Заливите на Менорка

Кала Прегонда

на заливите на Менорка се една од најголемите атракции на овој остров кои припаѓаат на Baleares. Тој е втор по големина во архипелагот и седми во Шпанија. Исто така е трето најнаселено, по Мајорка и Ибица.

Таа има богата историја која започнува со талајотичка култура, бројни места на интерес, типични градови и природни паркови кои ќе ве фасцинираат. За сето ова, ќе ви покажеме некои од најдобрите заливи во Менорка. Но, ние исто така ќе разговараме со вас за тоа што можете да го посетите еднаш во нив. На овој начин, вие останете на тие прекрасни плажи ќе биде повеќе збогатување.

Заливите на Менорка: сонливи пејзажи и тиркизно сини води

Толку е разновидноста на заливите на Менорка што можете да ги најдете пространи и со сите услуги. Но и други пооддалечени и живописни кои го зачувале својот полудив карактер.

Повеќето од нив се поврзани со т.н Ками де Кавалс, рута од речиси двесте и дваесет километри која се протега низ целиот остров. Неговото потекло датира од седумнаесеттиот век и имало функција да ја штити Менорка од поморски напади. Сепак, моментално претставува идеална рута за пешачење. Но, без дополнително одложување, ќе ви покажеме некои од најдобрите заливи во Менорка.

Кала Макарела

Заливот Макарела

Кала Макарела

Сместено на југоисток од островот, тој е еден од најпопуларните заливи во Менорка. Исто така е еден од најубавите. Можете да го цените гледајќи ги неговите фини бели песоци, неговите тиркизно сини води и боровите шуми кои го штитат. Но и набљудување на триесет метри високите карпи кои го врамуваат.

Токму, преку Camí de Cavalls, можете да се приближите до Заливот Макарлета. Како што покажува самото име, тој е уште помал од претходниот, но не помалку шармантен. Покрај тоа, во ова можете да практикувате нудизам, доколку сакате.

Од друга страна, во близина на Макарела имате две од најубавите места во Менорка. Едното е талајотичкото село Торелафуда, еден од најважните на островот. Припаѓа на праисторијата, кога оваа култура доминирала на островот. Ако го посетите, ќе можете да цените неколку талајоти или типични градби, таули или споменици, погребни пештери и остатоци од куќи.

Што се однесува до второто место е спектакуларното Пештерата Мурада, позападно. Таа е најголема од сите Алгендарската клисура и, иако се должи на природна ерозија, подоцна е ретуширан од човекот. Поточно, додаде длабочина и, пред сè, изгради киклопски ѕидови. И овие му припаѓаат на талајотичкиот период и целта на овие шуплини, очигледно, била да служат како колективни гробници.

Кала Морел

Заливот Морел

Кала Морел, еден од најатрактивните заливи во Менорка

Сега се свртуваме кон уште еден од најубавите заливи во Менорка, кој се наоѓа на североистокот од островот, многу блиску до Светилникот Пунта Нати. Ова е еден од оние што го сочинуваат повикот Патека на седумте светилници, убава крајбрежна обиколка на овие згради која ги вклучува и оние на Кавалерија, Фавариткс, Артруткс, Сан Карлес, Сиудадела и Исла дел Аир.

Враќајќи се во Кала Морел, можеби ќе бидете разочарани од неговата мала големина. Тоа е мала плажа која едвај има песок, а на карпите дури мораше да се изградат платформи за да се олесни пливањето.

Сепак, тој успеа да го зачува сиот свој природен и живописен шарм и покрај тоа што е во туристичка област. Покрај тоа, нејзините води се кристално чисти и се опкружени со спектакуларен карпест пејзаж. Како сето ова да не е доволно, покрај него ќе видите а талајотичка некропола со бројни праисториски пештери.

Друга атракција што го прави Морел еден од најинтересните заливи во Менорка е неговата близина Цитадела, античкиот главен град и најнаселен град на островот. Можеби затоа има прекрасен воздух и многу убав стар град.

Таа е составена од тесни и живописни улици и вклучува споменици како што се Катедралата во Менорка, готска конструкција од XIV век. Многу блиску до него е Плаза дел Борне, каде што можете да видите обелиск кој оддава почит за одбраната на островот од Турците во 1558 година.

Веднаш до претходниот е Плаза де ла Еспланада и, многу блиску, пристаништето каде што рисага. Овој природен феномен се состои во тоа што плимата прави водата да осцилира до два метри додека не се излее и е спектакуларна. Сепак, ќе можете да го видите само во лето и под одредени атмосферски услови.

Конечно, можете да ја посетите Сиудадела замок на Сан Николас, изградена на крајот на XNUMX век и Општинскиот музеј, во кој се изложени голем број праисториски предмети.

