Седум августовски фестивали во Шпанија што не смеете да ги пропуштите

Свеченостите во Шпанија и во август се одраз на чувството за игра што, за сите нас, го има ел верано. Со добро време и патувања за одмор, најверојатно ќе се забавуваме и ќе уживаме во социјални врски.

Но, овие свечености одговараат и на почит што различните градови и градови им го плаќаат на своите покровители, на секуларните локални традиции или на комерцијалните саеми. Накратко, има многу причини зошто се слават фестивали во Шпанија и во август. Доколку сакате да уживате во нив, ви предлагаме разглед на некои од најпопуларните и најпопуларните.

Августовски свечености во Шпанија

Подготвивме за вас патување низ августовските свечености во Шпанија организирани хронолошки. Односно, ќе започнеме со прославите што се одржуваат во првите денови од месецот за да стигнеме до оние што се одржуваат на крајот од истиот.

1.- Слегување на Села

Споменик на спуштањето

Комеморативна скулптура на потеклото на Села

С still уште е iousубопитно што натпреварот во кајакарство собира стотици илјади луѓе секоја година во малите астуриски градови Рибадесела y Ариондас. Во делот на реката Села што се наоѓа помеѓу двете, се одвива тестот за кајакарство, но таканареченото Слегување е многу повеќе.

Затоа што, иако натпреварот има меѓународен карактер и голем престиж, гледачите исто така бараат да уживаат во повикот Фестивал Пирагуас, која е прогласена за меѓународен туристички интерес. Во првиот петок од август ноќе и во сабота, денот на настанот, градовите Ариондас и Рибадесела ги земаат посетители од целиот свет желни да уживаат во астурската манифестација, тоа е Села.

Веќе во саботата, пред почетокот на спуштањето, има необично народна парада низ улиците на Ариондас и, како церемонија пред заминувањето на веслачите, Астурија, сакана татковина.

Потоа, речен воз работи долж брегот на реката по тестот и, кога ќе заврши тестот, a типично астуриско мени составен од чорба од грав и пудинг од ориз, логично напоен со добра количина јаболковина. Искористувајќи ги топлите августовски температури, забавата завршува во раните утрински часови.

2.- Викиншки аџилак на Катоира

Викинг аџилак

Пристигнување на Викинзите во Катоира

Се слави и првиот викенд од август, иако во овој случај во недела. Се случува во малиот град Понтеведра Катоира, блиску до Вилјагарсија де Ароса а исто така е прогласена за меѓународен туристички интерес.

Историската рамка во која е впишана оваа свеченост потсетува на улогата што овој мал град ја имаше во одбраната на бреговите на Галија против норманските инвазии, кои се обидуваа да ги ограбат богатствата на Сантијаго де Компостела (еве, ве оставаме статија за тоа што да се види во овој град). За заштита на брегот, западните кули, моментално во урнатини. На ист начин, царот Алфонсо III нареди да се изгради повикот Кастелум Хонести, која во своето време беше една од најголемите во Европа. Благодарение на сите овие утврдувања, беше можно да се одбијат нападите на Викинзите од XNUMX и XNUMX век.

Во знак на сеќавање на сето тоа, во 1961 година се одржа првото издание на аџилакот Катоира Викинг. Селаните и другите луѓе од сите страни се облекуваат и ги рекреираат тие тепачки на истата сцена каде што се случиле.

Но, забавата не завршува тука. Ако се осмелите да го запознаете, исто така ќе уживате во средновековен пазар, претставување на традиционалните дела на Викинзите, па дури и вечера чие мени вклучува нормански јадења. Толкава е популарноста на овој викиншки аџилак што малиот град Катоира се збратими со данскиот град Фредериксунд.

3.- На Мистерија на Елче, симбол на августовските свечености во Шпанија

Мистеријата на Елче

Претставување на мистеријата на Елче

Кон средината на август, поточно на 14 -ти и 15 -ти, левантинскиот град Елче го слави еден од најинтересните фестивали од сите што се одржуваат во текот на летото во Шпанија. Се состои од поставување сцени од жители на градот претстава чие потекло датира од средниот век.

Ова драматично дело го пресоздава Успението, Успението и крунисувањето на Дева Марија, а неговото потекло датира, барем, од 1265 век. Сепак, самата локална традиција го става во XNUMX година, кога се случи христијанското освојување на Елче. Напишано е на стариот валенсијански јазик и вклучува некои стихови на латиница.

Претставата се одвива во скапоценото барокна базилика Санта Марија и е придружено со музика и песна. Дел од него е грегоријански, што ја покажува антиката на оваа традиција. Од друга страна, тоа е кратко дело. Се состои од два дела: Веспра и Феста, кои се прикажани на 14 и 15 август, соодветно.

Ако сакате да видите единствена забава во светот, ве советуваме да присуствувате на Мистерија на Елче. Не за џабе, декларирано е Ремек дело на усното и нематеријалното наследство на човештвото од УНЕСКО.

