Животни во пустината Сахара

Пустината Сахара е една од најпознатите пустини во светот, со топли денови и свежи ноќи. Се чини дека ништо или никој не може да живее во него и, сепак, Сахара има многу живот.

Во нејзините дини, каде што може да се замисли дека нема ни капка вода што го одржува животот, во реалноста се случува спротивното: Сахара се прелива со живот! Нејзините животни се едни од најстарите видови на планетата и успеале да се прилагодат на условите за живот кои воопшто не се лесни. ајде да видиме денес животните на Сахара.

адакс антилопа

Тоа е еден вид на антилопа со рамно стапало, нозе кои им овозможуваат да патуваат низ песоците. Но, штета е што е така во опасност од исчезнување бидејќи тие го бараат своето месо и нивната кожа, покрај тоа што нивното живеалиште се влошува поради глобалното затоплување и човечкото дејствување.

Денес овие животни се помали отколку во минатото и поради нивните нозе, исто така им е тешко да избегаат од нивните природни предатори.

дромедарска камила

Камилата и пустината одат рака под рака и дромедијата, на двогрба камила, е класичната разгледница на Сахара. Овде во своите грбови животното складира масти, а не вода. Камилата може да испие 100 литри вода за само десет минути!

Тоа е исто така животно многу питом, едно од најголемите припитомувања на пустината, а многу се користи бидејќи е многу силен и може да помине многу километри без вода и храна. Најдобар пријател на човекот на земјата како си!

Dorcas Gazeles

Тоа е најчестиот вид од сите газели: Висок е 65 сантиметри и тежи околу 50 килограми. Друго име што го добива е „Ариел газела“. Ова се вегетаријански животни кои јадат лисја од грмушки и дрвја.

Дали сте виделе како скокаат кога ги гледаат своите предатори? Тие се тие и, според специјалистите, тоа го прават за да им покажат дека се во добра состојба и дека ќе ја погодат коридата на својот живот. Имаат храброст да, но и покрај тоа е многу ранлив вид.

измет бубачки

Дали е тоа мала црна бубачка која многу кака и тоа се храни со се што останало од другите животни. Се бројат три вида, тој што прави топки за измет, тој што копа јами и тој што е прилично мрзлив и живее само во измет.

Овој есхатолошки обичај, правењето топчиња од измет, го претпочитаат мажјаците од овој вид. Женките повеќе сакаат да копаат јами и да останат внатре.

змија со рогови

Тие се познати и како песочни змии и конзерва расте до 50 сантиметри во должина. Само ги гледаш ноќе и генерално преку ден се закопуваат во песок. Дали отровни змии што може да предизвика многу оштетување на кожата, да ги уништи клетките и да произведе многу токсичност.

Змијата со рогови денес е а загрозени видови главно поради деградацијата на нивната околина. Никој со сигурност не знае зошто имаат рогови над очите, иако се шпекулира дека тоа е за да ги заштитат од песокот или да се движат низ него или да се камуфлираат...

монитор гуштер

тоа е рептил супер отровен, ладнокрвни, па затоа температурата на околината има големо влијание врз нивното делување. Живеат во топли коприва и кога ќе залади никаде ги нема. Затоа гуштерот во основа нема никаков механизам за борба, па кога е ладно тие стануваат супер одбранбени и станува многу агресивен.

Што јадат гуштери од монитор? Јадат мали животни како стаорци, цицачи или инсекти. Сè што можат да најдат.

скорпија убиец

Е отровен инсект а оружјето го користат на два начина: со долгите штипки ги повредуваат противниците и со помалите и послабите штипки, особено онаа со црн врв, е онаа со која го инјектираат отровот.

Овој отров има невротоксини и предизвикува многу болка. Децата и постарите се особено подложни, затоа газете внимателно. Најлошото е што има луѓе кои ги продаваат и ги продаваат како домашни миленици.

пустински ној

Птица што не лета, кутра. Така тие секогаш мислат на неа, но всушност нејзината неспособност да лета одлично го надополнува тоа со тоа што е едно од најбрзите животни во светот. Нојот може да трча 40 милји на час, иако е голем.