Кала туркета

Заливот на En Turqueta

Кала туркета

Се враќаме на југоисточниот дел на Менорка за да го посетиме овој друг залив, многу блиску до Макарела. Всушност, ним им се придружуваат и Camí de Cavalls за кои веќе ви кажавме. Неговото име се однесува на интензивната тиркизно сина боја на нејзините води.

Опкружен е со борови шуми каде што ќе најдете сенка во најсончевите денови, а карпа го дели нејзиниот песок на два дела. Тоа е полудива плажа, но веќе има служба за спасување, па дури и мал бар на плажа каде што можете да јадете.

Од друга страна, во негова близина се Заливот Талаер и арената на Синот Саура. Но, исто така ќе ви биде интересно да знаете дека е малку подалеку Cova des Pardals. Порано го користеле рибари и шверцери, но сега можете да го посетите и да уживате во извонредниот поглед на Медитеранот. Пристапот е лесен, бидејќи има дури и скали.

Кала Галдана

Заливот Галдана

Кала Галдана

Го има и југоисточно од островот, но, во овој случај, позападно од претходните. Тоа е широк залив кој има бројни рекреативни активности. На пример, можете да изнајмите моторни или педалинки. И покрај тоа што има толку многу услуги, таа не е голема плажа. Долг е едвај неколку стотини и широк речиси четириесет метри. Покрај тоа, има облик на школка, што го прави многу безбеден за бањата.

Имате и паркинг до плажата, иако има автобуска линија. Меѓутоа, бидејќи зборуваме за чамци, добра идеја е да стигнете до овој залив со еден од чамците што се движат по брегот на Менорка и да застанете таму. Имајте на ум дека Галдана е природен излез до морето од клисура. Поради оваа причина, тој е опкружен со спектакуларни карпи и многу вегетација. Следствено, погледите од морето се импресивни.

По капењето во нејзините кристални води, ве советуваме и да се качите на гледиштето што се наоѓа во една од карпите што ја вградуваат плажата. Ќе имате спектакуларен поглед на брегот на Менорка.

Кала ен Портер

Заливот кај Портер

Кала ен Портер

Можеби уште поимпресивен е овој залив кој се наоѓа на југот на Менорка. Врамен е со две импозантни карпи и има услуга за хамак и други удобности. Откако ќе уживате во неговите тиркизно сини води, можете да се забавувате одејќи Кова во Ксорои, природна пештера во која е поставена дискотека.

Но, покрај тоа, во близина на Кала ен Портер ќе најдете Махон, другиот голем град на островот и неговиот сегашен главен град. Не заборавајте да го посетите, бидејќи има многу да ви понуди. Како куриозитет, ќе ви кажеме дека во нејзиниот општински термин е најисточната точка од цела Шпанија.

Но, ве советуваме да отидете во неговото природно пристаниште, кое е многу убаво, а има и четири острови: оние на кралот, Лазарето, Карантинот и Пинто. Поточно, на устието на пристаништето е Тврдината Ла Мола, изградена во средината на деветнаесеттиот век за да го брани островот.

Треба да го посетите и во Махон Бастион на Свети Рок, остаток од стариот ѕид кој го штител градот. Но, пред сè, на црква Санта Марија, со својот спектакуларен орган и манастирот Кармен. Од своја страна, зградата на Градското собрание одговара на неокласичниот стил.

Конечно, во близина на Махон го имате Тврдината Марлборо а талајотичките остатоци од Талати де Далт. И, ако се приближите до областа на Albufera des Grau, ќе видите поинаков пејзаж од остатокот на островот.

Кала Митјана, еден од најспектакуларните заливи во Менорка

Кала Митјана

Кала Митјана

Сместено на југот на Менорка, исто така се издвојува по фините бели песоци и тиркизно сините води. Се смета за девствен залив и ви нуди спектакуларен пејзаж. Меѓутоа, ако ви изгледа малку диво, до него имате Кала Митјанета, сè уште помали и помалку посетени.

Има паркинг многу блиску и тоа е излез на море од провалија. Поради оваа причина, тој е опкружен со спектакуларни карпи и многу вегетација. Сепак, пристапите до заливот се лесни. Има дури и автобуска линија. Но, доколку претпочитате патувањето да го направите на уште поудобен начин, ви препорачуваме да го направите по море. Има неколку чамци кои го минуваат брегот на Менорка и застануваат таму.

Од друга страна, оваа плажа се наоѓа во општината Железара, каде е замокот Санта Агуеда, кој се наоѓа на врвот на истоимениот рид. Изграден во арапско време на старо римско утврдување, се верува дека бил изграден во 1987 век. Од XNUMX година тој е имот од културен интерес.

Како заклучок, ви прикажавме некои од најдобрите заливи во Менорка, како и места на интерес во нивна близина кои би можеле да бидат дури и активности со niños. Но, има и многу други песочни области кои се исто толку убави. На пример, Заливот Прегонда, заливот Пилар o Заливот Ескорксада.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*