Кое е значењето на боите на пасошот?

Кога преземате патување во странство, пасошот е нашето воведно писмо. Информациите што ги содржи внатре се многу порелевантни од бојата на нејзините корици, иако тоналноста не е елемент избран по случаен избор од земјите, туку има своја причина да биде.

Можеби некогаш сте се запрашале што е значењето на бојата на пасошот. Следно ќе зборуваме за значењето на бојата на пасошите.

Огромното мнозинство на пасоши во светот се црвени, сини, зелени или црни, но има десетици нијанси во секоја нијанса. На што тогаш се покорува секоја боја? Одговорот е дека постојат многу можни сценарија, како што се географски, политички или национални идентитетски причини.

Црвени пасоши

Ова е најчестата боја во светот, вклучувајќи ги и оние во темни и светли бургундски тонови. Овие пасоши ги карактеризираат земјите-членки на Европската унија, освен Турција (која ја избра бојата на виното во надеж дека ќе влезе во ЕУ) и Хрватска (темно сина боја). Швајцарија, од своја страна, користи светло црвен тон со бел крст, како и национално знаме.

Земјите кои припаѓаат на заедницата на Андите (Перу, Боливија, Еквадор и Колумбија) исто така ја избраа црвената боја, како и земјите како Монголија или Малезија.

Овој тон е исто така и на пасошите на оние земји кои имале комунистичко минато (Русија, Полска, Словенија или Романија).

Зелен пасош

Оваа нијанса е типична во пасошите на муслиманските земји (Мароко, Пакистан, Мавританија или Саудиска Арабија) и е директно поврзана со исламот бидејќи се верува дека е најпосакувана боја на пророкот Мухамед и ги симболизира животот и природата. Сепак, мексиканскиот пасош е исто така зелен.

Некои земји-членки на економската заедница на западноафриканските држави како Нигерија или Сенегал исто така имаат зелени пасоши.

Син пасош

Сините пасоши го симболизираат Новиот свет. Овој тоналност е присутен во неколку карипски земји како Бахамите, Хаити или Куба, како и во неколку земји кои припаѓаат на јужниот заеднички пазар (Меркосур) како Аргентина, Парагвај или Бразил.

Други земји кои имаат сини пасоши се Канада, Австралија и САД (чии пасоши се сини од 1976 година).

Црни пасоши

Тоа е најмалку вообичаена боја. Го има во некои африкански земји како Замбија, Ангола, Чад или Бурунди, иако го користат и океански земји како Нов Зеланд затоа што е национална боја. Исто така, црната боја се користи за идентификување на дипломатите и персоналот со дипломатски имунитет од Мексико или САД.

Пријавете се за пасош и виза

Други куриозитети за пасоши

За што служи и за што служи?

Тоа е официјален документ издаден од одредена земја, но со меѓународна важност. Неговата форма на тетратка е земена од минатите времиња во кои дозволите се запишувале рачно. Во моментов, поради технолошкиот јаз, пасошот во форма на книга продолжува да биде најкорисен систем, без оглед колку е додаден чип за чистење. Општо, тоа служи за докажување дека нејзиниот носител може да влезе и да ја напушти земјата, бидејќи тој е овластен да го стори тоа или како симбол дека неговата земја ја признава таа држава.

Кој го измисли пасошот?

Во Библијата има списи кои веќе зборуваат за документ што го овластувал неговиот носител да оди од едно до друго место, но тоа било во средновековна Европа, каде што започнале да се појавуваат документи издадени од локалните власти кои им дозволуваат на луѓето да влегуваат во градовите и со кој пристап.

Сепак, пронаоѓањето на пасошот како прекуграничен документ за идентификација е заслужен за Англија Хенри V.

Која е големината на пасошот?

Скоро сите пасоши имаат големина од 125 × 88 mm и повеќето имаат приближно 32 страници, при што околу 24 страници се посветени само на визи и ако хартијата истече, потребно е да се побара нова.

Цртежи за да се избегнат фалсификати

Со цел да се избегне фалсификување, цртежите на страниците за пасош и мастилото се сложени. На пример, во случај на шпански пасош, задниот капак го одразува првото патување на Колумбо во Америка, додека најспектакуларните миграции на животни на Земјата се појавуваат на страниците за визи.

Ако зборуваме за Никарагва, вашиот пасош има 89 различни форми на безбедност што го оневозможуваат фалсификувањето.

Најдобри и најлоши пасоши за патувања

Некои земји како Германија, Шведска, Шпанија, Велика Британија или САД имаат многу добри пасоши за патување низ целиот свет бидејќи можат да пристапат до повеќе од 170 држави. Напротив, земји како Авганистан, Пакистан, Ирак, Сирија, Либија, Судан или Сомалија имаат најмалку пасоши за патници.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*