Во пустината Сахара има различни видови ноеви, ставаат тие гигантски јајца а неговите долги нозе имаат два прста, што е одлично за одење на долги растојанија. Овие нозе се исто така супер силни, можат да удираат супер удари, а на ова се додава дека имаат баснословна глетка и исклучителен слух.

Пустинските ноеви обично не одат далеку од изворите на вода и ако ги гледате внимателно, внимавајте, има предатори во близина. Што јадат? Грмушки, трева, понекогаш мали животни.

диви африкански кучиња

Тие се супер енергични диви кучиња и многу упорни кога станува збор за бркање на нивниот плен, кој на крајот, кога ќе го достигнат, го откопуваат. Кучињата живеат во саваните на југ и во центарот на пустината, во осамени стада

Се проценува дека нивната стапка на успех кога ќе започнат со лов е над 80%, 90% во Серенгети, кога успехот на лавовите е 30%. Тие се супер успешни! И ако тоа не беше доволно, откако ќе го убијат пленот, прво ги пуштаат старите кучиња и кученца да се хранат.

сахарски гепард

Овие животни Тие се во изумирање, околу 250 животни останале во централна и западна Сахара и во саваната на Судан. За разлика од другите гепарди, овој подвид е помал, со малку бои на палтото и пократок.

Гепардите од пустината Сахара подобро ловат ноќе а тоа е производ на самата топлина на неговата околина. Тие, исто така, можат да преживеат подолго од нивните братучеди без вода, бидејќи ја пијат крвта на својот плен.

фенек лисица

Фанак значи лисица на арапски, така што името на оваа мала лисица е малку излишно. Лисицата мал е, еден од најмалите кучиња во семејството составено од волци, лисици и кучиња. Има многу светло крзно и тоа помага да се рефлектира сончевата светлина.

оваа лисица има бубрези приспособени на пустината, така што тие ја минимизираат загубата на вода од вашето тело. Имај одлично сетило за мирис и многу добар слух. Затоа тие го следат својот плен со слушање, во основа. Тие исто така можат да се качуваат на дрвја во потрага по мали птици и јајца.

Џербоас

Тоа е глодар кој многу добро се адаптирал на живеење во суровата пустина. Може да скока и да трча со голема брзина, па затоа продолжува да преживува и да бега од своите предатори. Нивната исхрана се состои од инсекти, растенија и семиња, од кои и тие се хидрираат.

Анубис бабун

Тоа е многу африкански вид кој се гледа и во планинските региони на Сахара. Има малку сивкаста боја од далечина, но одблиску е разнобоен.

Мажјаците се поголеми од женките и преживуваат во пустината јадејќи по малку од се, растенија и мали животни.

нубиска биста

Тоа е подвид на фамилијата габи. Тоа е птица која преференцијално се храни со инсекти, иако ако сте многу гладни можете да јадете семки. Губењето на живеалиштето значи дека има се помалку членови на овој вид, па може да се смета за загрозен.

пустински еж

Тоа е мал еж кој парализира кога се чувствува загрозен и станува бодлив, па затоа е многу тешко да го фатите бидејќи боцка насекаде. Тоа јаде? Инсекти, јајца и растенија.

тенок мангуста

Тоа е црноопашеста мангуста. Се храни со инсекти, иако јаде и гуштери, глодари, птици и змии. Исто така може да убива и јаде отровни змии, но само ако се чувствувате навистина загрозени.

Оваа мангуста може многу подобро да се качува на дрвја од обичната мангуста, па затоа јаде многу птици.

забележана хиена

Тоа е „насмеана хиена“. Сè уште не е на работ на истребување, но точно е дека неговиот број се намалува со текот на времето и губењето на природната средина. Ако ја споредиме со другите видови хиени, се појавуваат дамки, иако кога хиената старее нејзините бои се менуваат.

Забележаната хиена лови сопствен плен.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)