Сенда Вива, најголемиот семеен парк за одмор во Шпанија

Слика | Lивотен пат

Веднаш до Барденас Реалс е Сенда Вива, парк посветен на семејното слободно време, признат како најголем на Пиринејскиот полуостров. Извонредна мешавина од забавен парк, зоолошка градина и активности што ги сакаат и млади и стари. Не можете да го изгубите ова!

Каде се наоѓа?

Сенда Вива се наоѓа на брегот Наваресе, во близина на природниот парк Барденас Реалес (прогласен за резерват на биосферата од УНЕСКО) и 80 километри јужно од Памплона. Со своите 120 хектари проширување, се соочуваме со најголемиот семеен парк за одмор во Шпанија

За да пристапите до Сенда Вива, треба да го направите тоа по пат, поточно со патување по патот Вирген дел Југо, 31513 Аргуедас, или со приватно возило или со изнајмување на услугата за превоз на просторот, особено за време на високата сезона, што го зема посетителот пред вратата на сместувањето каде што престојува и ги остава на истиот влез. Ова ви овозможува да заштедите малку прошетка што треба да ја направите со одење со приватен автомобил.

Никој да не биде вознемирен! Оваа мала патека е асфалтирана и ви овозможува да прошетате пријатно разгледувајќи ја околината. Сепак, земањето мали деца може да биде малку долго, особено на враќање кога веќе се исцрпени од долгиот ден уживајќи во Сенда Вива.

Поместување покрај Сенда Вива

Откако ќе влезе во паркот Сенда Вива, посетителот може да се движи пеш или да користи различни видови на транспорт, како што се приколки или мал воз. Во принцип, фреквенцијата на овие транспорти е приближно 25 минути, иако зависи од приливот на луѓе.

Слика | Lивотен пат

Каков е паркот Сенда Вива?

Маршутата долж Сенда Вива е поделена на четири области: Фарма, Шума, Град и Саем. Веднаш штом ќе влеземе во комплет ќе го најдеме градот кој е почетна точка на трасата. Тука се наоѓаат информатичката област, шкафчињата и шкафчињата, местата за изнајмување бебешки седишта и инвалидски колички, продавницата за сувенири, хостелот, шталата за волови и прогонуваната палата, застрашувачката куќа во која живеат чудни карактери.

Одејќи по патот за говеда кон Саемот, можеме да наидеме на видови како што се коњи Бургует, овци латкса, пирејски крави или волови. Откако ќе се лоцираме во оваа област на паркот, не можеме да пропуштиме атракции како што се лавиринтот на вода, климатизиран циркус, весела тркала, браници или огледала што се смеат. Да се ​​одмориме, ништо подобро од тоа да одам на терасата на езерото или на ресторанот на саемот. После тоа, можете да ја продолжите посетата размислувајќи за капучински мајмуни или јагуари. Импресивно!

Продолжуваме кон Шумата каде што зебрите, ноевите, волците или тигрите се апсолутни протагонисти. Тука ќе ја најдете и атракцијата за слободен пад и детското игралиште. Исто така, има уште еден простор за ресторани наречен Ел Балкон де ла Бардена и глетка од која ќе се воодушевувате на спектакуларниот поглед на природниот парк Барденас Реалес

Конечно, на Фармот има птичарник од 1.100 м2, мини-фарма и ревија на летот раптор. Покрај тоа, тука има самопослужување наречено La Recoleta за да имате брза закуска.

Атракции на Сенда Вива

Паркот Сенда Вива има повеќе од триесет атракции за целата публика, меѓу кои се: Бобсли (патека со санки со должина од еден километар); Валхала (возење со виртуелна реалност на тобогани); директно Цевки (каде што посетителот се лизга по наклон од 300 метри и 60 метри нерамномерност со огромен плови) или Големата поштенска линија, влегува во другите.

Слика | Хотел Сенда Вива

Семејството на животни на Сенда Вива

Овој парк веќе има повеќе од 800 животни од 200 видови како кафени мечки, видри, лавови, кенгури од море и неколку бели тигри. Сенда Вива продолжува да учествува во програми за зачувување на автохтони раси во опасност од истребување, како што се јакферусот Наварезе, кравите на бетизус или коњите од бургет.

Цена на билетот

Билетот за возрасни во Сенда Вива има цена од 28 евра на билетарницата и 25 евра преку Интернет Додека билетот за деца, до 11 години, и за пензионерите е 21 евра на билетарницата и 18 евра преку Интернет. Децата под 5 години се бесплатни. Како куриозитет, вториот ден од посетата на паркот Сенда Вива влезот чини половина.

Информации од интерес за Сенда Вива

  • Паркот е прилагоден за мали деца, но сите атракции имаат минимална висина што е потребна. Тие можат да се монтираат на многу работи, да, придружени со неколку.
  • Пијалок или храна не е дозволено бидејќи има неколку ресторани во Сенда Вива каде што можете да застанете да јадете или да се одморите. Сепак, има извори на вода за пиење насекаде.
  • Доколку ја посетите Сенда Вива во текот на пролетта или летото, препорачливо е да понесете капа, крем за сончање ... бидејќи е прилично топло.
  • Постои Wi-Fi низ целиот парк.

Часови во Сенда Вива

  • До 4 ноември: сабота и недела од 11:00 до 20:00 часот.
  • Мост Ел Пилар: од 12 до 14 октомври, од 11:00 до 20:00 часот.
  • Ноемвриски мост: од 1 до 4 ноември, од 11:00 до 20:00 часот.
  • Од 5 ноември: затворено.
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*