Запознајте го замокот Бран

Без сомнение средновековни замоци тие се нешто што вреди да се посети. Многумина дојдоа до наши денови, но во вистината со векови, многу повеќе исчезнаа. Времето, пропаста, битките или едноставно запоставувањето убија многу од нив.

Но, неколкумина преживеале благодарение на легендите, историските настани и туризмот. Во Романија, на пример, има неколку од овие стари тврдини, но ќе најдете една од најпознатите средновековни замоци во светот: Замокот Бран. Дали е тој Замокот на Дракула? Да, ликот од романот на Брам Стокер.

Каде е замокот Бран

Овој импозантен замок Тоа е на влезот од преминот Ручар - Бран се наоѓа за возврат на трасата што ги поврзува градовите Брашов и Кампулунг. Пејзажот е украсен со високите врвови на планините Пјатра Крајулуи и Бучеги.

Растојанието помеѓу Бран и Брашов не надминува 30 километри и помеѓу Бран и Букурешт има помалку од 200 километри за да можеш навистина брзо да стигнеш таму. Посетата на замокот е само еден дел од туристичката рута што треба да ја истакне природата на областа, со планински масиви, зелени шуми надвор од зимата, рамнини, долини издлабени од реки ...

Можете да стигнете таму со автомобил, воз, такси и автобус. Ако ја посетите официјалната веб-страница на замокот Бран, ќе го видите правци со автомобил  Бран-Брашов и Бран-Букурешт на мапите. Го специфицира бројот на трасата што треба да се користи, бројот на километри до кои се патува и приближното време на патувањето. Во случај да користите воз, можете да одите од Букурешт до Брашов користејќи ги националните возови од станицата Норд Гара А. Возот заминува на час, во меѓуградскиот регион ЦФР, билетот чини околу 10 евра повеќе или помалку, а цените на билетите околу три часови и половина.

Возот пристигнува само во Брашов и од тука ќе мора да се возите со автобус или такси. За не повеќе од 45 минути стигнувате до Бран. За време на викендите има редовни автобуси на секои половина час и секој час. Билетот чини 1, 50 евра. Очигледно може да се вози и со такси и од Бран до замокот и од Букурешт. Во вториот случај, патувањето е два и пол часа и ќе мора да платите околу 80, 90 евра. Од Брашов патувањето е поевтино, околу 20 евра.

Посетете го замокот Бран

En висока сезона (од 1 април до 30 септември), часовите на замокот се понеделник од 12 до 6 часот и од вторник до недела од 9 до 6 часот. Последниот влез е во 6 часот. На слаба сезона (од 1 октомври до 31 март), се затвора два часа порано, во 4 часот.

Замокот отворен е реновиран во 2009 година и заедно со селото Бран тие беа протагонисти на туристичкиот бум во регионот што во голема мера помогна во развојот на локалната економија. Режимот на Чаушеску конфискувал имот и со почетокот на новиот век многу од традиционалните романски семејства барале од државата за нивно враќање. Замокот Бран потоа им бил предаден на членовите на семејството Хабсбург.

Денес замокот тоа е приватен музеј со богаташ колекција на уметност и мебел кои припаѓаат на кралицата Мери. Благодарение на постојаните реставрации, замокот може да блесне денес во целиот свој сјај. Кралицата Марија ја нарече своја „мала тврдина“, па затоа е нешто навистина импресивно: компактно, со рампи, кули и идови. Сето тоа врамено од прекрасните Карпати и очигледно, легендата за Дракула прави многу за да ја изгради својата аура.

Селото во неговите нозе функционира и како а Музеј на отворено. Изложува околу 18 примери на традиционални ромски куќи, многу од дрво, неколку воденици и повеќе. Убаво е прошетката низ историјата.

Мораме да кажеме дека додека замокот е поврзан со историскиот владетел на Влашката нема ништо сигурно што го обединува Дракула со замокот. Некогаш поминал тука, но нема запис за неговите посети. И, мора да запомниме дека Брам Стокер, ирскиот автор на Дракула, никогаш не стапнал во Средна Европа и целиот развој на неговиот лик е измислен.

 

За да завршам ти кажувам дека можеш поминете ја Ноќта на вештерките на замокот Бран и тоа е одлична идеја. Турнејата е командувана од човек облечен како Влад, Безобразникот и тој е тој што ве носи внатре во овој антички замок, раскажувајќи за неговите освојувања, битки и да, вложувања. Целиот ентериер плус патио каде се служат вотка и вино, додека во далечината се слуша како завиваат волците.

Тематската посета завршува со нешто посовремено, еден вид после забава во голем шатор поставен во подножјето на тврдината, место за дружење со останатите луѓе кои отидоа да го поминат Ноќта на вештерките таму, сите облечени. Врколци, Дракули насекаде, мистериозни вдовици и што и да помислите. Се разбира, ако не одите во октомври има и други настаниТреба само да ја погледнете веб-страницата за да видите каков настан е закажан.

На пример, за овие Велигден постои настан што започна на 12 март и ќе заврши на 16 април. Или, друг настан е таканаречениот Тунел на времето со одлично мултимедијално шоу.

Практични информации за посетата

Цената на билетите ЛЕИ 40 по возрасен, 30 за луѓе над 65 години, 25 за ученици и само 10 за ученици од училиштата. Аудио водичи (на англиски, француски, германски, италијански, руски, унгарски и шпански) чинат LEI 10 и после тоа плаќате дополнително за влезот на која било од изложбите специјални На пример, 10 LEI екстра за изложеност на тортура по возрасно лице.

La купете билети можете да го направите преку Интернет Цела година.

Не заборавајте да ја посетите чајната куќа, елегантна и рафинирана зграда и доколку ве интересира Ноќта на вештерките Јас ти велам дека треба да брзаш затоа што е море на популарна и мора да знаеш да се облекуваш. Забавата, како што ја зголеми популарноста, се диверзифицираше: денес нуди хорор турнеја до полноќ, која чини 70 лета за возрасни и огромна забава што започнува потоа и завршува во зори. Забавата е наменета само за лица над 18 години и чини 180 леи, но во цената е вклучена и ноќната турнеја низ замокот.

И, ако сакате да вечерате, цената на менито е 450 ЛЕИ повеќе. Хорор турнејата започнува во 7 часот, а забавата започнува во 9 часот во ресторанот на чајџилницата. Вие само треба да платите и да го носите вашиот најдобар костум. Незаборавно !!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*