Познавајќи го úазар, првиот град на Штрумфовите во светот

судија

Скриен во Серанија де Ронда е úазкар, град во Малага, кој во 2011 година стана првиот град Струмф во светот по повод премиерата на филмот „Штрумфовите во 3Д“. Три беа градови што може да се „размазат“, но конечно Јазкар излезе како победник поради географската локација и миколошкото богатство.

Одлуката на СОНИ да го претвори Језкар во село Штрумфово го револуционираше овој тивок град во Андалузија. Сите соседи се свртеа кон иницијативата и нивната економска состојба се подобри. Пред да биде дел од рутата на белите градови, но со обојување на сите фасади на неговите згради во сино, úазкар се стекна со сопствен идентитет и неговото име беше ставено на мапата.

Оттогаш, поминаа пет години и продолжуваат да примаат следбеници на оваа привлечна детска серија. Градот стана туристичка атракција за посета со семејството каде што малите уживаат како џуџиња и ги бараат овие ситни и пријателски суштества на секој агол.

Вистина е дека Језкар не е тематски парк Штрумф. На крајот на денот, тоа е само мал град со помалку од 300 жители кој се обиде да го искористи тоа што е првиот град на Струмфовите во светот, како и што можеа. Сепак, посетата е забавна и curубопитна. Овде одиме преку што да видиме и да сториме во ова село Штрумф.

Судија на градот Штрумф

Прво на сите Препорачливо е да отидете во штандот за туристички информации за да дознаете за местата каде се интересираат Júzcar како и каде да јадат или спијат во градот. Willе го препознаете затоа што има форма на печурка и е покрај мало игралиште. Таму тие ќе ви дадат мапа што ги прикажува сите атракции на Јизкар, како културни, така и за одмор. Персоналот youубезно ќе ве извести и ќе одговори на сите ваши прашања.

Што да видам и да направам во Јизкар за време на посетата?

Пронајдете ги Штрумфовите како шетаат по улиците на Јизкар: Мапа под рака, протагонистите на серијата треба да се пребаруваат низ целиот град, кои се појавуваат насликани на theидовите на куќите. Ова е една од омилените забави на децата кои ја посетуваат општината Малага.

меркапурф

Меркапурф: За време на викендите се организира пазар на штрумфови со цел да се промовираат занаетчиските производи од областа. Таму можете да купите сувенири од градот како што се маици, брошеви, полнети животни, сапуни, итн. За време на овие години, започнаа неколку деловни активности во градот и оваа иницијатива е начин да се обезбеди присуство на мали локални трговци.

Пештерата на Гаргамел: Тоа е пештерска куќа, каде што има огромна фигура на Гаргамел и голем котел за да се направи сувенирна фотографија. Цената на билетот е 0,50 евра.

судија за печурки

За деца, Јизкар организира активности за Штрумф за време на викенди, како што се детски работилници или претстави, претворајќи ја нивната посета во нешто многу забавно. Возрасните можат да ја искористат можноста да излезат да соберат печурки, бидејќи се организираат денови и излети да ги најдете овие вкусни печурки околу селото Струмф.

Друга активност што може да се направи во Језкар е пешачење. Овој град има одлични патеки и прекрасни предели за уживање во природата на отворено. Костарницата, пештерите Агуа, мостот Молино, провалијата на ѓаволот или торкалниот де Лос Рискос, се некои од местата што ви препорачуваме да ги посетите.

Историја на Јизар пред да биде село во Штрумф

Историјата на Језар е фасцинантна. Првата фабрика за лимени плочи во земјата беше инсталирана тука во првата половина на XNUMX век, за време на владеењето на кралот Фелипе V., достигнувајќи повеќе од 200 вработени кои работат.
Со текот на времето, фабриката ќе се затвореше, но многуте воденици на бреговите на Генал ќе продолжија со работа, а доказ за тоа се урнатините што сè уште може да се видат како граничи со оваа река во планините Ронда.

Каде да јадете и да спиете во Језкар

 

штрумф бар

Хотелската и гастрономската понуда не е многу разновидна бидејќи е многу мал град. Сепак, Јузакареос се потруди сите туристи да заминат задоволни.

Што се однесува до рестораните, ви препорачуваме да имате предјадења во меаната Ел Касарон, барот Торичели или Ла Бодега дел Бандолеро. Во врска со сместувањето, има хотел и неколку рурални куќи каде што можете мирно да се одморите.

Најнови препораки за запознавање на Јизкар

судиски плоча

Додека за децата да го запознаат ова село Штрумф може да биде авантура, за возрасните úазкар можеби не заслужува повеќе од брза посета. Затоа, ако не патувате како семејство Ве советувам да одите преку викенд со автомобил низ малите градови на планините Ронда: Ронда, Јескар, Алпандјер, Пујера, Картахима, Игуалеја или Genеналгуацил. Пријатни бели села лоцирани во нерамни планини до кои се пристапува само преку тесни патишта и многу кривини. Но, вреди!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*