4.- Ренесансна недела на Медина дел Кампо, уште еден августовски фестивал што не можете да го пропуштите

Недела на ренесанса

Ренесансна недела на Медина дел Кампо

Градот Валјадолид Медина дел Кампо има толку многу историја што потеклото го датира од пред римско време. Сепак, неговиот период на максимален сјај се совпадна со XNUMX и XNUMX век, кога трговијата со волна и нејзината стратешка локација ја направија важен финансиски центар. Добар доказ за ова е наметнувањето замокот Ла Мота, суштинска посета ако патувате во Медина.

С Everything што ви објаснивме, се пресоздава во градот помеѓу 14 и 21 август со Недела на ренесанса, која вклучува повеќе од сто активности. Сепак, можеби најрелевантниот е Саем на империјали и Комунерос.

Во текот на една недела, улиците на Медина се претвораат во средновековен град низ кој шетаат четири илјади додатоци. Овие претставуваат анонимни суштества, но и славни луѓе кои го посетиле градот Кастилија пред неколку векови. На пример, царот Карлос V и водачите на заедницата, Рејес Катиликос, Свети Јован КрстСвета Тереза ​​Исусова. Ако сакате да патувате до почетоците на ренесансата, вашата посета на прекрасната Медина дел Кампо во август е задолжителна.

5.- Големата недела на Билбао или Асте Нагусија

Мари Јаја

Популарната Мари Јаја

Има многу прослави во август кои како централна точка го имаат празникот Богородица од Бегоња, што се одбележува на петнаесеттиот. Меѓу нив, големите недели на Сан Себастијан или Хихон (тука ги имате статија за овој град). Но, ви го носиме оној во Билбао, познат како Асте нагузија, за неговата огромна последица.

Ликот што ја симболизира е Мари Јаја, фигура создадена од уметникот Мари Пури Хереро во 1978 година. Преводот на нејзиното име е, „дама на забавите“ и таа претседава со нив од балконот на градското собрание. Тој дури има и своја песна Доаѓа Мари Јаја (Бадатор Мари Јаја на баскиски), составен од Кепа ЈункераЕдорта Хименез. Конечно, на крајот на свеченоста, куклата се пали за време на прошетка по устието Билбао.

La Асте нагузија Започнува во сабота по XNUMX -ти август и трупите во Билбао се многу важни во него. Празничното куќиште е организирано околу Аренал и неговата околина, каде што има гастрономски натпревари, музички перформанси и бројни тксоснас. последните се барови поставени од самите трупи кои се полни со анимација.

Ако сакате да се забавувате, Асте нагузија Тоа е еден од августовските фестивали што не можете да го пропуштите, барем еднаш во животот.

6.- Празник на гулабот во Мадрид

Фотографија од мадридските свечености

Два чилапос танцуваат чооти

На нашата турнеја на августовските свечености што не можете да ги пропуштите, пристигнавме во главниот град на Шпанија за да ви кажеме за забава што е запишана во историјата благодарение на познатата зарзуела Вербера де ла Палома.

Тоа е една од најпопуларните свечености во Стариот град Мадрид, како што се сеќава на Богородица на гулабот, чија црква е веднаш до Порта на Толедо. Исто така, се одржува околу XNUMX -ти август и, покрај поворката и украсувањето на балконите, се карактеризира, прецизно, со својата вербенас. На нив присуствуваат Мадриленците облечени како „чилапос“ за да танцуваат шкотши, танцот пар екселанс на главниот град.

Следствено, ако сакате да го впиете најтрадиционалниот Мадрид, Ла Палома е уште еден од августовските фестивали што не смеете да ги пропуштите.

7.- Саем во Малага

Слика на саемот во Малага

Осветлена корица на Саемот во Малага

Иако е вистина дека најпознатиот саем во Андалузија е оној во Севиvilleа, онаа што се одржа во Малага кон средината на август не заостанува. Неговото потекло датира од ништо помалку од освојувањето на градот од страна на Рејес Катиликос во 1487. За да го одбележат, беше воспоставен фестивал уште на 15 август 1491 година, што ќе биде семето на саемот.

Религиозната прослава што претседава со неа е онаа на Богородица на победата и, во моментов, се слави во областа на Кортијо де Торес, каде што се монтираат различните кабини украсени со црвени фенери и цвеќиња. Сепак, во текот на денот се протега на цела Малага. Ноќе, гореспоменатата област станува кошница луѓе што минуваат низ кабините и атракциите на саемот.

Но, еден од најуникатните настани е оној конституиран од verdiales панди, музички групи што шетаат по улиците толкувајќи парчиња фолклор. Сето ова без да се заборават раскошните кочии со коњи што минуваат низ градот.

Како заклучок, ние ви предложивме седум забави во август што не смеете да ги пропуштите. Сепак, има многу други кои исто така ќе ве фасцинираат. На пример, трки со коњи во Санликар де Барамеда, чие потекло датира од средината на деветнаесеттиот век; на Фестивал Албарино во Камбадос (Понтеведра); онаа на Виторија, со theубопитните потекло на Селедон; на Томатина Буњол (Валенсија) или Битка на цвеќињата на Ларедо (Кантабрија). Како што можете да видите, имате многу места за уживање во празничната атмосфера во август.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*