Замокот Зафра

Слика | Диего Делсо Википедија

Сместено во едно затскриено место во општината Кампило де Дуењас, во провинцијата Гвадалахара, Касти deо де Зафра стои импозантно на голема карпа. Тврдина од XNUMX век, која играла важна улога за време на шпанското освојување, бидејќи била на половина пат помеѓу кралствата Арагон и Кастилја.

Сепак, пошироката јавност го знае тоа благодарение на серијата „Игра на тронови“ бидејќи беше локацијата избрана да ја претставува Кулата на радоста, родното место на Jonон Сноу.

Или затоа што ја сакате оваа фантастична серија, затоа што сакате средновековни замоци или од двете причини, подолу ќе научиме повеќе за историјата на еден од најубавите замоци во Гвадалахара.

Која е нејзината историја?

Иако има праисториски остатоци, може да се каже дека историјата на Замокот Зафра датира од визиготската инвазија на Пиринејскиот полуостров, кога еден готски војник го одзел овој плоштад од Римјаните и подоцна ја изградил оваа тврдина на сред Сиера де лос Кастиleехос.

Подоцна, конструкцијата падна во рацете на муслиманите и кога кралот Алфонсо I ел Баталадор ја поврати, тоа беше кога имаше свое време на раскош. Од 500 век го има својот сегашен изглед и се смета дека бил домаќин на XNUMX војници за време на средниот век.

Замокот Зафра учествуваше во важни поглавја од шпанската историја, како што е опсадата на Гонзало Перез де Лара, Господар на Молина, од страна на трупите на кралот на Кастилја Фернандо III ел Санто, кој се побунил против монархот. Бидејќи тоа беше несовладливо и тие не можеа да го земат замокот, кралот мораше да се согласи на „Конкордија де Зафра“, со која по смртта на Дон Гонзало, градот Молина де Арагон ќе стане дел од круната на Кастилја.

По соединувањето на кралствата Арагон и Кастилја, замокот Зафра ја изгубил стратешката важност и паднал во заборав со векови. Ова значеше огромно влошување на нејзината структура што заврши со неговата оригинална слика сè додека во 1971 година, со напор на еден сосед, Антонио Санц Поло, беше можно да се обноват дел од theидот, кулата за оддавање почит и кулата Пониенте вградени во карпа, со што се врати овој импозантен замок во неговите времиња на раскош.

Во моментов е еден од најдобрите примери на карпест замок зачуван во цела Шпанија, но ентериерот не може да се посети бидејќи е во сопственост на внуците на Антонио Санц Поло.

Како да стигнете до замокот Зафра?

Замокот Зафра нема лесен пристап бидејќи тоа се прави преку земјоделски патишта кои не се обележани со патоказ и се полни со камења каде од време на време поминува само автомобил. GPS е потребен за релативно леснотија да се лоцира и да се стигне до замокот.

Постојат два начина да се стигне до замокот Зафра. Од патот GU-417 што ги поврзува Побо де Дуењас со Кампило и од градот Кампило де Дуењас.

Кои други посети да се направат во регионот Молина-Алто Тајо?

Слика | Pinterest

Иако многу луѓе доаѓаат на ова место да го видат замокот Зафра исклучиво, бидејќи патувањето е долго и тешко е да се пристапи, препорачувам да дополнете ја посетата со некои богатства што ги има овој регион во околината.

Молина де Арагон

Тој е еден од најубавите средновековни градови во Шпанија со стариот мост, црквите, еврејскиот кварт и добрите ресторани каде што можете да уживате во кастилско-ла Манча кујна. Покрај тоа, таа исто така има уште една од најимпресивните и најголемите замоци во Шпанија позната како тврдината Молина де лос Кондес. Не го пропуштај!

Баранко де ла Хоз

Станува збор за флувијален кањон врежан од реката Гало на висината на малото гратче Кордуенте, кое е дел од волшебниот парк Алто Тахо.

Природниот парк Алто Тахо

Во природниот парк Алто Тахо ќе ја најдете непозната Шпанија со неверојатни предели со мостови, лагуни, клисури, монолити, гледишта, пешачки патеки и рурални куќи во шармантни градови како Кобета, Поведа де ла Сиера, Чека или Заорејас.)

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*