки одлево што одат нагоре кон долината Енсегур. Веќе можеме да ги видиме куќите Аранс во позадина десно. Ако продолжиме да одиме, стигнуваме до мостот Аранс.

Точка 10: Како што се приближуваме до Ла Кортинада, реката Валира дел Норд станува сè поблизу. Во оваа област, водата има црвеникава боја поради високата содржина на железо во почвите што ги носи. Следејќи ја патеката што минува покрај воденицата Мас де Солер, стигнавме до Ла Кортинада.

Преминувајќи преку мост што води до другиот брег на Реката, стигнуваме до пиланата и воденицата Кал Пал, две згради кои датираат од XNUMX и XNUMX век. Туристичката канцеларија нуди обиколки во текот на летото.

Точка 11: Кога го преминуваме патот, наидуваме на еден од симболите на долината Ордино поради неговото уметничко и културно богатство: црквата Сант Марти де Ла Кортинада (1: 00ч - 1.330 м) Зградата е поврзана со железната патека бидејќи решетките од главниот олтар и страничните капели се направени со железо од областа.

За враќање, мора да го вратите целиот пат и за околу еден час ќе се вратите во рудникот Лlортс.

Пешачење со деца

Совети за правење на Феро рута

  • Преземете апликација за безбедност на теренот што им овозможува на планинарите да ја испратат нивната точна локација до спасувачките екипи во итен случај.
  • Почитувајте ја природата: уживајте во селата и оставете ја како што ја најдовте.
  • Пијте мали количини често. Вода рационална за да трае целата рута.
  • Ако достигнете дел што го сметате за опасен или е над вашите можности, подобро е да се свртите.
  • Проверете ја временската прогноза за местото, датумот и времето на поаѓање.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*